Başlangıç Internet Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere nasıl girilir?

Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere nasıl girilir?

0

Ülkemizde pek çok sebeple engellenmiş sitelere zaman zaman girmek isteyebiliyoruz. Bunların en büyük örneği geçtiğimiz günlerde erişime tekrar açılan WikiPedia. Bildiğimiz gibi WikiPedia ülkemizde erişime kapatılmıştı. Neyse ki tekrar açıldı da bilgiye bir nebze daha kolay erişilebiliyor. Bu gibi durumlarda Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere nasıl girilir hep birlikte bu yazıda öğreniyor olacağız.

Telekomünikasyon Tarafından Kapatılan Sitelere Nasıl Girilir?

Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere girmenin pek çok yöntemi bulunuyor. Bunlardan en önemlileri VPN programı kullanmak olsa gerek. Bilgisayardan yasaklı sitelere giriş programı kullanabilir ya da ücretsiz VPN çözümü olan Windows 10 VPN kurulumu adımlarını izleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra açık kaynak vpn çözümlerini de incelemenizde fayda var.

Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere erişmek için öncelikle telekomünikasyon engelinin mantığını bilmemiz gerekiyor. Telekomünikasyon, iki ya da daha fazla bireyin teknoloji yardımı ile birbirleri ile bilgi alışverişinde bulunmasına verilen bir isimdir. Bu iletişimin kontrol edildiği resmi kuruluşumuz ise BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) olarak biliniyor.

Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere nasıl girilir
Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere girme yöntemleri

Türkiye sınırları içerisinde bulunan baz istasyonlarını kullanarak internete bağlanıyorsanız ve telekomünikasyon tarafından kapatılan bir siteye erişmek istiyorsanız lokasyonunuzu değiştirip bu siteye giriş yapmanız gerekir. Farklı bir lokasyondan (Engelin geçerli olduğu bölge dışından) internete bağlandığınızda Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere girebilirsiniz.

Telekomünikasyon tarafından kapatılan siteler TİB engeli ile erişim sorunları yaşıyorlar. Bu engel aslında toplumun internette daha özgür ve güvenli olmasını aynı anda sağlamak adına konulmaktadır.

Sitelerin engellenmesi belirli kurallar çerçevesinde gerçekleşiyor. Cinsel içerikli sitelerin halka açık olarak ülkemizde yayın yapması yasaktır. Çocukların yanlışlıkla tıklayabileceği bu siteleri denetleyen kuruluşumuz olmadığı için bu sitelere erişim koşulsuz şartsız erişime engelleniyor. Bu sebeple ilgili siteler doğrudan TİB engeli yani Telekomünikasyon engeline takılıyor.

Cinsel içerikli sitelerin yanı sıra terör, yasa dışı konular, yasal olmayan paylaşımların yapıldığı bazı sayfa ve siteler de telekomünikasyon tarafından engelleniyor, erişimi kısıtlanıyor.

Telekomünikasyon Tarafından Kapatılan Sitelere Nasıl Girilir?

Yazının önceki kısmında da bahsettiğim gibi Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere girmek için VPN kullanmanız gerekiyor. Telekomünikasyon tarafından engellenen siteler yasaklanan sitelerdir ve yasaklanan sitelere nasıl girileceğini Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir başlıklı  yazımda belirtmiştim. Bu yazıda 13 farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden size en uygun olanını kullanıp yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere nasıl girilir
Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere nasıl girilir

Bu konuda yazmış olduğum bir diğer yazı da Bilgisayardan Yasaklı Sitelere Giriş Programı yazısıdır. Bu yazıda ise program ile yasaklı sitelere girmek isteyenlere özel programları listeledim.

VPN hakkında daha fazla bilgi almak için En iyi açık kaynak VPN makalemi de mutlaka okuyun. Ayrıca Windows 10 VPN Kurulumu ile bilgisayarınıza kalıcı bir VPN hizmeti entegre edebilirsiniz. Sadece Chrome eklentisi ile çalışacak bir VPN kullanmak isterseniz ise Chrome VPN Eklentileri yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere nasıl girilir sorusuna detaylı cevaplar vermeye çalıştığım bu yazının da sonuna geldik. Konu hakkındaki soru, görüş ve önerileriniz için bizlere her zaman yorum yapabilirsiniz. Yorumlara aynı gün içerisinde dönüş yapıyoruz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!