SEO Dostu İçerik Yazma İpuçları ve Araçları

Son yıllarda içerikler internet dünyasını ve işletmelerin dijital varlıklarını doldurmaya başladı. Yeni girişimler de bu kervana katılıp kendi içeriklerini üretmeye devam ediyor. Bu içeriklerin SEO dostu olması için bazı ipuçlarına ve araçlara ihtiyaç duyuluyor. Bu içerikte sizlere SEO dostu içerik üretme ipuçları ve bazı araçlar hakkında çeşitli bilgilere yer veriyor olacağız.

SEO Dostu İçerik Yazma İpuçları ve Araçları

İnternet büyüdükçe ne yazık ki içerik kaliteleri de azalıyor. Eski siteleri ve bu sitelerdeki içerikleri gözünüzün önüne getirin. Daha uzun, daha özgün ve daha kaliteli içeriklerin üretildiğini göreceksiniz. Eski forum kültürü ve içerik kültürü günümüzde popülerliğini yitiriyor. Herkes bu işi yapmak istiyor fakat herkesin yaptığı bir işin zararları bu işi hakkı ile yapan insanları da olumsuz etkiliyor.

SEO dostu içerik üretme
SEO dostu içerik üretme

İşletmeler ve içerik üreticileri internette pek çok içeriğin oluşmasında önemli rol oynuyor. Bu içeriklerin oluşturulması için çeşitli araçlara ve yöntemlere ihtiyaç var. Bu araçlar sayesinde seo dostu içerik üretmek mümkün.

SEO Dostu içerik ne demek?

SEO Dostu içerik, arama motorları tarafından kolayca bulunabilen, taranabilen ve arama motorlarının istediği formatta üretilen içeriklerdir. Bu içerikler arama motorlarında daha üst sıralarda yer aldığı gibi kullanıcı tarafından da daha rahat tüketilebilir.

İçeriklerin SEO dostu olması hem arama motorları hem de ziyaretçilerin istediği bir durumdur. SEO dostu olan bir içeriğin özgün olması gerekir. Özgün içerikler daha faydalıdır. Bu yüzden ziyaretçiler hemen her seferinde özgün içerikleri tüketecektir. Bu da ziyaretçi sayısını arttıran unsurlardan biridir. İçeriğin özgün olması sizin ürettiğiniz anlamına geliyor. Eğer siz üretmiyorsanız kopya içerik yayınlıyorsunuz demektir ki bu da arama motorlarında daha düşük sıralamalar elde edeceğiniz anlamına gelir.

Rakiplerinizin emek vererek üreteceği içerikleri onların içeriklerini kopyalayarak geçemezsiniz. Domain ve sayfa otoriteniz git gide düşecektir. Bu da sitenize ziyaretçi gelmesini engelleyen bir durumdur. Ziyaretçi gelmeyen siteye sponsor da gelmez. Bu da o siteden kazanç elde edemeyeceğiniz anlamına gelir. Pek çok olumsuzluğu tetikleyen kopya içerikten uzak durup özgün içerikleri üretmek pek çok yarar sağlayacaktır.

SEO Dostu içerik üreten içerik üreticileri genelde daha çok ziyaretçiye sahiptir. Arama motorlarının gözüne girmeyi başaran özgün içerik üreticilerinin sayfa ve domain otoritesi de yüksek olduğundan daha sonra yayınlayacağı içerikler de daha iyi sıralamalar ile Google’da gösterilir. Yani bugün yazdığınız özgün ve seo dostu bir içeriğin yarınlarda yükleyeceğiniz / yayınlayacağınız bir içeriğe doğrudan olumlu katkı sağlayabileceğini unutmamanız gerekir.

SEO Dostu içerik üretmek için dikkat edilmesi gerekenler:

SEO dostu içerik üretmek için dikkat etmemiz gereken pek çok nokta bulunuyor. İçerik odaklı SEO düşünüyor isek aşağıdaki maddelere dikkat etmemiz gerekiyor.

  • Var olan içerikleri kopyalamayın
  • İçeriği kendiniz yazın
  • İçerik içerisinde kullandığınız materyalleri kendiniz oluşturmaya çalışın
  • İmla kurallarına dikkat edin
  • Gereksiz bilgiler vermekten kaçının
  • Yeterli bilgiye yer verdiğinizden emin olun
  • İlgili içeriğin başlık ile uyumlu olmasına dikkat edin

SEO Dostu İçerik Üretme Yöntemleri

Yukarıdaki temel kurallara dikkat ederek içeriklerinizin SEO dostu olmasını sağlayabilirsiniz. SEO Dostu içerik üretmek için gerekli olan bu başlıkları ise şu şekilde detaylandırabiliriz:

1. İçerik Kopyalamaktan Kaçının!

Ürettiğiniz içeriklerin kopya olması arama motorları tarafından çok rahat anlaşılabilir. Bu durumda içeriğiniz çok düşük değere sahip olduğu için iyi bir sıralama elde edemez. İyi sıralama elde etmeyen içerikleriniz ise kullanıcılara ulaşmaz ve sitenizin ziyaretçisi yok denecek kadar az olur. Bu da kazançlarınızı olumsuz etkiler.

2. İçeriğinizi Kendiniz Yazın

Eğer iyi bir içerik üretici olmak istiyorsanız içeriğinizi kendiniz üretmek zorundasınız. Ücretli editör tutarak ya da kendiniz yazarak özgün içerikler üretebilirsiniz. Fakat bu içeriklerin kesinlikle sizin tarafınızdan üretilmiş olması gerekir. Siteniz adına üretilen bu içeriklerin özgün olması son derece önemlidir.

3. Kendi Materyallerinizi Kullanın!

İçeriğinizde yer alan materyalleri yani ortam dosyalarını da kendiniz üretmelisiniz. Telif hakları korunan görselleri içeriğinizde kullanırsanız arama motorları ve hak sahipleri bunu anlayacak ve içeriğinizle ilgili yaptırımlar uygulayacaktır. Bu da özgün olan içeriğinizi tehlikeye atacak ve arama motorlarından kaldırılmasına sebep olacaktır. Sadece yazıyı özgün geri kalanı kopya yaparsanız içeriğiniz yine özgün kabul edilmeyeceği için kullanılan resim, video, gif gibi zengin medya ögelerini de kendiniz oluşturmalısınız.

4. İmla Kurallarına Dikkat Edin!

İmla kuralları oldukça önemli bir kriterdir. Arama motorları ve ziyaretçiler imla kurallarınıza oldukça dikkat eder. İmla kuralları zaten her dilde bulunur ve bu kurallar olmazsa içerik anlatmaya çalıştığı konuyu anlatamaz. Bu da içeriğin anlamsızlaşmasına sebep olur. Anlamsız içerik okunmaz ve tüketilmez. Bu da sitemizin ziyaretçi kaybetmesine sebep olur. SEO Dostu içerik üretmenin en önemli kriterlerinden biri olan imla kurallarına mutlaka ama mutlaka dikkat ederek içerik üretin.

5. Gereksiz Bilgiler ile İçeriğinizi Şişirmeyin

Pek çok içerikte gördüğünüz bir durum olan içerik şişirme dediğimiz durumdan kaçınmanızı tavsiye ederim. Eğer içerik şişirmek için ya da sırf belirli bir kelime sayısına ulaşmak için içerik üretiyor iseniz içeriğinizin başarılı olması pek muhtemel değildir. İçeriklerin kaliteli olması, ilgili içeriğin sadece SEO dostu olması anlamına gelmiyor. O içeriğin ortaya çıkış amacını karşılaması da gerekiyor. Bu yüzden içeriklerde bilgi kirliliğine yol açmadan sadece gerekli bilgilere yer vererek yayın yapmanızı tavsiye ederim.

6. Yeterli Bilgiye Yer Verin!

Bir önceki maddede içeriklerin şişirilmemesi ve bilgi kirliliğine sebep olmaması gerektiğini söylemiştim. İçeriklerimizin içerisinde sadece o içerik ile alakalı bilgilere yer vermek gerekiyor. O içerik hakkındaki tüm bilgilere yer vermek de içerik kirliliğine sebep olabilir. Bu yüzden sadece spesifik olarak içeriğiniz ile doğrudan alakalı bilgileri içeriğinize eklemelisiniz. İçeriği siz tükettiğinizde almak istediklerinizi düşünerek içerik üretmelisiniz. İçeriğinizi tüketecek kişiler için empati kurmalısınız.

7. Doğru Başlıkları Tercih Edin!

İçeriğinizin arama motorlarındaki ilk dikkat çeken kısmı başlığıdır. Başlığı yanlış seçilmiş bir içeriğin neyi anlattığı ya da o içeriğin ne ile ilgili olduğunu anlamak mümkün olmayabilir. İçeriğin başlığını tamamen içeriğin ne ile ilgili olduğunu ifade eden bir öbek ile belirlemek oldukça önemlidir. Arama motorlarındaki sonuçlar arasında kullanıcının dikkatini çekip içeriğinize tıklamasını içeriğinizin başlığı ve meta açıklamaları ile sağlarsınız. Bu yüzden öncelikli olarak içeriğinizin başlığını çok iyi seçmeniz gerekir. SEO dostu içerik üretmek için yapmanız gerekenlerden birisi olan doğru başlıkların seçimi oldukça önemlidir.

SEO Dostu İçerik Üretme Araçları

SEO dostu içerik üretmek için yardım alacağımız bazı araçlar bulunuyor. Bu araçlar ile içeriğin özgünlüğünü kontrol edebilirsiniz. Ayrıca içeriğin arama motorları tarafından sevilmeyen kısımlarını da analiz edebilirsiniz. Bu araçları şu şekilde örneklendirebiliriz:

Bu araçları kullanarak içeriğimizin özgünlüğünü ve bazı yapısal değerlerini analiz etmemiz mümkün. Ayrıca bu içeriklerin ücretsiz olduğunu belirtmek istiyorum. Ücretli sürümleri de bulunan araçları kısıtlı da olsa ücretsiz kullanabiliyor olmak güzel.

1. Search Engine Reports

SEO dostu içerik üretme
SEO dostu içerik üretme

Search Engine Reports aracı ile kopya içerik kontrolü yapabilirsiniz. Ayrıca imla sorunlarını da analiz edebildiğimiz bir araç. Bu ücretsiz intihal programı ile içeriğinizin daha önce internette görünüp görünmediğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca sitenize yazarlık yapan kullanıcıların size verdikleri içeriği kopyalayıp kopyalamadıklarını da bu şekilde anlayabilirsiniz. Editörler genel olarak bu tip araçları kullanarak içerikleri kontrol ediyor.

2. Grammarly

SEO dostu içerik üretme
SEO dostu içerik üretme

Grammarly, yapay zeka yardımı ile yazılarınız asistanlık eder. Çok iyi bir yazma asistanı olan Grammarly ücretsiz de bir Chrome eklentisine sahip. Bu araç genel olarak yazınızı daha anlamlı ve hatasız yazmanız için geliştirilmiş. Chrome eklentisi sayesinde tarayıcı üzerinde yazmış olduğunuz tüm yazıları gerçek zamanlı kontrol ediyor ve çeşitli ikazlarda bulunarak içeriğinizi daha doğru ve hatasız yazmanızı sağlıyor.

3. Duplichecker

SEO dostu içerik üretme
SEO dostu içerik üretme

Duplichecker, Search engine reports aracının alternatifidir. İki araç birbirinin neredeyse aynısıdır ve ikisi de aynı işi yapar. İçeriklerinizin imla ve kopya olup olmadığı bilgilerini analiz etmenizi sağlar.

Sonuç

SEO dostu içerik üretmek sitenizin kalitesini uzun vadede arttırır. Kalitesi artan sitenizin gerçek ziyaretçileri olur. Siteniz bir markaya dönüşür ve zamanla domain ve sayfa otoritesi artar. Bu sayede sonraki içerikleriniz çok daha iyi sıralamalar ile index alır. Daha hızlı ve daha iyi sıralamalar ile yeni içeriklerinizi arama motorlarına sunabilirsiniz. Bu da arama motorları üzerinden yeni ziyaretçiler çekmenize yardımcı olur. Yeni ziyaretçiler sitenizdeki SEO uyumlu içerikler sayesinde kalıcı ziyaretçilere dönüşür. Bu planlı ve programlı yürütülmesi gereken bir süreçtir ve sadece iyi içerik üreten projeler bu yolda başarı olurlar.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın