Instagram Spam Nedir? Instagram Spam İşlemler

Instagram spam nedir sorusu, sıklıkla anormal oranda beğeni, takip işlemleri yapan kişilerin merak ettiği bir soru. Yoğun şekilde Instagram kullanan kullanıcıların spam işlemlerinin ne olduğunu merak etmesi son derece doğal. Fakat spam uyarılarını görmelerine aynı şeyi söyleyemeyiz. Doğal olmayan durumlarda gerçekleşen spam işlemler hakkındaki bu yazımıza başlayalım…

Instagram Spam Nedir? Instagram Spam İşlemler
Instagram Spam Nedir? Instagram Spam İşlemler

Instagram Spam Nedir?

Olağan dışı şekilde çok, ardışık ve anormal dijital işlemlere spam işlemler denir. Instagram’da spam işlemler, anormal sayıda gönderi beğenmek, anormal sayıda kişiyi takip etmek, anormal sayıda fotoğraf – video yüklemek, anormal sayıda mesaj göndermek gibi işlemler spam işlem olarak nitelendirilebilir. Sürekli birilerinin gönderilerini beğeniyor iseniz, normal birinin beğendiği ortalama gönderiden fazlasını beğendiğiniz için bu işlem Instagram robotları tarafından spam olarak tanımlanabilir.

Bu gibi durumlarda hesap geçici bir süre ile karantinaya alınır. Yani, normal hesapların yaptığı aktiviteler bu tür spam filtresine takılan hesaplar için kısıtlanır. Bu durumda belirli bir saat ya da gün süresince birilerinin gönderisini beğenemez, paylaşamazsınız. Mesaj gönderemez ya da yorum yapamazsınız. Her neyi oldukça fazla yapıyor iseniz genellikle o şey engellenir ya da kısıtlanır.

Sizler oldukça fazla gönderiyi beğeniyor olabilirsiniz. Fakat bunun bir sınırı olmalı. 2.000 kişiyi takip ettiğinizi varsayalım. Takip ettiğiniz kişiler de aktif kişiler olsun. Ortalama günde 1 post yayınlayan bu kişilerin gönderilerini beğendiğinizde toplamda 1000 like göndermeniz gerekir. Günde 3 saat sosyal medya kullandığınızı varsayalım. 3 saatte 1000 like göndermeniz Instagram botlarına yakalanabilir ve Spam işlem olarak nitelendirilebilir.

Bu durumda gönderi beğenme özelliğiniz geçici bir süre için kilitlenir. Eğer tekrar ederseniz hesabınız kitlenir ya da bu özellik daha uzun bir süre kullanılmaz hale getirilir. Bu tür yaptırımlar genelde pek çok site yönetimi tarafından uygulanır. Bu ayarlar mobil uygulamalar üzerinde de kullanılır.

instagram spam işlemlerden kaçının
instagram spam işlemlerden kaçının

Bu işlemleri otomatik olarak yapan pek çok program ve uygulama bulunuyor. Tarayıcı konsolundan kod yazarak dahi web siteler üzerinden toplu beğeni, takip, paylaşım, yorum ve niceleri yapılabiliyor. Toplu Twitter Beğeni Silme Kodu | Twitter Unfavorite konumuzda bunun bir örneği var. Daha önce vermiş olduğunuz beğeniler profilinizde görünüyor ve bu durumdan rahatsız oluyor iseniz, bu beğenilmiş paylaşımların sayısı da oldukça fazla ise ve tek tek kaldıramıyor iseniz, bu işlemi toplu olarak yapmanız gerekiyor. Twitter beğeni silme kodumuz ile tarayıcı konsolu üzerinden, beğeni sayfanız açık iken tek bir tıklama ile tüm beğendiğiniz tweetlerin unfav yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram Spam Nedir? Nasıl Engellenir?

Aynısı Instagram için geçerli olan bu özelliğin çok daha farklı metotları bulunuyor. Bu yazıda tamamına değinmeyeceğiz elbette. Fakat Instagram spam nedir sorusunu soran herkesin bilmesi gereken bu bilgileri de özet olarak ele almaktan zarar gelmez. “Anormal sayıda yapılan Instagram faaliyetlerinin geneline spam denir” demiştik. Spam işlemler yapmaktan kaçınarak hesabınızın güvende kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu ve diğer sebepler ile Instagram hesabınıza erişemiyor iseniz Instagram Hesap Kurtarma Yöntemleri / Hesabınızı Geri Almanın Yolları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Spam işlemlerinden kaçınmak için spam yapan hesabı kısıtlamak ya da engellemek çözüm olabilir. Fakat bu her zaman çözüm olmayabiliyor. Bu yüzden spam yapan kişiye hesabınızın gizli olmasına özen göstermelisiniz. Bunu da o kişiyi listenizden çıkararak yapabilirsiniz. Bir nebze sonra spam işlem yapmayı bırakacak, spam işlemleri size hiç ulaşmayacaktır.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın