iPhone Ön Kamera Yansıt Ayarı
Mobil Cihazlar

iPhone Ön Kamera Yansıt Ayarı Nedir ✔️ Nasıl Aktif Edilir?

Bildiğiniz gibi iPhone telefonlarda uzun zamandır ön kamera ters çekiyordu. Kompozisyonu ayarlayıp resmi çektikten sonra galeride resme bir bakıyordunuz ve resim ters dönmüş olarak kayıt ediliyordu. Severek çektiğiniz o resmin ters dönmüş olması da büyük hayal kırıklıklarına yol açıyordu. iPhone Ön Kamera Yansıt ayarı ile birlikte bu sorunu tamamen ortadan kaldırdı!

iPhone Ön Kamera Yansıt Ayarı

iPhone telefonlarda ön kamera ile çekilen resimlerin ters dönmesi bir çok iphone kullanıcısının sinirini bozuyordu. Fakat iPhone kısa süre önce sunduğu iOS 14 ile bu sorunu tamamen ortadan kaldırdı. Bu ayarı aktif eden kullanıcılar ön kameraları ile çekilen resimlerin yani selfie’lerin ters dönmesine engel olabiliyor. Ayar aktif edildikten sonra çekilen tüm fotoğraflar artık ters dönmeden kayıt ediliyor.

iPhone Ön Kamera Yansıt Nasıl Aktif Edilir?

iPhone Ön Kamera Yansıt Ayarı
iPhone Ön Kamera Yansıt Ayarı

iPhone ön kamera yansıt ayarını aktif etmek için yukarıdaki yolu izlemeniz yeterlidir. iPhone Ayarlar uygulamasına girin ve Kamera Ayarlarının içerisinde bulunan Ön Kamera Yansıt özelliğini aktif hale getirin. Artık iPhone telefonunuzda ön kameranız ters çekmeyecek ve ön kamera yansıt özelliğiniz sonraki selfie’leriniz için aktif hale gelmiş olacaktır.

ön kamera ters çekiyor
iPhone ön kamera yansıt nedir

Daha önce bu sorunu çözmek için ek  fotoğraf düzenleyici uygulamaları kullanılıyordu. Ters olarak çekilen bir özçekim, daha sonra bir uygulama yardımı ile yansıtılıyordu. Yani tekrar ters çevriliyordu ve ters dönen resim tekrar yatay olarak yansıtılıyordu.

Bu da ek olarak uğraş gerektirdiği için vakit kaybına sebep oluyordu. Bu konuda yayınlamış olduğumuz video, bu yöntemin tek çalışan yöntem olmasına rağmen büyük disslike almıştı. Her ne kadar uğraştırıcı bir yöntem olsa da o zamanlarda tek çare o yöntemlerdi.

iPhone ön kamera ayna modu kapatma

iPhone telefonların genel sorunlarından biri hiç şüphesiz ayna modu. Özellikle iOS 14 öncesi iPhone modellerinde yaşanan bu sorunun alternatif çözümleri bulunuyor.

iOS 14 ve sonrasında ise ön kamera yansıt ve ayna modu kapatma gibi ayarlar bulunuyor. Detaylara iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü ✔️ başlıklı konudan ulaşabilirsiniz.

iPhone ön kamerayı yansıt ne işe yarar?

Aynaya baktığınızda kendinizi ters görürsünüz. Eğer aynaya bakmaya alışmış biriyseniz karşıdan görünüşünüz sizi rahatsız edebilir. Karşıdan görünüşünüz ile aynadan kendinizi görüşünüz aynı değildir. Hangisine alıştıysanız onu seversiniz.

Ön kamerayı yansıtma ayarı da bu yüzden bulunur. Eğer kendinizi ayna modunda çekerseniz görüntünüz ters döner. Diğer bir tabir ile ayna gibi tersi gösterir. Yatay yönde ters çevrilmiş olur.

Eğer bunu istemiyorsanız ve iPhone kullanıyorsanız, ön kamerayı yansıt özelliğini pasif konuma getirmelisiniz.

iPhone ön kamera ters çevirme yöntemi

Ön kamera yansıt olmayan yani iOS 14 öncesindeki sürümleri kullanan iPhone telefonlarda ön kamera ters çevirme ayarı bulunmaz. Bunun yerine resimleri çektikten sonra ters çevirmek için bir dizi fotoğraf uygulamaları kullanılır.

Eğer resimler çekilmeden önce ayna ön kamera ters çevrilmek isteniyorsa çeşitli kamera uygulamaları kullanılmalıdır.

iPhone 6 ön kamera ters çevirme kapatma

iPhone 6 eski iPhone modelleri arasında yer alıyor. Bu yüzden iOS sürümü de düşük. iOS 14 öncesindeki iPhone modellerinde ön kamera ters çevirme ayarı bulunmayabilir. Bu yüzden alternatif yöntemlere başvurulmalıdır.

iPhone 6 ön kamerayı ters çevirmek için fotoğraf uygulamalarını kullanır. Ya da resimler çekildikten sonra fotoğraf düzenle ve yatay çevir işlemleri yapılır.


Neyse ki iOS 14 ile bu sorun çözüldü ve sonraki sürümlerde de bu özelliğin kullanılacağını tahmin ediyoruz. Bu ayarı istediğiniz zaman pasif hale getirip fotoğraflarınızın çekimden hemen sonra ters çevrilmesini ve ayna modu ile kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer iPhone hakkında daha fazla yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak tüm iphone içeriklerimize ulaşabilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere…

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.