Klavyede Shift Tuşu Ne İşe Yarar?
Genel

Klavyede Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Bilgisayar ve telefon klavyesinde bulunan Shift tuşu ile pek çok işlem yapılabilir. Genellikle üst karakterlerin kullanımında ve büyük küçük harf yazımlarında kullanılan Shift tuşu hakkında bilgi vereceğiz. Klavyede Shift tuşu ne işe yarar ve nasıl kullanılır hep birlikte öğrenelim.

Shift Tuşu ile Üst Karakterlerin Kullanımı

Bilgisayarınızın klavyesinde üst karakterler bulunur. Bu karakterler !’^+%&/()=?_ şeklinde karşımıza çıkar. Bu karakterler oldukça sık kullanıldığı için üst sayıların üzerinde bulunur.

Klavyede Shift Tuşu Ne İşe Yarar?
Klavyede Shift Tuşu

Harflerin üzerinde yer alan sayıların yer aldığı tuşlarda aslında bu semboller de bulunur. Bu sembolleri kullanmak için SHIFT tuşuna basmanız gerekir.

Klavyede SHIFT tuşuna basarak 1234567890*- tuşlarına sırası ile basarsanız sonuç şu şekilde olacaktır: !’^+%&/()=?_

Notebook klavyelerinde bu durum biraz farklı olabilir.

Örneğin: Ünlem (!) işareti yapmak için klavyedeki SHIFT tuşu ile üstteki sayılardan 1’e aynı anda basmanız gerekir. Num Lock içindeki 1 ile üst karakterleri çalıştıramazsınız.

Klavyede Shift Tuşu Ne İşe Yarar?
Klavyede Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift Tuşu ile Büyük Küçük Harf Kullanımı

Bilgisayar ve akıllı telefonunuzda klavyede bulunan yukarı ok işareti SHIFT işaretidir. Bu işaretin yer aldığı tuş ise SHIFT tuşudur. Bu tuşa basarak harflere basarsanız harfler büyük yazılır. Bu yazıyı yazarken arada geçirdiğim SHIFT kelimesini bu şekilde büyük yazabiliyorum.

Tabii ki CAPS LOCK tuşuna basarak da büyük ya da küçük yazabilirsiniz. Fakat bir harf ya da birkaç kelime için CAPS LOCK açmak istemiyorsanız hızlı ve pratik şekilde SHIFT tuşuna basabilirsiniz. Özellikle cümlelere büyük harf ile başlarken kullandığımız SHIFT + Harf kombinasyonu CAPS LOCK‘dan daha hızlı sonuç veriyor.

CAPS LOCK açık ise ve klavyeniz büyük yazıyor ise SHIFT’e basarak yazdığınızda harfler küçük yazılacaktır. Eğer CAPS LOCK kapalı ise yani normalde küçük yazıyor iseniz, SHIFT’e basarak yazı yazdığınızda büyük harflerle yazılacaktır.

Klavyede Shift Tuşu Ne İşe Yarar?
Klavyede Shift Tuşu Ne İşe Yarar?

Shift tuşu ile diğer kısayollar

Bilgisayarda kısayollar oldukça hayat kurtarıyor. Hız kazanmak isteyen herkesin bilgisayardaki kısayolları bilmesinde fayda var. Fakat tüm kısayollar aynı tuş ve aynı yöntemle yapılmıyor. Bu tuşlardan biri SHIFT tuşu. Bu tuş ile neler yapabileceğimizi öğrenelim…

Klavye kısayoluİşlev
Windows logo tuşu + Shift + ↑Genişliği koruyarak etkin pencereyi ekranın en üstüne kadar büyütür
Windows logo tuşu + Shift + ↓Etkin pencereyi görev çubuğundaki bir simgeye küçültür
Windows logo tuşu + Shift + →Ekranın kenarına veya boyutuna göre konumunu değiştirmeden bir pencereyi sol monitörden sağ monitöre taşır
Windows logo tuşu + Shift + ←Konumunu ve boyutunu değiştirmeden bir pencereyi sağdan sol monitöre taşır
Windows logo tuşu + Shift + SEkran görüntüsü oluştur
Ctrl + Üst Karakter + EscGörev Yöneticisini Aç
Shift + Başlat menüsünde veya görev çubuğunda bir uygulamayı tıklayınBir uygulamanın başka bir örneğini açın
Ctrl + Shift + Başlat menüsünde veya görev çubuğunda bir uygulamaya tıklayınBir uygulamayı yönetici olarak açar
Üst Karakter + F10Menü tuşuyla aynı, seçili bir öğenin bağlam menüsünü açar
Üst Karakter + EklePanodan metin yapıştırın
Shift tuşu ile diğer kısayollar

Klavyede Shift Tuşu Ne İşe Yarar sorularına genel olarak yanıt verdik. Bu konuda sorunuz ve öneriniz varsa aşağıdan yorum yaparak bize ve diğer ziyaretçilerimize ulaştırabilirsiniz.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.