Ana sayfa Mobil Cihazlar iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor (Tüm Yeni Çözümler)

iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor (Tüm Yeni Çözümler)

2

iPhone ön kamera ters çekiyor çözümü bu yazıda tüm ayrıntıları ile yer almaktadır. Daha önce yazmış olduğumuz ön kamera ters çevirme sorunu konusunda ziyaretçilerimize tam anlamı ile bir cevap verememiştik.

Bu yazıda ise ön kamera ters çekiyor sorununa bir çok çözüm üretmeye çalışacağız. İlk olarak bu anlatımın iphone x, iphone 8, iphone 7 ve iphone 7s, iphone 6, iphone 6s, iphone se, iphone 5 ve iphone 5s gibi tüm iphone modellerinde işe yarayacağını bilmenizi isteriz.

iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor Sorunu Çözümü!

How to flip an iPhone selfie
iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor

İyi bir selfie çekmek yeterince zor, ancak deklanşör düğmesine dokunduğunuzda ve çekmiş olduğunuz fotoğrafı kontrol ettiğinizde bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Fotoğraf, özenle ayarlamış olduğunuz kompozisyondan farklı olarak ayna görüntüsü mantığı ile ters çevrildi. Yani iphone ön kamera ters çekmiş oldu.

Bu sorunu Çözmek istediğiniz için de buraya kadar geldiniz. Bu makalede, iPhone’un neden öz çekimlerinizi ters çevirdiğini, ters çevrilmeyen bir selfie nasıl çekileceğini ve geçmişte çevrilmiş olan öz çekimlerin nasıl düzeltileceğini açıklıyor olacağız.

Güncelleme! Yazı 11.09.2020 14:53 tarihinde Güncellenmiştir. iOS 14 ile Ayna Modu Tamamen Kapatılabiliyor!

iPhone ayna modu kapatma yöntemlerinin işe yaramıyor oluşundan şikayet eden pek çok iphone kullanıcısı ios 14 ile bu sorunu giderebilecekler. iOS 14’ün sonbaharda iPhone telefonlara gelmesi bekleniyor. Pek çok özelliği içerisinde barındırıyor olan bu güncelleme ile iPhone’larda ayna modu kapatma ayarı da geliyor. Bu ayara ulaşmak için Ayarlar > Kamera yolunu izlemek yeterli. Daha sonra ise Ön Kamerayı Yansıt seçeneğini pasif yapabilirsiniz.

iPhone Ön Kamerayı Yansıt Kapatma / Açma 2020

iPhone ön kamera ters
iPhone ön kamera ters

iOS 14 şimdilik kullanılabilir değil. Bu durumda ya güncellemeyi beklemek gerekiyor ya da iOS 14 Beta‘yı yüklemek gerekiyor. Eğer bir geliştirici hesabınız var ise iOS 14 Betayı telefonunuza yükleyebilirsiniz. Bu sayede ön kamera ile ters çekilen videoları düzenlemek zorunda kalmazsınız ve ön kamerayı yansıt ayarlarını ön tanımlı olarak güncelleyebilirsiniz. Böylelikle daha sonra çekeceğiniz fotoğrafların ters dönmesini engelleyebilirsiniz.

Ön Kamera neden ters çekiyor?

iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor

Bu sorunun cevabı sizi çok şaşırtabilir. Cevap doğrudan eski teknolojiye sahip telefonların kullandığı öz çekim teknikleri ile doğrudan alakalı. Eskiden telefonların arkasında ufak ayna gibi yansıtıcı yüzey bulunurdu. Fotoğraflarımızı çekecek kimseyi bulamadığımızda buradaki yansıtıcı sayesinde kendimizi görür oradaki görüntüye göre de deklanşöre basardık. Zaman içerisinde insanlık bu duruma alıştı ve çektiği bu fotoğrafları beğenmeye başladı.

iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor Çözümü

Yeni jenerasyonda ise insanların ayna yardımı ile çekilen fotoğrafları daha çok beğendiğimizi düşünen telefon üreticileri, aslında öz çekimleri sevdiğimizi, ters çeken kameraları sevmediğimizi anlamamakta ısrar ediyor. Hal böyle olunca iphone ön kameraları ters çekiyor.

Ön kamera ters çekiyor sorunu için iki farklı çözüm bulunuyor. Bu sorunun çözümü her koşulda üçüncü taraf bir uygulama gerektiriyor. İster bu uygulamalardan birini indirip resimlerinizi ters olmadan bu uygulama içerisinden çekin. İster çekmiş olduğunuz ve çekecek olduğunuz resimleri bu uygulamaların içerisinde tekrar ters çevirin. Böylece normal resimler çekilmiş olacaktır.

How to flip an iPhone photo: Adobe Photoshop Express
iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor

Ön Kamera Ters Çekme Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone ön kamera ters çekme sorunu için iki çözüm var demiştik. Çözümlerden ilki telefonunuza Ayna Uygulamasını indirmek olacaktır. Uygulamayı indirip kurduktan sonra açtığınızda resimlerinizi ters olmadan çekebildiğinizi göreceksiniz. Bu ters olmayan resimler çekmenin en kolay ve basit yoludur.

Diğer çözüm ise var olan resimlerinizi ters çevirmek veya sonraki zamanlarda çekeceğiniz resimleri ters çevirmek içindir. Bu yöntemin anlatımı ise iPhone ön kamera ters çevirme sorunu adlı yazımızda anlatılmıştır. Bu yazıda video ve ayrıntılı anlatımla beraber uygulamalar da bulunmaktadır.


Güncelleme (20 Haziran 2020) :

iPhone bu konuda güncelleme vermemekte ısrarcı. Bu yüzden ne yazık ki alternatif yöntemleri kullanmaktan başka çare yok. Bu alternatif yöntemleri kullanarak ön kameranın ters çekmesi sorununu çözmek gerekiyor. Bunun için iki20 uygulamayı daha sizlerle paylaşmak istedik. Aşağıdaki uygulama resmine dokunarak (tıklayarak) uygulamayı AppStore üzerinden indirebilirsiniz.  iPhone’unuzun ön kamerası ile isterseniz ayna modunu kapatarak isterseniz aktif ederek özçekim yapabilirsiniz.


Photo Flipper – Selfie Mirror


iphone ayna modu kapatma
iphone ayna modu kapatma

Yukarıdaki görsele tıkladığınızda AppStore üzeründen bu uygulamayı görebilirsiniz. Uygulama ücretsizdir. Bu uygulama sayesinde ön kamera ters çekiyor sorunu çözülmüş olur. Ön kameranızı isterseniz ayna modu ile isterseniz ayna modu olmadan kullanabilirsiniz.


QuickFlip


iphone ayna modu kapatma
iphone ayna modu kapatma

QuickFlip uygulaması ile de çekmiş olduğunuz özçekimleri (selfie) ters çevirebilirsiniz. Bu sayede önceki resimlerim ne olacak diye düşünmek zorunda kalmazsınız.


Bu içerik güncellenmiştir. İçeriğe ön kamerayı ters çevirmek için ve daha önceki çekilen resimleri ters çevirmek için iki ayrı ücretsiz uygulama eklenmiştir.

30 Kasım 2020 Güncelleme

iOS 13 ile gelen bir çok özellik gelmişti. Bu özelliklerden bazıları fotoğrafları düzenlemeye yönelik. Artık ön kamera ters çekiyor ise bunu ek programlar ile düzeltmeye gerek yok. Fotoğraflar > Fotoğraf > Düzenle > Kırp > Sol Üstten Yansıt yolunu izleyerek ters çekilen fotoğrafları düzleyebilirsiniz. Aşağıdaki videoda işlemleri görebilirsiniz.30

 

2 Yorum

  1. Amma bos konusmussunuz ya bi cevap vereceksiniz kirk satir cumle,kesin cozum diye bide baslik atmislar akillilar defolun ayip ya

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!