Başlangıç Internet Operatörlerin internet hızları 2020 – Hangi Operatör Daha Hızlı? 

Operatörlerin internet hızları 2020 – Hangi Operatör Daha Hızlı? 

0

Mobil internetin artış göstermesi ile operatörler internet altyapılarını güçlendirmeye son hızla devam ediyor. Ülkemizde hizmet veren internet sağlayıcılarının abonesini geçen mobil internet ve GSM operatörlerinin internet hızları her geçen yıl artıyor. Operatörlerin internet hızları 2020 yılında elde edilmiş verilere göre bu içeriğimizde yer alıyor olacak… 

Operatörlerin internet hızları 2020 Verileri 

"<yoastmark

Ülkemizde hizmet veren mobil operatörlerin internet hızları geçen yıllara göre artış göstermiştir. Turkcell, 2020 yılının ilk çeyreğinde en hızlı opratör oldu. 67.000 ila 115.000 test yapıldı ve sonuçlar bu testlere göre şekillendi. 28 mbps ortalama indirme hızı ile birinci sırayı indirme kategorisinde yine Turkcell aldı. Bu raporlara göre en hızlı ikinci operatör ise Türk Telekom oldu. 

NPerf araştırmalarına göre elde edilen bu veriler ile operatörlerin internet hızları 2020 yılında meraklılarına duyuruldu. Raporlarda kullanılan verilerin nPerf mobil uygulamasını kullanan katılımcılar yardımı ile elde ediliyor. Yapılan testler doğrudan kullanıcıların 3G, 4G, 4.5G ve 5G bağlantıları üzerinden yapılıyor. Bu da en doğru test sonucunu almaya yarımcı oluyor. 

"<yoastmark

Hemen yukarıdaki tabloya göre Turkcell %87.86 ile en iyi başarı oranına sahip ve en hızlı operatör olmayı hak kazanmış. %85.93 oran ile Turkcell’i Türk Telekom takip ediyor. Vodafone ise %85.96 ile bu ikilinin hemen arkasından geliyor. Listede Türk Telekom’un Vodafone’dan daha iyi puan elde etmiş olmasına şaşırmadım değil. Fakat araştırma sonuçları Türk Telekom’un Vodafone’dan daha iyi internet hız performansı sunduğunu gösteriyor.  

İndirme hızı konusunda rakiplerine fark atan Turkcell, ortalama 28.44 mbps indirme hızına sahip. En yakını Türk Telekom 24.41 mbps, sonraki rakibi Vodafone ise 16.29 mbps indirme hızına sahip. Upload hızları ise Turkcell tarafında 10.73 mbpsTürk Telekom tarafında 10.29, Vodafone tarafında ise 7.63 mbps olarak kayıtlara geçmiş. Vodafone yükleme hızı konusunda rakiplerinin gerisinde kalmış. Gecikme değerleri ise birbirine oldukça yakın olan operatörler ortalama 50 milisaniyelik bir performans gösteriyor.  

Yukarıdaki raporun yer aldığı resimde operatörlerin katılımcı sayıları da yer alıyor. En altta bulunan bu bilgi sayesinde kaç tane katılımcı ile hangi tür bilgilerin elde edildiğini öğrenebiliyoruz. Turkcell, katılımcılar arasında en çok tercih edilen operatör olmayı başarmış.  

"<yoastmark

Bu rapordaki veriler 2020 yılının ilk çeyreğinde elde edilmiştir. Belirli bir dönemi yansıttığı için en genel durumda farklı sonuçlar çıkabilir. Coğrafya bazlı testleri görmek için kapsama alanı haritası aracını kullanabilirsiniz 

Bu yazıda sizlere Operatörlerin indirme ve yükleme hızları 2020 yılında neler vaat ediyor göstermeye çalıştık. Kendi operatörünüz hakkındaki internet deneyimlerinizi yorum yaparak diğer okurlarımız ile paylaşabilirsiniz. Sonraki yazılarda görüşmek üzere… 

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!