iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü ✔️ 2023

iPhone ön kamera ters çekiyor çözümü bu yazıda tüm ayrıntıları ile yer almaktadır. Daha önce yazmış olduğumuz ön kamera ters çevirme sorunu konusunda ziyaretçilerimize tam anlamı ile bir cevap verememiştik.

Bu yazıda ise ön kamera ters çekiyor sorununa bir çok çözüm üretmeye çalışacağız. İlk olarak bu anlatımın iphone x, iphone 8, iphone 7 ve iphone 7s, iphone 6, iphone 6s, iphone se, iphone 5 ve iphone 5s gibi tüm iphone modellerinde işe yarayacağını bilmenizi isteriz.

iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor Sorunu Çözümü!

iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor Sorunu Çözümü!

İyi bir selfie çekmek yeterince zor, ancak deklanşör düğmesine dokunduğunuzda ve çekmiş olduğunuz fotoğrafı kontrol ettiğinizde bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Fotoğraf, özenle ayarlamış olduğunuz kompozisyondan farklı olarak ayna görüntüsü mantığı ile ters çevrildi. Yani iphone ön kamera ters çekmiş oldu.

Bu sorunu Çözmek istediğiniz için de buraya kadar geldiniz. Bu makalede, iPhone’un neden öz çekimlerinizi ters çevirdiğini, ters çevrilmeyen bir selfie nasıl çekileceğini ve geçmişte çevrilmiş olan öz çekimlerin nasıl düzeltileceğini açıklıyor olacağız.

Güncelleme! Yazı 10.05.2022 20:00 tarihinde Güncellenmiştir. iOS 14.3 ile ön fotoğrafları yansıt özelliği geldi! Yazı Sonunda güncelleme detayları bulunuyor.

iPhone ayna modu kapatma yöntemlerinin işe yaramıyor oluşundan şikayet eden pek çok iphone kullanıcısı ios 14 ile bu sorunu giderebilecekler. iOS 14’ün sonbaharda iPhone telefonlara gelmesi bekleniyor. Pek çok özelliği içerisinde barındırıyor olan bu güncelleme ile iPhone’larda ayna modu kapatma ayarı da geliyor. Bu ayara ulaşmak için Ayarlar > Kamera yolunu izlemek yeterli. Daha sonra ise Ön Kamerayı Yansıt seçeneğini pasif yapabilirsiniz.

iPhone Ön Kamerayı Yansıt Kapatma / Açma 2022

iPhone ön kamera ters
iPhone ön kamera ters

iOS 14 şimdilik kullanılabilir değil. Bu durumda ya güncellemeyi beklemek gerekiyor ya da iOS 14 Beta‘yı yüklemek gerekiyor. Eğer bir geliştirici hesabınız var ise iOS 14 Betayı telefonunuza yükleyebilirsiniz. Bu sayede ön kamera ile ters çekilen videoları düzenlemek zorunda kalmazsınız ve ön kamerayı yansıt ayarlarını ön tanımlı olarak güncelleyebilirsiniz. Böylelikle daha sonra çekeceğiniz fotoğrafların ters dönmesini engelleyebilirsiniz.

Ön Kamera neden ters çekiyor?

Ön Kamera neden ters çekiyor?

Bu sorunun cevabı sizi çok şaşırtabilir. Cevap doğrudan eski teknolojiye sahip telefonların kullandığı öz çekim teknikleri ile doğrudan alakalı. Eskiden telefonların arkasında ufak ayna gibi yansıtıcı yüzey bulunurdu. Fotoğraflarımızı çekecek kimseyi bulamadığımızda buradaki yansıtıcı sayesinde kendimizi görür oradaki görüntüye göre de deklanşöre basardık. Zaman içerisinde insanlık bu duruma alıştı ve çektiği bu fotoğrafları beğenmeye başladı.

iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü

Yeni jenerasyonda ise insanların ayna yardımı ile çekilen fotoğrafları daha çok beğendiğimizi düşünen telefon üreticileri, aslında öz çekimleri sevdiğimizi, ters çeken kameraları sevmediğimizi anlamamakta ısrar ediyor. Hal böyle olunca iphone ön kameraları ters çekiyor.

Ön kamera ters çekiyor sorunu için iki farklı çözüm bulunuyor. Bu sorunun çözümü her koşulda üçüncü taraf bir uygulama gerektiriyor. İster bu uygulamalardan birini indirip resimlerinizi ters olmadan bu uygulama içerisinden çekin. İster çekmiş olduğunuz ve çekecek olduğunuz resimleri bu uygulamaların içerisinde tekrar ters çevirin. Böylece normal resimler çekilmiş olacaktır.

tansıtılmış bir iphone ön kamera
tansıtılmış bir iphone ön kamera

Ön Kamera Ters Çekme Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone ön kamera ters çekme sorunu için iki çözüm var demiştik. Çözümlerden ilki telefonunuza Ayna Uygulamasını indirmek olacaktır. Uygulamayı indirip kurduktan sonra açtığınızda resimlerinizi ters olmadan çekebildiğinizi göreceksiniz. Bu ters olmayan resimler çekmenin en kolay ve basit yoludur.

Diğer çözüm ise var olan resimlerinizi ters çevirmek veya sonraki zamanlarda çekeceğiniz resimleri ters çevirmek içindir. Bu yöntemin anlatımı ise iPhone ön kamera ters çevirme sorunu adlı yazımızda anlatılmıştır. Bu yazıda video ve ayrıntılı anlatımla beraber uygulamalar da bulunmaktadır.

Güncelleme (10 Mayıs 2022) :

iPhone uzun süredir bu konuda bir adım atmıyordu. Fakat 2020 yılının sonlarına doğru çıkan 14.3 güncellemesi ile bu sorun ortadan kalktı. Ayarlar > Kamera > Ön Fotoğrafları Yansıt özelliğini aktif ederek bu uygulamaları kullanmak yerine sadece bir ayar ile ön kamera ters çekme sorununu çözebilirsiniz.


Photo Flipper – Selfie Mirror

iphone ayna modu kapatma
iphone ayna modu kapatma

Yukarıdaki görsele tıkladığınızda AppStore üzerinden bu uygulamayı görebilirsiniz. Uygulama ücretsizdir. Bu uygulama sayesinde ön kamera ters çekiyor sorunu çözülmüş olur. Ön kameranızı isterseniz ayna modu ile isterseniz ayna modu olmadan kullanabilirsiniz.


QuickFlip

iphone ayna modu kapatma
iphone ayna modu kapatma

QuickFlip uygulaması ile de çekmiş olduğunuz özçekimleri (selfie) ters çevirebilirsiniz. Bu sayede önceki resimlerim ne olacak diye düşünmek zorunda kalmazsınız.


Bu içerik güncellenmiştir. İçeriğe ön kamerayı ters çevirmek için ve daha önceki çekilen resimleri ters çevirmek için iki ayrı ücretsiz uygulama eklenmiştir.

Mayıs 2022 Güncelleme

iOS 14 ile gelen bir çok özellik gelmişti. Bu özelliklerden bazıları fotoğrafları düzenlemeye yönelik. Artık ön kamera ters çekiyor ise bunu ek programlar ile düzeltmeye gerek yok. Fotoğraflar > Fotoğraf > Düzenle > Kırp > Sol Üstten Yansıt yolunu izleyerek ters çekilen fotoğrafları düzleyebilirsiniz. Aşağıdaki videoda işlemleri görebilirsiniz.

iOS ön kamera ters çekiyor sorununa çözüm bulmak için tüm yöntemleri yazıda anlatmaya çalıştık. İçerikte bulunan yöntemler dışında yeni yöntem çıkarsa yazıyı güncelliyor olacağız. Bu içeriği ya da sitemizi yer imlerinize ekleyip yeni içeriklerimizi takip edebilirsiniz.

iOS 14 öncesi için çözüm

iOS 14 öncesi işletim sistemine sahip olan iPhone modelleri selfieleri düzeltmek için çekilen görseli düzenlemesi ve tekrar yansıtması gerekiyor. Aşağıdaki fotoğrafta bir örnek mevcut:

fotoğrafı yansıt
Fotoğrafı yansıt

iPhone ön kamera ters çekiyor konusu ile ilgili sıkça sorulan sorular;

Pek çok iPhone ziyaretçimiz ön kameranın ters çekmesinden şikayetçi. Son iOS güncellemelerinden sonra bu sorun ayarlar üzerinden düzeltilebiliyor. Fakat pek çok kullanıcı ayarlarda bunun nasıl yapıldığını bilmiyor. Bu yüzden aşağıdaki soruları yaygın olarak bize iletiyorlar. Bu sorulara kısa ve anlaşılır cevaplar vermeye çalışacağız. Sizin de sorularınız var ise yorum yaparak bize ulaştırabilirsiniz.

iPhone 6 Ön Kamera Ters Çevirme Kapatma nasıl yapılır?

Eğer iOS sürümünüz 14’den düşük ise ön kamera ile çektiğiniz fotoğraflar ters dönüyor olabilir. iPhone 6 en son iOS 12.5.1 güncellemesini almıştı. Ön kamera yansıt kapatma özelliği ise iOS 13 ile birlikte geldi. Bu yüzden iPhone 6 ön kamerası ile çekilen fotoğrafları ters çevirmek doğrudan ayarlar üzerinden mümkün değil.

Bunun yerine bu içerikte yer alan alternatif yöntemleri denemeniz gerekecek. Ya yansıtma özelliğini kontrol ettiğiniz bir iPhone kamera uygulaması kullanmanız gerekiyor. Ya da resmi çektikten sonra düzenleyerek tekrar yansıtmanız gerekiyor.

iPhone 11 kamera ters çevirme kapatma işlemi nasıl yapılır?

iPhone 11 ve diğer iOS 13 üzeri sürüme sahip iPhone modellerinde Ayarlar > Kamera > Ön Fotoğrafları Yansıt yolunu izleyerek ilgili özelliği kapatabilir ya da açabilirsiniz.

Ön Fotoğrafları Yansıt
Ön Fotoğrafları Yansıt

iPhone video ters çekiyor sorunu nasıl çözülür?

iPhone modellerinde video ters çekilmesi sorunu yaygın değil. Fakat özel şartlar oluştuğunda videolar ters görünüyor olabilir. Eğer telefonu çekerken baş aşağı ya da herhangi bir yöne doğru eğimli duruyor iseniz videoları ters çekiyor olabilir. Telefon anormal derecede farklı bir açıda durmadığı halde video ters çıkıyor ise profesyonel destek almak gerekebilir.

iPhone 7 kamera ters çevirme kapatma işlemi nasıl yapılır?

iPhone telefonunuzun iOS sürümü 14 üzeri ise Ayarlar > Kamera > Ön Fotoğrafları Yansıt yolunu izleyerek ilgili özelliği kapatabilir ya da açabilirsiniz. Eğer 14 öncesi bir iOS sürümünü kullanıyor iseniz fotoğrafları düzenleyerek tekrar yansıtmanız gerekecek. Ya da yansıtma özelliğini kontrol edebileceğiniz bir kamera uygulaması tercih etmeniz gerekecek.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü ✔️ 2023” üzerine 3 yorum

  1. Amma bos konusmussunuz ya bi cevap vereceksiniz kirk satir cumle,kesin cozum diye bide baslik atmislar akillilar defolun ayip ya

    Cevapla
    • bu yorumdan daha ayıp olamaz herhalde. yorumu geç görüyorum ama 🙂 size boş geliyor olabilir başkalarının işine geliyor. sizin işinize yarayan kısmı başkasına boş geliyor. bu sonsuz döngüde yapılacak tek şey nezaket sahibi olmak.

      Cevapla

Yorum yapın