küçüktür işareti nasıl yapılır
Genel

Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır? ( > ) Klavye Kısayolu ✔️ 2022

Matematikte, bilimde ve mühendislikte kullanılan işaretlerden biri olan küçüktür işareti, klavyede kısayol olarak nasıl yapılıyor bu içerikte buna değineceğiz. Klavyede küçüktür işareti nasıl yapılır sorunuza detaylı olarak yanıt vermeye çalışacağız. Öncesinde küçüktür işareti hangi durumlarda kullanılır bundan bahsedelim…

küçüktür işareti nasıl yapılır
küçüktür işareti nasıl yapılır

İçerik Haritası

Küçüktür İşareti Kullanımı

Küçüktür işareti, küçük değerin büyük değerden önce kullanıldığı durumlarda araya konulan işarettir. A sayısı küçüktür B’den denmek istiyor ise A < B olarak gösterilir. Bilinmeyen bir sayının X ile temsil edildiğini ve bilinmeyen diğer sayının Y ile temsil edildiğini düşündüğümüzde iki sayısının birbirine olan astınlığı ifade edilmek isteniyor ise, bu sayıların ne olduğu gizlenmek isteniyor ise X < Y olarak ifade edilebilir. Burada X’in Y’den küçük olduğu anlamını çıkarırız.

Özellikle matematik için oldukça önemli bir yere sahip olan küçüktür işaretinin yazılım dünyasında da oldukça yeri büyüktür. En basit dillerden en zor programlama dillerine kadar pek çok dilde küçüktür işareti kullanılır. Fakat genelde büyüktür işareti ile birlikte kullanılır ve etiket açıp kapatmak için kullanılır. <a href=”https://webdeyazilim.com”> örnek büyüktür küçüktür kullanımı </a>

Klavyede Küçüktür İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede küçüktür işaretinin nasıl yapıldığı hep merak konusu olmuştur. Özellikle bilgisayarı yeni kullanmaya başlayanlar bu soruyu hep merak eder. Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Klavyede küçüktür işareti yapmak için basit bir tuş dokunuşu yapmak yeterlidir.

küçüktür işareti nasıl yapılır
küçüktür işareti

Klavede küçüktür işareti yapmak için sol tarafta bulunan SHIFT tuşunun hemen sağındaki tuşa basılmalıdır. <|> tuşu genelde klavyenin sol alt taraflarında bulunan SHIFT tuşunun hemen sağında bulunur. Eski ya da yeni klavye modellerine ve dizilimlerine göre yeri değişiklik gösterebilir.

Büyüktür ve küçüktür işaretleri genelde yan yana oldukça sık kullanılır. Bu yüzden bu işaretlerin yerleri aynıdır ve aynı tuş üzerinde ikisine ait sembol bulunmaktadır. Bu tuş sayesinde hem küçüktür hem de büyüktür işareti yapmak mümkündür. Bu tuşun SHIFT ile kullanılması büyüktür işaretini yapmaktadır. SHIFT tuşuna basılmadığında ise küçüktür işareti yapılır. Alt GR ile ise dikey uzun çizgi işareti yapmaktadır. ihtiyaca göre her işareti deneyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için noktalama işaretleri içeriğimizi gözden geçirin.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.