En İyi Kim Arıyor Uygulaması – Numara Sorgulama Programı ✔️ 2023

Telefon rehberimizde bulunmayan kişilerin bizi araması durumunda bu kişinin kim olduğunu öğrenmek isteyebiliriz. Kim arıyor acaba? Diye sormak yerine kullanabileceğimiz birkaç program bulunuyor. Bu programlar sayesinde kim arıyor öğrenebiliyoruz. En iyi kim arıyor uygulaması ve en iyi numara sorgulama programı 2022 yılı için güncellendi.

Kullanıcılar bu uygulamaların spam iletilerini otomatik olarak engellemesine izin verebilir. İhtiyaç arttığından, birkaç arayan kimliği uygulaması ortaya çıktı. Kullanıcıların her birini test etmesi ve en iyi arayan kimliği uygulamasını bulması zor bir görev olabilir. Bu yüzden bu listede birkaç kim arıyor uygulaması listeledim. Size kolaylık sağlaması için bu uygulamalardan herhangi birini seçebilirsiniz.

En iyi arayan kim uygulaması
En iyi arayan kim uygulaması

En İyi Kim Arıyor Uygulaması (7 Adet)

Rehberimizde bulunmayan numaraların bizi araması durumunda bu numaranın kime ait olduğunu öğrenmek isteriz. Bazen bunu öğrenmek için yeterli zamanımız olmayabilir. Bu tür durumlarda arayan kişi henüz ekranda iken onun kim olduğunu öğrenmemiz gerekebilir. Arayan kişilerin adını arama ekranında gösteren kim arıyor uygulamalarını listelemeye başlayalım:

1. TrueCaller

En iyi arayan kim uygulaması
En iyi arayan kim uygulaması

En popüler kim arıyor uygulaması ve ücretsiz numara sorgulama programlarından biri olan Truecaller, ilk olarak 2009’da Blackberry telefonları için piyasaya sürüldü. Başarısından kısa bir süre sonra Truecaller, Android sürümü ile pazar payını büyütmeyi başardı. Türkiye’de en çok kullanılan kim arıyor uygulamalarından biridir ve Dünya genelinde 150 milyondan fazla kullanıcı ağına sahiptir.

Truecaller, dünya genelinde 200 milyon kullanıcının yardımıyla oluşturulan büyük bir spam listesi ile desteklenmektedir. Uygulama bu liste sayesinde rehberde bulunmayan numaralar aradığında bu numaraların kime ait olduğunu gösterir. Arayanın kim olduğunu öğrenmenize yardımcı olan bu uygulama aynı zamanda rehberinizi de listesine dahil edebilir. Eğer numaranızı Truecaller listesinden kaldırmak istiyorsanız Truecaller numara silme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kullanıcılar ayrıca doğrudan arama yapmak ve mesaj göndermek için bu uygulamayı kullanabilir. Truecaller, sizi arayan kişinin sizi aramadan önce bile sizi arayacağını bildirmesini ayarlardan aktif edebiliyorsunuz. Tabii bu ayarı ne kadar doğru buluyorlar o konu tartışılır.

Eksileri

 • Birçok kullanıcının karşılaştığı güvenlik sorunları
 • Uygulama tarafından görüntülenen arayanın bilgileri bazen yanlış olabilir
 • Özelliklerin geliştirilmesi yerine arayan kimliği özelliğinin odaklanması gerekir

Kullanılabilirlik: Android , iOS (Play store üzerinde bazen engellenmektedir)

2. Hiya Caller ID and Block

En iyi arayan kim uygulaması
En iyi arayan kim uygulaması

Hiya aramaları tanımlayan ve kullanıcının aramaya katılmak isteyip istemediğini seçmesine izin veren bir kim arıyor uygulamasıdır. Uygulama spam numaralarını ve hileli çağrıları kara listeye almak için kullanılabilir. Bu uygulama bunu başarmak için numara sorgulama ve numara arama özelliğini kullanır. Hiya’nın Google Play Store’da 4.4 yıldız derecelendirmesi ile 10 milyondan fazla indirmesi var.

Hiya, kullanıcıları için her ay yaklaşık 400 milyon çağrı tespit ediyor ve şimdiye kadar 1 milyar spam çağrı tespit etti. Uygulama ayrıca bir iletinin içeriğini denetler ve bir virüs veya kötü amaçlı yazılım olup olmadığını tanır.

Eksileri

 • Uygulamada karşılaşılan hız sorunları
 • Ücretli sürüm yeterince iyi değil
 • Daha yeni Android sürümleri için kullanılamayan bir sayı özelliğini bildirme

Kullanılabilirlik: Android , iOS

3. Should I Answer?

En iyi arayan kim uygulaması
En iyi arayan kim uygulaması

Adından da anlaşılacağı gibi, kullanıcının aramayı tanımlamasına ve aramaya cevap verip vermemeye karar vermesine yardımcı olur. Gelen aramanın spam, normal ya da aldatıcı bir arama mı olduğunu anlamanıza yardımcı olur.

Uygulama ile ilgili benzersiz bir şey, otomatik olarak yabancı numaralardan ve gizli numaralardan gelen aramaları engellemesidir. Shoudl I Answer arayan kim uygulaması internet olmadan da çalışır, bu da onu diğer uygulamalardan bir adım öne taşır. Rehberde olmayan numaraları engelleme konusunda daha farklı engelleme yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eksileri

 • Kullanıcının arama yapamamasına neden olan bir hata içeriyor
 • İşlevsiz kullanıcı arayüzü
 • Anında kullanıcılardan inceleme istemesi

Kullanılabilirlik: Android (Play store üzerinde bazen engellenmektedir)

4. Mr. Number

En iyi arayan kim uygulaması
En iyi arayan kim uygulaması

Android için en güçlü ücretsiz arayan kim uygulamalarından biri. Kullanıcılar istenmeyen mesajları, dolandırıcılığı ve spam çağrılarını engelleyebilir. Mr. Number ayrıca bilinmeyen gelen çağrıların bilgilerini de sağlar. Uygulama, kullanıcılar tarafından bildirilen numaralar temelinde tüm dolandırıcılık çağrılarını ve spam mesajlarını engeller.

Bu arayan kim uygulaması bir kişi, alan kodu veya bir ülkeden gelen aramaları engelleyebilir. Mr. Number ayrıca, numaranın engellenmesi gerekip gerekmediğini önermek için kullanıcının telefon geçmişinde son aramaları arar.

Eksileri

 • Ücretsiz sürüm daha az verimlidir
 • Normal aramaları da otomatik olarak reddeder
 • Ücretli sürümde de sadece çağrı engelleme sunduğu için uygulamanın ücretli sürümü hayal kırıklığı yaratıyor

Kullanılabilirlik: Android , iOS

5. Showcaller

En iyi arayan kim uygulaması
En iyi arayan kim uygulaması

Showcaller kullanıcıya, onlara kimin ulaşmaya çalıştığını bildirmede yardımcı olur. Ayrıca, arayan kişinin neredeyse doğru bir konumunu sağlar. Tıpkı Truecaller gibi Showcaller de spam arayanları tanımlar ve numarayı veritabanına ekler.

Uygulama ayrıca belirli numaraları kara listeye alma seçeneği sunar ve rahatsız edici aramaları rahatça görmezden gelmenize yardımcı olur. Aramalar uygulama ile de kaydedilebilir, ancak bulunduğunuz yerin aynı olmasına izin verdiğinden emin olun. Bazı bölgelerde, çağrıyı birinin izni olmadan kaydetmek federal telefon dinleme suçu olarak kabul edilir. Bu yüzden bazı canlı destek merkezleri ile telefonda görüşürken görüşmelerin kayıt altına alındığı söylenir. Bu yasal bir zorunluluktur. Web sitelerindeki çerez bildirimi de aynı duruma örnektir.

Eksileri

 • Çok fazla pil tüketir
 • Akıllı telefonun yükleme sonrasında yanıt verme hızı azalır
 • Uygulamanın pro sürümü kişi aramayı desteklemiyor

Kullanılabilirlik: Android

6. Whoscall

En iyi arayan kim uygulaması
En iyi arayan kim uygulaması

70 milyondan fazla global indirmeyle Whoscall, 1 milyardan fazla spam ve dolandırıcılık çağrısı içeren bir veritabanına sahiptir. Uygulama, dahili bir çevirici ve bir konuşma sayfası ile birlikte gelir. Uygulama çevrimdışı bir veritabanına sahip olduğundan, numara internet olmadan uygulamada tanımlanabilir.

Bu uygulama o kadar güvenilir ki uygulama Tayvan Ulusal Polis İdaresi’nin resmi ortağına hizmet etti. Whoscall kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve aramayı cevaplamak, reddetmek ve çağrıyı hoparlöre koymak da dahil olmak üzere tüm özelliklere sahiptir.

Eksileri

 • Yalnızca arama sırasında numaraları görüntüler, bu da kullanıcının kimin aradığını tanımlamasını zorlaştırır
 • Temel sürüm için güncelleme yok; kullanıcıların aynı uygulama için pro sürümünü satın alması gerekir
 • Düzenli mesajlar ve spam mesajlar aynı klasörde bulunur, bu da karışıklık yaratır

Kullanılabilirlik: Android , iOS

7. CIA

En iyi arayan kim uygulaması
En iyi arayan kim uygulaması

Kullanıcının istenmeyen aramaları engellemesine yardımcı olduğu için bu uygulama en iyi Truecaller alternatiflerinden biridir. CIA, yaklaşık 1 milyon spam numarasına sahip bir veritabanına sahiptir. Bu arayan kim uygulaması bir ad, adres veya bilinmeyen bir numarayla ilgili daha fazla bilgi bulmak için ters telefon araması için kullanılabilir.

Uygulamanın benzersiz özelliği, kullanıcılar bir şirketi ararsa ve numara meşgulse, CIA’nın hizmet için benzer seçenekler sunmasıdır. Uygulama, doğru bilgi sağlamak için Sarı Sayfalar, Facebook, Beyaz Sayfalar ve Seyahat Danışmanı dahil olmak üzere birçok veri kaynağı ile bağlantılıdır.

Eksileri

 • Genel çağrılar bazen engellenir
 • Uygulamadaki bildirimler gecikiyor
 • Uygulama bazen yerel numaraları tanıyamıyor

Kullanılabilirlik: Android (Play store üzerinde bazen engellenmektedir)

Arayan kim uygulamaları, akıllı telefonlarda olması gereken en önemli uygulamalardan biridir. Yukarıda belirtilen büyük bir veritabanı ve milyonlarca kullanıcı ile en iyi arayan kim uygulamaları listelenmiştir.

En İyi Arayan Kim Uygulamaları 2022 ile İlgili SSS

Kim arıyor uygulamaları hakkında ziyaretçilerimizin en çok sormuş olduğu soruların bir listesini oluşturduk. Bu listedeki sorulara kısa kısa yanıt vererek benzer sorunu yaşayan, benzer sorulara sahip olan kullanıcılara bilgi vermeyi hedefliyoruz. Konu hakkındaki sorularınız için lütfen yorum yapmaktan çekinmeyin.

1. Ücretsiz bir arayan kim hizmeti var mı?

Bilinmeyen bir arayan hakkında doğru bilgi sağlamak için Google Play Store’da bir dizi arayan kim uygulama aracı bulunmaktadır. Kullanıcı tarafından kendi gereksinimlerine göre satın alınabilir arayan kim uygulamaları ücretli abonelikleri vardır. Ücretsiz uygulamalar için yukarıda belirtilen uygulamalara başvurabilirsiniz.

2. En iyi ücretsiz arayan kim uygulaması hangisi?

Google Play mağazasındaki kullanıcı ilgisine ve indirme sayısına göre TrueCaller, dünyanın dört bir yanındaki kişiler tarafından kullanılan en güvenilir ve en çok kullanılan arayan kim uygulamalarından biridir.

3. Telefon numarası ile birinin adını öğrenmek mümkün mü?

Evet, birkaç arayan kim uygulaması kullanarak ad, adres ve operatörler gibi gerekli tüm ayrıntıları görmek mümkün. Kullanıcılar, taleplerine göre bir sayıdaki tüm bilgileri öğrenmek için uygulamaların premium aboneliklerini satın alabilirler. Tüm bu arayan kim uygulamaları belirli bir veri yığınına göre çalışır.

4. Kim Arıyor APK güvenli midir?

Google Play olmadan uygulama indirme işlemini genellikle tavsiye etmiyoruz. Güvenlik risklerini kabul ettikten sonra kim arıyor apk uygulamaları indirilebilir. Fakat üçüncü parti uygulamaların verilerinizi ele geçirebileceklerini her zaman aklınızda bulundurmanızda fayda var.

5. Cia Kim Arıyor Uygulaması nasıldır?

Cia en popüler kim arıyor uygulamalarından biridir. Veritabanı oldukça büyük bir uygulama. Bu yüzden oldukça fazla tercih ediliyor. Ayrıca eski de bir uygulama olduğu için kullanıcısı bir hayli fazla.

Tüm bunlara bakarak değerlendirdiğimizde işini iyi yapan bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. Tüm rehberinizi buraya yükleyip yakınlarınızın numarasını veritabanına dahil etmeden önce 2 kere önce düşünseniz iyi olabilir. Sadece bir uyarı.

6. iPhone için kim arıyor uygulaması var mı?

Listemizdeki birkaç uygulamanın iOS (iPhone) için versiyonları bulunuyor. Arayan kim: cia kim arıyor uygulaması bunlara sadece bir örnek.

7. En iyi numara sorgulama uygulaması hangisidir?

En iyi numara sorgulama uygulaması kişiden kişiye göre değişir. Herkesin kullanım amacı farklı olduğundan bu tür uygulamalar farklı yönde gelişmiştir. Kimisi gelen aramaları engellemek kimisi olmayan numaraları bulmak kimisi ise yeni numaraları bulmakta iyidir. Bu yüzden ihtiyacınız olan numara sorgulama uygulamasını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Tüm özellikleri bir arada barındıran bazı uygulamalara öncelik vererek araştırmaya başlayabilirsiniz. CIA gibi…

8. Arayan kimliği gösterme uygulaması önerir misiniz?

Bu listede bulunan tüm uygulamaları tek tek deneyerek size en uygun olanı bulmalısınız. Doğrudan bir uygulama önermek yerine size bildiğimiz tüm arayan kim ve numara sorgulama uygulamalarını tanıtıyoruz ki arasından birini tercih edip onun artılarını eksilerini tartın. Daha sonra kendinize en uygun olan uygulamayı bulun.

9. Ücretsiz kim arıyor programı var mı? Yoksa hepsi ücretli mi?

Pek çok arayan kim uygulaması ücretsiz kullanılır. Fakat ek özellikler istediğinizde ve limitlere takıldığınızda ücret ödemeniz gerekir.

Arayan kim uygulamaları ve numara sorgulama programları kendi veritabanlarına numara ve diğer bilgileri sağlamak için sizden birkaç onay alır. Truecaller gibi arayan kim uygulamaları, uygulamayı kullanabilmeniz için sizden izinler ister. Bu izinlerin başında rehberinizi ve kişilerinizi okumaya yöneliktir. Rehberinizdeki kişileri kayıtlı isimleri ile birlikte veritabanına yükler ve daha sonra sorgulayan kişilere sizin rehberinizden aldığı numaraları gösterebilir.

Bu yüzden rehberinizdeki kişilerin gizliliğini de tehlikeye atmamak için bu tür uygulamaları kullanırken rehberinizdeki kişilerin kişisel bilgilerini de internet ortamında paylaşacağınızı unutmayın.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın