Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır
Genel

Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır? Klavye @ ✔️ 2022

Bilgisayarda et işareti nasıl yapılır sorusunun soruluyor olması ilk aşamada oldukça garip karşılanmasına rağmen bu konuda bilgi edinmek isteyen kullanıcılar için açıklanması gerekmektedir. Klavye üzerinde nasıl yapılacağını bilen fakat klavyede yaşanan bir sorun sebebiyle alternatif çözümler arayan kullanıcılara yardımcı olunması gerekmektedir. Eğer acil olarak kullanmanız gerekiyor ise buradan kopya edip kullanabilirsiniz. Bu da bir çözümdür. 🙂 Kopyalanacak işaret: @

Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır
Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır

Devletlerin alfabesinde yer almayan fakat bilgisayar teknolojisine özel olarak üretilen bazı harfler veya harf benzeri semboller bulunmaktadır. Bu semboller bilgisayar işlemlerinde farklı görevleri üstlenmektedir. Et işareti olarak ifade edilen sembol de bu kapsamda sayılabilecek semboller arasında yer almaktadır. Ağırlıklı olarak e-posta yoluyla iletişim kurulurken kullanılan et işareti, sosyal medya hesaplarının kullanıcı adlarında ve etiketleme işlemlerinde de kullanılmaktadır. Kullanım alanlarına bakıldığında öneminin yüksek olduğu fark edilebilmektedir. Klavyede yaşanabilecek herhangi bir arıza durumunda bilgisayarda et işareti nasıl yapılır sorularının arttığı görülebilecektir. Bu artış ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu da gözler önüne koymaktadır.

Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır? 1. Yöntem

Et İşareti Nasıl Yapılır
Bilgisayar Klavyesi Et İşareti Kısayolu

Kısa bir süre de olsa bilgisayar kullanan her kullanıcının ihtiyaç duyduğu et işareti, klavye üzerinden oldukça basit bir şekilde oluşturulabilmektedir. Kullanılan klavyenin türüne de bağlı olarak iki farklı biçimde oluşturulabilmektedir. Q klavye kullanan kullanıcılar Alt Gr tuşuna basılı tutarken Q tuşuna basmalıdır. F klavye kullanan kullanıcılar ise Alt Gr tuşuna basılı tutarken F tuşuna basmalıdır. Hemen hemen her kullanıcı tarafından bilinen bu yöntem, klavyede yaşanabilecek arızalar sonucunda gerçekleşmeyebilmektedir. Bazı durumlarda klavye arızalanmasa da donanımsal olarak çalışmayabilmektedir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde öncelikle bilgisayar yeniden başlatılmalıdır. Yeniden başlatıldığında da et işareti yapılamazsa, diğer yöntemler uygulanmalıdır.

Bilgisayar klavyesi kullanılarak et işaretinin yapılamaması gibi durumlarda ekran klavyesinin kullanılması gerekmektedir. Windows işletim sistemi, klavyelerde yaşanabilecek sorunlara karşı bilgisayar faresi yardımıyla klavyenin kullanılabilmesi için ekran klavyesi özelliğini sunmaktadır. Ekran klavyesi kullanıldığında et işaretini yapılabilmesi mümkündür. Bilgisayarda et işareti nasıl yapılır konusu kapsamında ifade edilen ekran klavyesinin kullanımı şu şekildedir:

Et İşareti Nasıl Yapılır
Windows Ekran Klavyesi Et işareti
 • Windows işletim sistemli bilgisayarınızın başlat menüsü üzerindeki arama kısmını açınız.
 • Arama kısmına “Ekran klavyesi” yazınız.
 • Bulduğunuz sonucu açınız.
 • Açılan ekran klavyesinde “Alt Gr” olarak ifade edilen tuşa basınız.
 • Tuşa bastıktan sonra bazı semboller görüntülenecektir. Görüntülenen semboller arasında et işareti de vardır. Et işaretini kullanmak durumunda kaldığınız sayfayı/pencereyi açınız. Ekran klavyesi aracılığıyla et işaretini ekleyiniz.

Bilgisayarda Et İşareti Nasıl Yapılır? – 2. Yöntem

Klavye arızasından dolayı ekran klavyesini kullanmak durumunda kaldıysanız, fakat işletim sistemi farklılığından veya tecrübesizlikten dolayı ekran klavyesini açamadıysanız, alternatif bir yöntem daha bulunmaktadır. Bu yöntem için internet tarayıcısını kullanmanız gerekmektedir. Bilgisayarda et işareti nasıl yapılır konusu kapsamında internet tarayıcısı üzerinden uygulanacak olan yöntem şu şekildedir:

 • İnternet tarayıcınızı açınız.
 • Google arama motoruna giriniz.
 • Arama kutucuğunun sağ kısmında “Harf çevirme aracı” olarak nitelendirilen klavye simgesine tıklayınız.
 • Ekrana gelen sanal klavye üzerindeki “Ctrl + Alt” tuşuna basınız. Hemen aşağıdaki resimde bu alan işaretlerle gösterilmiştir.
 • Tuşa bastıktan sonra bazı semboller görüntülenecektir. Görüntülenen semboller arasında et işareti de vardır. Et işaretine basınız.
 • Arama kutucuğuna et işareti gelecektir. Gelen et işaretini kopyalayarak dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
Et İşareti Nasıl Yapılır
Google Harf Çevirme Aracı Et İşareti

Klavye arızasından dolayı Google arama motoruna da giremiyorum diyorsanız biraz zorlayıcı bir işlem yapmanız gerekecektir. Tarayıcınızın geçmiş kısmına giriniz. Daha önce girdiğiniz herhangi bir siteye tıklayarak açınız. Sitenin içerisinde bulunan metinlerdeki harfleri tek tek kopyalayarak Google arama motorunun internet sitesine girecek bağlantı adresini oluşturunuz. Çok zor gibi görünse de sunulan yöntemlerin sonuç vermemesi durumunda mecburen kullanılması gerekmektedir.

İlgini Çekebilir: Metrekare İşareti Nasıl Yapılır? Klavyede Metrekare İşareti Yapma

Eğer bilgisayarınıza yüklü internet tarayıcıları arasında Google Chrome bulunuyorsa, Google Chrome tarayıcısının ayarlar menüsü içerisinde birçok kısımdan Google internet sitesinin bağlantı adresini bulabilmeniz ve erişim sağlayabilmeniz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.