Klavyede derece işareti nasıl yapılır?
Genel

Klavyede derece işareti nasıl yapılır? ✔️

Klavyede derece işareti yapmak için kısayol kullanabilirsiniz. Kısayol kullanarak klavyede derece işareti yapmak için bu sayfadaki bilgileri kullanabilirsiniz.

Derece işareti ve diğer işaretleri yapmak için klavyede bazı kısayollar kullanmak gerekir. Ya da bu işareti gördüğünüz herhangi bir yerden kopya ederek kullanabilirsiniz. Kopyalamak kolaydır fakat her zaman her işareti her sitede bulamayabilirsiniz. Bu yüzden bazı işaretleri kendinizi oluşturmalısınız.

Klavyede derece işareti nasıl yapılır?

Klavyenizde ALT + 0176 tuşlamasını yaparak (°) işaretini yapabilirsiniz.

Klavyede derece işareti nasıl yapılır?

Klavyenizde 2 tane ALT tuşu varmış gibi görülebilir. Fakat klavyenizde SPACE tuşunun solunda bulunan ALT tuşunu kullanmanız gerekir. SPACE tuşunun sağındaki ALT GR tuşudur. Genellikle bu iki tuş karıştırılır ve Windows bilgisayarlarda kısayol yaparken sorun yaşanabilir.

Derece işareti nerelerde kullanılır?

Derece işareti sıcaklık ifade eden cümlelerde sayı değerinden sonra kullanılır. Örneğin; Bugün İstanbul’da hava 27° olacak.

Örnekte görüldüğü gibi 27° ifadesinde derece işareti kullandık.

Klavyede derece işareti yapmak için Num Lock tuş grubunuzun olması gerekir. ALT tuş kombinasyonları ile simge ya da özel karakter yapmak için num lock tuşlarını kullanmanız gerekir.

Karakter Eşlem ile derece işareti

Karakter Eşlem ile derece işareti

Bilgisayarda derece işareti yapmanın bir diğer yolu ise karakter eşlem kullanmaktır. Charmap olarak bilinen bu Windows programında Derece dahil pek çok işareti bulabilirsiniz.

Charmap programı aynı zamanda telefonda da karakter üretmek için kullanılabilir. Programın web sitesinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Akıllı Telefonlarda Derece İşareti ve Diğer İşaretler

Pek çoğumuz artık işlerimizi telefonlardan hallediyoruz. Eğer telefondan derece işareti ve diğer işaretlere ulaşmak istiyorsanız UNICODE karakter uygulamalarına ihtiyacınız olacak. Bu iki uygulama işinizi görecektir:

Böylece artık akıllı telefonlarınızda da derece işaretini ve diğer işaretleri yapabileceksiniz.

Bu içerikte sizler için derece işaretinin klavyede nasıl yapılabileceğine değindik. Sitemizdeki diğer klavye kısayolları ve sembol içeriklerini inceleyerek bu tip konular hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Konu hakkında soru, görüş ve önerileriniz için sayfa sonundan yorum yapabilirsiniz.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.