trendyol hediye çeki dolandırıcılığı
Genel, Haber

Trendyol Hediye Çeki Dolandırıcılığı ✔️ 2022

Trendyol hediye çeki dolandırıcılığı tekrar gündemde! Trendyol üzerinden hediye çeki, indirim ya da kupon vaadi ile pek çok kişi dolandırılmaya devam ediyor. Bu dolandırıcılık türü ise en çok WhatsApp, Instagram, TikTok ve Twitter gibi platformlar üzerinden yapılıyor.

💡 Konu hakkında herhangi bir sorunuz olursa bu içeriği tamamı ile okuduktan sonra yorumlar bölümünden bize soru sorabilirsiniz.

trendyol hediye çeki dolandırıcılığı mesajı whatsapp
trendyol hediye çeki dolandırıcılığı mesajı whatsapp

WhatsApp üzerinden gelen mesajdaki link genellikle şu şekilde oluyor:

siteadresi.com /trendyol-qf/tb.php?spmtlzlc1649857975100

Özellikle WhatsApp üzerinden gönderilen yukarıdaki mesaja tıklayınca şu mesaj açılıyor:

Tebrikler!
Trendyol 12. Yıl Dönümü Hediyesi

Anket aracılığıyla Xiaomi 12 Pro (256GB) alma şansınız olacak.

Bu mesajın aslı yoktur! Tamamen sizi aldatmak için gönderilen bir mesaj.

💡 Mesaj içeriği ve gelen link biraz farklı olsa da senaryo muhtemelen aynıdır. Yeni senaryolar ve yeni dolandırıcılık yöntemleri geliştirilse de bu yöntem ile çok benzer olacağı için yöntemi iyi anlayın ve benzeri saldırılardan kendinizi koruyun. Yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.💡

Linke tıkladıktan sonra size birkaç soru soruluyor. Bu sorular aslında sizin dikkatinizi dağıtmak için. Sosyal mühendislik adı verilen bu aldatmacada saldırgan size kupon, indirim, 1000 TL hediye çeki gibi vaatlerde bulunuyor. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfadaki sorulardan biri şu şekilde:

trendyol hediye çeki dolandırıcılığı - sorular
trendyol hediye çeki dolandırıcılığı – sorular

Devamında gelen soru ise bu şekilde:

trendyol hediye çeki dolandırıcılığı soruları
trendyol hediye çeki dolandırıcılığı soruları

Aslında soruların tek amacı sizi oyalamak ve hediye çeki ya da kupon kazanacağınıza biraz daha inanmanızı sağlamak.

trendyol hediye çeki dolandırıcılığı
trendyol hediye çeki dolandırıcılığı

Bir sonraki soru ise son soru. Bu soruyu da sizin için yanıtlıyoruz ve bir sonraki sayfayı bekliyoruz. Sorulara hangi yanıtları verdiğiniz kontrol edilmiyor bile. (Yazılımcılar olarak bunu tarayıcıdan anlayabiliyoruz)

trendyol hediye çeki dolandırıcılığı
trendyol hediye çeki dolandırıcılığı

Soruları yanıtladıktan sonra ise bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılıyor.

trendyol hediye çeki kupon dolandırıcılığı
trendyol hediye çeki kupon dolandırıcılığı

Burada bize 3 kere kutu seçme hakkımız olduğunu söylüyor. Aldatmaca olan hikayeye kanmış gibi devam edip kutuları açmaya başlıyoruz…

trendyol çekilişini kazanamadık :)
trendyol çekilişini kazanamadık 🙂

İlk seçimimiz yanlış. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır 🙂 Tekrar deniyoruz.

bu sefer kazandık!
bu sefer kazandık!

Bu sefer sözde trendyol çekilişini kazanıyoruz. Bakalım bir sonraki aşama ne olacak? Acaba bizden hangi bilgilerimizi isteyecekler…

trendyol sahte çekiliş sonucu
trendyol sahte çekiliş sonucu

Sözde çekilişi kazandık fakat halen hediyemizi alamıyoruz. Çünkü daha çok kurban çekmeden bu sözde hediyeyi vermeyecekler. Bu sayfayı daha fazla kişiye göndererek daha çok kurban çekmenizi sağlayacaklar. Bunu asla ama asla yapmayın!

Biz test amaçlı sırf bu süreci görün diye tüm söylediklerini yapıyoruz. Muhtemelen bu kısımda whatsapp paylaşma kontrolü yok. Yani butona tıklayıp WhatsApp’tan kimseye mesaj göndermeden tekrar buraya döndüğümüzde sayaç çalışacak. Göndermiş gibi algılayacak. Deniyoruz…

whatsapp mesajı gönderip göndermediğinizi kontrol edemiyor
whatsapp mesajı gönderip göndermediğinizi kontrol edemiyor

Hemen yukarıdaki ekranda gördüğünüz gibi paylaşım başarısız oldu diyor. Fakat arkaplandaki kısma dikkat ederseniz %50lik kısmını yapmışız. Aslında kimseye göndermedik. Fakat yine de arada hata veriyor ki siz göndermiyorsanız bile bunu anladıklarını düşünün, gerçekten göndermeyi deneyin. Bunu yapmanızı istedikleri çok belli. Tekrar gönderiyormuş gibi yapıp sistemi kandırmaya devam edelim…

trendyol dolandırıcılığı
son ekrana geldik

5 kişiye göndermemiz gereken sözde çekilişi 10 kere gönderdikten sonra anca bu ekrana gelebildik. Aslında mesaj göndermedik, mesaj göndermiş gibi yaptık. Yine de 10 kere gönderince anca bu ekran geldi. Başta 5 kişiye gönderin dediklerini unutmuş olmalılar. 🙂 şimdi sıradaki ekranı geçelim…

trendyol dolandırıcılık
güvenlik kodu girmek için tıkladığınızda bir bağlantı açılacak

Hemen yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi son aşamaya geçmek için bir güvenlik kodu girmemiz isteniyor. Fakat güvenlik kodu girilecek alana fare ile gelip beklediğinizde sol altta buraya tıkladığımızda açılacak link beliriyor. Telefonda bunu görmeyeceğiniz için kafaları rahat olmalı.

Güvenlik kodu giriş alanı gibi görünen yer aslında bir kod giriş alanı değil. Sadece oraya tıklamanızı sağlamak için tasarlanmış bir alan. İlgili alana tıklıyoruz…

trendyol çekiliş kupon dolandırıcılık
reklam açıldı

İlk tıklamamızda yeni sekmede bu sayfa açıldı. Aslında tüm senaryonun amacı sizlere bir reklam tıklatmakmış. İlgili alana tekrar tıklayınca tekrar yukarıdaki sayfa açılıyor. Açılan sayfanın linki ise şu şekilde:

https://burasisansurlenmistir.com/land/start-trading/tr/?aff=63481

Linkin hemen sonunda bir affiliate yani satış ortaklığı (gelir ortaklığı) kodu var. Yani tüm bu trendyol hikayesinin amacı şu:

Saldırganlar bu saldırı türünü affiliate linklerine tıklatmak için geliştirmiş. Bu hikayeye inanan milyonlarca kişi şuan bu mesajı 5 kişiye göndermeye çalışıyor. Tabii 5 kişiye gönderdiğinizi bırakın, bir kişiye gönderip gönderemediğinizi dahi anlayamayacakları için ilgili kısma sahte bir sayaç koyuyorlar ve 10 kere gönder butonuna basınca sonraki sayfaya geçiyorsunuz. Bu sayede 10 kişiye mesajı gönderiyorsunuz. Böylece daha fazla kişi bu saldırıya kurban gidecek.

Saldırganın linkine tıklayıp sisteme üye olan herkes için saldırgana üyelik komisyonu veriliyor. Saldırganın bu senaryodaki kazancı ise bu olmuş oluyor. Siz de bu sayfaya bilgilerinizi girerek kişisel verilerinizi tehlikeye atmış oluyorsunuz.

Trendyol 12 Yıl Dönümü Hediyesi!

Bu saldırı trendyol 12. yıldönümü hediyesi başlığı ile gönderiliyor. Fakat diğer saldırılar aynı başlıkla gönderilmeyebilir. Bu saldırı türü uzun zamandır var. Fakat başlığı değiştirip tekrar gündeme getiriyorlar. Ve bu günlerde bu saldırı trendyol 12. yoldönümü hediyesi başlığı ile gönderiliyor. Farklı zaman dilimlerinde farklı başlıklar ile benzeri mesajlar alırsanız, bu yazıda anlatılanları harfiyen uygulayın ve herhangi bir bilgi göndermeyin. Bilgilerinizin güvenliği sandığınızdan daha önemli.

Tekrar tekrar uyarıda bulunuyoruz. Bu tür saldırılara karşı çok daha dikkatli olun. Kişisel bilgilerinizi böyle saldırganlara kaptırmayın. Bu saldırının bir benzeri A101 Hediye çeki dolandırıcılığı olarak karışımıza çıkıyor. İlgili içeriğe giderek bilgi alabilir ve etrafınızdaki insanları bilgilendirebilirsiniz. Telefon hattınızdan ya da kredi kartınızdan 500 TL civarında para çektikleri A101 hediye çeki dolandırıcılığı ile Trendyol hediye çeki dolandırıcılığı birbirine çok benziyor. Her biri için dikkatli olmakta fayda var.

Bu içeriği sosyal medya hesaplarınızda paylaşıp daha fazla kişiye yardımcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Hangi arkadaşlarınıza bu mesajın gittiğini bilemezsiniz. Bu yüzden sizi tanıyan herkesin görmesi için bu yazıyı arkadaşlarınızın görebileceği her yerde paylaşıp onları bu saldırıdan koruyabilirsiniz.

Linke tıkladıktan sonra ne yapılmalı?

Linke tıkladıktan sonra sonuna kadar gitseniz de gitmeseniz de kesinlikle şunları yapın:

 • Google Chrome, safari ya da hangi tarayıcı kullanıyor iseniz tarayıcı verilerinizi temizleyin.
 • Bu linki arkadaşlarınıza gönderdiyseniz kesinlikle mesajınızı onlardan silin. Onları uyarın ve bu içeriği onlara gönderin ki aynı hatayı onlar yapmasın.
 • Arkadaşlarınızı uyarmanız önemli, siz nasıl 20 kişiye gönderdiyseniz onlar da 20 kişiye gönderecek. 20 kişinin her biri 20 kişiye gönderse 400 kişi yapıyor. 400 kişinin her biri 20 kişiye gönderince 8.000 kişiye gitmiş oluyor. Buna sebep olmayın!
 • Hattınıza ait operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayın ve faturanızı kontrol ettirin. Bu linke tıklayıp numara girmişseniz faturanıza 75 TL ile 500 TL arasında tutar yansıyabilir. Bu parayı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Mutlaka fatura detaylarınızı, aboneliklerinizi kontrol ettirin ve abonelik yapılmışsa iptal ettirin.
 • Eğer linke tıkladıktan sonra tarayıcı bildirimlerine izin vermişseniz size sürekli bahis reklamları gelecektir. Ya da bu tür dolandırıcılık içerikleri, reklamları gönderilecektir. Bunu engellemek için tarayıcı verilerinizi silmeniz gerekebilir. Tarayıcı bildirim ayarlarınızı gözden geçirmenizde fayda var.
 • Bir linke tıkladığınızda cihazınıza erişim vermiş olabilirsiniz. Herhangi bir uygulamaya erişim sağlayabilirler. Bu yüzden önemli uygulama ve hesaplarınıza güvenlik önlemi alın. (2 aşamalı doğrulama, eposta güvenliği vb.) Detaylı rehber için İnternette Güvende Olmanın 14 Yolu başlıklı içeriğimizi de okuyun. Güvenlik her zaman lazım!
 • Telefonunuzdan ödeme alınmış ise müşteri hizmetlerini arayıp mutlaka mobil ödeme kapatma talebinde bulunun. Bu ve benzeri saldırılarda telefon numaranız üzerinden ödeme almalarını bir nebze engellemiş olursunuz. Turkcell kullanıcıları için: Turkcell Mobil Ödeme Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?
 • Son olarak: Bu tür saldırılara karşı daha dikkatli olmanız gerekiyor. Kimse size 100 TL değerindeki bir ürünü 50 TL’ye vermez. Buna inanıyor olmanızdan faydalanıp cebinizdeki 50 TL’yi alıyorlar. İnanın sizin zor durumda olmanız onların hiç umurunda değil. Son paranız da olsa onu alırlar, hatta üzerine kredi çektirir onu da alırlar. Doğa ne kadar vahşi ise dijital dünya da bir o kadar vahşi…

Trendyol Hediye Çeki Dolandırıcılığı ile ilgili sıkça sorulan sorular;

Dolandırıcılar hız kesmeden insanları dolandırmaya devam ediyor. Trendyol hediye çeki adı altında yapılan bu dolandırıcılığın önüne bir nebze geçebilmek için pek çok faydalı olduğuna inandığımız içerik yayınladık ve yayınlamaya devam ediyoruz.

Bu içeriklerden aldığımız yorumlarda kullanıcılarımızdan en çok aldığımız şikayet ve soruları bu bölümde topladık. Kullanıcılarımızdan gelen bu sorular ve verdiğimiz yanıtlar işinize yarayabilir.

Trendyol dolandırıcılığı son dakika! Dolandırılanlar ne durumda?

Trendyol hediye çeki adı altında insanlara mesaj gönderilmeye devam ediyor. Bu mesajlar içerisindeki linklere tıklayıp çekilişe katılmanız bekleniyor. Bunu yapmamanız gerektiğini bu yazıda uzun uzun anlattık. Detayları görmek için lütfen bu içeriği tamamı ile okuyun ve dolandırılmayın.

Bu saldırıda dolandırılan kişilerin faturalarına ek ücretler yansımaya devam ediyor. Pek çoğu operatörünü arayarak abonelik iptali yapsa da bazıları halen abonelik iptali yapmış değil. Yeni mesaj türleri geldiğinde Trendyol dolandırıcılığı son dakika başlığı altında inceleyeceğiz.

Trendyol 12 yıl hediyesi dolandırıcılığı devam ediyor mu?

Bu dolandırıcılık halen devam etmektedir. Pek çok kişi ilk iki saldırıdan etkilendi. Bu saldırı dönem dönem tekrar edecektir. Saldırganlar kendisini ve yöntemi unutturmak adına ara ara duruyor ve tekrar link göndermeye devam ediyor. Dalgınlığınıza gelip tıklamanızı sağlamak için bu tür girişimlerde buluyorlar. Devam eden bu saldırıdan korunmak için dikkatli olmanızda fayda var.

Hediye çeki dolandırıcılığı Instagram üzerinden de yapılıyor mu?

Evet, Instagram, TikTok ve Whatsapp üzerinden mesajlar gönderiliyor. Bu tür hediye çekilişi mesajlarına kanmayın. Trendyo.com gibi büyük firmalar sizinle doğrudan Sosyal Medya ve telefon üzerinden değil, sisteme kayıtlı e-posta adresiniz ve trendyol.com üzerindeki kullanıcı hesabınız üzerinden iletişime geçer.

Ya da kendi resmi telefon numaraları üzerinden ararlar.

Hediye çeki dolandırıcılığı WhatsApp üzerinden de yapılıyor mu?

Evet, Instagram, TikTok ve Whatsapp üzerinden mesajlar gönderiliyor. Bu tür hediye çekilişi mesajlarına kanmayın. Trendyo.com gibi büyük firmalar sizinle doğrudan Sosyal Medya ve telefon üzerinden değil, sisteme kayıtlı e-posta adresiniz ve trendyol.com üzerindeki kullanıcı hesabınız üzerinden iletişime geçer.

Ya da kendi resmi telefon numaraları üzerinden ararlar.

Trendyol 12 yıl dönümü hediyesi gerçek mi?

Trendyol.com üzerinde her yıl yıldönümü hediyeleri veriliyor. Bu hediyeler çekiliş de olabiliyor. Fakat bunu fırsat bilen dolandırıcılar size gerçek çekilişmiş gibi gösterip çeşitli linkler gönderiyor. Gerçekte böyle çekilişler var fakat size ulaştırılan çekilişler gerçek değil. Sadece trendyol.com resmi mobil uygulaması ve web sitesi üzerindeki çekilişler ve şartlar doğrudur.

Trendyol 12. yıl hediye çeki ile neler vaat ediliyor?

Genellikle telefon, tablet, bilgisayar ve benzeri ürünler vaat ediliyor. iPhone gibi göz alıcı modeller ile dikkatiniz dağıtılıyor ve linke tıkladıktan sonra olabildiğince para koparılmaya çalışılıyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[81 kişinin oyu: 4.8]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

231 yanıtla Trendyol Hediye Çeki Dolandırıcılığı ✔️ 2022

 1. Binance hesabımı actıgimda daha once giris yapmadiginiz ip adresinden giris yapıldı e postası geldi.Ip adresim ele gecirilmis olabilir mi? Cok tedirgin oldum ne yapmaliyim teli sifirlarsam duzelir mi?

 2. Merhaba ben ilk 4 soruluk anketi cevapladım ve çıktım hiçbir bilgi doldurmadım bir sorun olur mu

 3. Merhaba ben linke tıkladım ve 3 kutu seçme yerine kadar geldim ve çıktım bir sorun olur mu

   1. İlk baştaki 4 soru anket vardı onları cevapladım ama hiçbir bilgi girmedim bir sorun olur mu

   2. Merhaba,ben 20 kişiye gönderdim ondan sonra o kod yerine geldi oraya basınca telefon istedi girmedim çıktim hemen ama mesajlar uygulamasında bir grup açılmıştı tam hatırlamıyorum spam olarak şikayet ettim ve silindi giriş kodum gibi bir yazı atmam isteniyordu ama atmadım grupta en az 20 kişi vardı ama spam olarak şikayet edince gitti acaba sorun olurmu bilgilerimde

 4. Ben sadece 1 kişiye gönderdim ve o kişi beni uyardı, bunun bir dolandırıcı oyunu olduğunu.
  Daha sonra bunu bana atan kişiyi de uyardım. Benlik bir tehlike yoktur degil mi? Sadece 1 kişiye göndermiştim sonra sildim, herhangi bir bilgi vermedim

 5. Merhaba bana bu link geldi sansurtop/trendyolsy/tb.php?rhlwjzhn1649881839173 ve bilgisayar üzerinden bu linke tıkladım ama sitedeki başka hiçbir şeye tıklamadan saçma olduğunu anlayıp çıktım ve geçmişten falan da sildim çok küçük de olsa herhangi bi zararı olur mu?

    1. Google chrome sizi uyarmış. İyi de yapmış. Bu sayfayı gördüğünüz için şanslı sayılırsınız. Herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

     1. /trendyol-tr/tb.php?bgbchkil1649877337291 merhaba watsaptan böyle bir link geldi soruları cevapladım watsap kişilerine paylaş kısmına kadar geldim watsapa girdim paylaşım yapmadım ama girdiğim de Ip adresi alınıyor diye bi ibare çıktı hemen geri çıktım bişey olurmu banka hesaplarım var telefona format atmam gerekirmi

 6. Merhaba ben link tıkladım sadece telefonu verdim 2 tane kod vardı ben girdim sonra direk çıktım bişey olur mu

 7. Watsap tan 20 kişiye gönderdim, kod kutucuğuna tıkladım, ücretli abonelik sayfası çıktı sonra geri çıktım ve telefonum uyarı verdi, girmek istediğiniz sayfa kişisel bilgileriniz için zararlıdır diye bende devam etmedim. Telefon numaramı yada hiçbir bilgimi paylaşmadım. Banka bilgilerim, kişisel bilgilerim açısından sıkıntı olurmu, ne yapmam gerekiyor, teşekkür ederim.

  1. eğer herhangi bir form doldurmadıysanız ve ücretli abonelik onayı vermediyseniz sorun çıkmayacaktır. göndermiş olduğunuz mesajları silip gönderdiğiniz kişileri uyarmanızı tavsiye ederiz. onlar da başkalarına gönderip tehlike oluşturuyordur.

     1. Bide bı arkadaşın da yazdığı gibi ıp adresini alınıyor yazdı

 8. En son kayıt işlemini tamamlayın kısmına kadar geldim.Oraya da bastım daha sonfa telefon uyarı verdi.Site zararlıdır diye hemen geri çıktım.Telefonda binance uygulamam falan var bir zararı olur mu acaba? Teşekkürler.

  1. tarayıcınızda kayıtlı şifre vs. var mıydı? ya da tarayıcıda herhangi bir hesap açık mıydı? çerez saldırılarına maruz kalmış da olabilirsiniz. bu yazıdaki yöntemle birebir aynı ise risk biraz daha az olabilir.

   1. Hayır değildi ama binance hesabım sifre girmeden sürekli acıktı su an binance uygulamalarımı kaldırdım telefondan.Kırmızı sayfa uyarı ile telefon “Yanıltıcı bir siteye girmek üzereseniz 2vjjb.tw sitesine saldıranlar sizi yanıltarak yazılım yüklemek gibi tehlikeli islemler yapmak isteyebilirler” uyarısı geldi android telefonumdan sonra biraz bazı yerlere girermis gibi oldu tel hemen o panikle cıktım.🤦‍♂️ skntı olmuş olabilir mi? Uygulamaları su an icin kaldirmam dogru muydu?

    1. Google chrome sizi bu saldırıdan korumuş. Eğer zorla siteye girmeye çalışsaydınız sorun olabilirdi. Kırmızı sayfayı görünce kapattıysanız sorun olmayacaktır. Yine de telefonu birkaç gün izleyin. Anormal bir durum yoksa kullanmaya devam edin.

     1. Hayır kırmizi sayfayı kapattıktan sonra tekrar o sayfaya attı sizle konustuktan sonra biraz bir yerlere girermiş gibi oldu hemen geri kapattım biryerlere girmeden.Umarım dediginiz gibi olmuştur.Binance uygulamasının telden kaldırılması ise yarar mı peki hemen? Cok tsk ederim ilginize.

 9. Merhaba bende linke tıkladım kişilere mesaj gönderdim(sonra hepsini sildim)bahis sitesi gibi biyere yonlendirdi bazi sorular cikti hepsini cevapladim ama hicbir bilgimi girmedim bikac izin istedi onlari verdim so ra hizla geri çiktı benim aki etim ne olur

     1. Kontrol ettim herhangi bişey görünmuyor.bu siteden gelen bildirimlere izin verilsinmi denen seyi onayladim anketi doldurdum ama hicbir bilgi vermedim.simdi bikac bahis sitesinden reklam geliyor

     2. Bildirim ayarlarınızı sıfırlayın internetten site tarayıcı bildirimleri nasıl kapatılır şeklinde arama yapın. Başka onay vermediyseniz sorun olmayacaktır.

 10. Ben de 20 kişiye gönderdim ama görmeyenlerinkini sildim görenlere de açıkladım sonra öbür aşamaya geçtim dedi felan filan için 78 TL paycell sen çekildi diye mesaj geldi ama mobil ödeme kapalıydı

 11. sansür/trendyol-tr/tb.php?bgbchkil1649877337291 merhaba böyle bi link geldi Trendyol 12.yıl hediyesi diye tıkladım watsaptan paylaşıma kadar geldim sonra paylaşmadan geri çıktım bi sorun olurmu acaba

    1. gönderdiğiniz kişilere bu içeriği de gönderin ki önlem alsınlar ve başkalarına göndermesinler. herhangi bir form doldurulmuş mu? bu kısmı çok önemli. numara, tc, açık adres, kredi kartı bilgisi gibi bilgiler gönderildiyse tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

     1. Sadede numarasini yazmış ama adres TC falan yazmamış ama kesinti oldu bir anda 78 tl diye bu sürekli cekilirmi iptal diye bir yerde yok ne yapmam lazım

 12. Ben salak gibi 20 kişiye gönderdim sonra herkesten mesajları sildim baya uzun süre sitenin gönderdiği bütün sitelere girdim tele bir format atayımmı

  1. linklerde form göndermediyseniz şimdilik bekleyin boş yere formatlama ile uğraşmayın. ayrıca mesaj attığınız kişilere bu tarz bilgilendirici linkleri de gönderin ki onlar da yirmişer kişiye göndermesin. şu an bayağı fazla bu durumdan şikayetçi insan var.

  1. öncelikle arkadaşlarınıza gönderdiğiniz mesajları herkesten sil diyerek silin. onları uyarın ve bu içeriği gönderin ki bilgilensinler. eğer linke tıkladıktan hemen sonra kapattıysanız sorun olmayacaktır.

 13. Bende linki tıkladim maalesef slak gibi ya sonra kutu çıktı 2 tane seçtim 2 cide tel cikri sonra vp paylaş çıktı pylstm sonra arkdsm uyrdi şnra 5 kişiye söyledim tıklamayın diye sadece bu kadar oldu başka Bir şey olmadı sonra geri geldim trendyol Google hesabı ile açık para yok Faturalı da değil im birşey olurmu ya eşim çok kızar bana

  1. görünüşe göre erken kapatmışsınız bir zararı olmayacaktır. arkadaşlarınıza gönderdiğiniz linki de iptal etmenizi ve herkesten sil diyerek silmenizi tavsiye ederiz. benzeri mesajlara itibar etmeyin. aynısını a101 ve bim hediye çeki olarak da deniyorlar.

  2. Selamünaleyküm ben de girip paylaştım 20 kişiye kayıt olun dedi bastimda bildirimi kabul edin dedi hiç birini kabul etmedim msj bölümüne geldi numara yazmamı istedi numara kısmına kendi numaramı yazdım eşimin bilgileri alınmasın diye telefonu ndaki msj yolladım ama msj gönderilmedi dedi bi sıkıntı olmuşumdur acaba😔😔😔

 14. Açılan linkte numara istedi ve girdim.sizce faturama ücret yansıması olur mu anlamadım numara girdikten sonra birşey olmadı

   1. numara girip sms onayı yaptıysanız sorun yaşayabilirsiniz. genellikle bu tür durumlarda hattınıza fatura tutarı yansıtılıyor. eğer onay verilmiş ise mobil ödeme ile bakiye çekilmiş de olabilir.

 15. linke tıklayıp şüphelendim sonra internette araştırma yapayım dedim meğer tam dolandırıcılarmış 🙁 iyi ki gördüm burayı teşekkürler

 16. Kolay gelsin. Teşekkürler öncelikle. Ben linke tikladim ama açılır açılmaz saçma bir şey olduğunu anlayıp kapattım bana gönderilen başka bir linkti ama . Bana ulaşırsanız onu da sizinle paylaşırım. İnşallah kötü bir şey olmamistir

  1. merhaba, geri bildiriminiz için teşekkürler. size gönderdikleri linkte herhangi bir bilgi doldurup göndermediyseniz sorun olmayacaktır. size mail gönderiyorum linki gönderirseniz incelemek isterim.

 17. Merhaba Trendyol linki ama link sizin paylaştıgınızla farklı şu şekilde aynı Trendyol 12.yıl dönümü
  Link trendyol-qf/tb.php?zkvacv1649855998075
  Bu şekilde geldi sadece tıkladım geri çıkış yaptım bişey olur mu sizin linkin bilgisinden değişik gibi bu

  1. Bizim ilk tıkladığımız ve mesajda gelen link de böyle. Biz en son linki paylaştık. İlk gelen linki de ekleyelim konuya. Önemli olan linkin sonunda ne çıktığı ve sizden ne istediği. Hemen kapatıldı ise zararı olmayacaktır.

 18. Sorulari yanıtladım İp adresi alınıyor falan dedi sonra arkadaşlarıma gönderdim ve içime kuşku düştü sizin sitenizi buldum ve hemen geri tuşuna bastim sizce birsey olurmu?

  1. ip adresinizin alınması iyi değil. fakat ip bazlı saldırı yapmak yerine reklam gösterimi yapıyor gibiler. arkadaşlarınıza gönderdiğiniz linkleri iptal edip uyarın ve benzeri hataları yapmasınlar. büyük ihtimalle bu seferlik başınıza bir şey gelmeyecektir.

   1. Zaten sizin siteyi gördükten sonra direkmen uyardim çok teşekkür ederim çok sagolun 🙂

 19. Linke tıkladım malesef. Hemen çıktım herhango bir bilgi falan girmedim. Geçmişe baktıgımda saçma sapan bir sürü şey görünüyor. Virüs bulaşmıs mıdır ve ne yapmalıyım? Telefon da yavaşladı biraz

 20. teşekkür ederim linke tıkladıktan sonra emin olmak için buraya geldim tekrar gelirse direkt engelleyeceğim. bu yazıyı tüm arkadaşlarıma gönderiyorum şimdi

  1. geri bildiriminiz için biz teşekkür ederiz. tabii ki bu yazıyı ne kadar çok arkadaşınıza gönderirseniz o kadar çok kişiyi korumuş olursunuz.

 21. Merhaba az önce bu trendyol sahte çekilişini yaptım maalesef ama sadece whatsapp tan birilerine gönderdim linki ve sonraki adıma geçtiğinde yani o alttaki kodu girmemi isteyince girmedim geri çıktım
  Bu durumda bi sorun olur mu acil cevap istiyorum lütfen
  (Daha sonra whatsapptan gönderdiğim kişileri de uyardım inanmayın diye)

  1. herhangi bir sorun olmayacaktır. eğer bu içerikteki ile aynı link ise sadece reklam tıklatıyorlar. ama başka türlü linklerde tehlike daha büyük olabilir dikkatli olunmalı.

 22. Birde kişisel bilgiler derken sizin de bahsetmiş olduğunuz yaş tren yolu tanıyor musun, kadın mısın erkek mi sorularına cevap verdiğimizde bizim nasıl hangi bilgilerimize ulaşıyorlar

  1. bu tür saldırıların amacı farklılık gösterebiliyor zaman zaman.
   bu saldırıda en sonda reklam linki tıklatılıyor.
   başka saldırılarda en sonda sizden telefon numaranızı isteyebilir.
   telefon kazandınız, telefonu almak için 50 TL ödemeniz gerekiyor diyerek kart bilginizi alabilirler.
   Bu senaryo çoğaltılabilir.

 23. bana da gelmişti o yüzden internete yazıp bakayım dedim. gerçekten hediye çıktı sandım sevindim iyi ki sonuna kadar tıklamamışım teşekkürler

 24. Sevgili Admin Tebrik ederim.. hiç üşenmeden bu makaleyi hazirlamissiniz. Umarım bir çok kişi bu tür dolandırılma vakalarından etkilenmez..

  1. Ben sonuna kadar devam etmedim sadece watsaptan mesaj gönderme kısmına geldim ve arkadaşım attığı linki silmişti sonra yanlış bişey mi yaptım diye korktum ve sizin makalenize denk geldim ama hala korkuyorum bu adıma kadar bişey olur mu acaba virüs para çekme gibi işlemlerle dolandırılır mıyım yardımcı olur musunuz şimdiden teşekkür ederim

   1. linke tıklamanıza gerek yok çünkü ortada herhangi bir hediye çeki, telefon ya da kupon yok. tamamen aldatmaca. kendi reklamlarını tıklatmak için böyle bir senaryo uydurmuşlar.

     1. hayır bundan bir şey olmaz. ama bazı linkler bu kadar amatör değil, tıkladığınız anda çeşitli verilerinize erişebilirler. bu yüzden tıklamadan önce her linke bakın.

      örnek güvenli link: trenyol.com
      örnek güvenli olmayan link: trenyoll.com
      sonda 2 L harfi var dikkat ederseniz. bu saldırılar bu şekilde gözünüzden kaçacak kadar hassas tasarlanıyor. dikkatli olmakta fayda var.

     2. Merhaba ben tıkladım rehberimdeki herkese attım çünkü yeterli değil dendi sonra numaramı verdim sms şifre geldi şifreyi girip onayladım ardından msj geldi cepzone ye üye olmuşum aylık 78 lira sonra anladım ama iş işten geçmişti linki attiklatim mı uyardım şimdi korkuyorum başıma daha neler gelir diye trendyoldan hiç de alışveriş yapmadım oysa

     3. Üyeliği iptal edip mobil ödeme ayarlarınızı kapattırın ve tekrar böyle işlere girişmeyin. Mesaj gönderdiğiniz kişileri de uyarın.

  2. Ben girdim 10. Kişiye (ya daha az ya daha fazla) gönderdim %50 doldurdum sorun olurmu
   Ve ardından herkesten sildim bir kişiden silemedim onuda sonra sildim o kişi hiçbir işlem yapmamıştı sorun olur mu olmaz mı

   1. Ben hepsini yaptım ya faturama ek para yansımış ne yapmam gerekiyor her ay gelicek mi böyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.