Haber, Eğitim

Eba Yeşil Tik Sorunu ile Gündemde! Videolar İzlenmemiş Görünüyor

MEB tarafından kurulan e-eğitim platformu EBA, birkaç gündür kullanıcılardan bazı şikayetler alıyor. Sistemde videolar izlenmemiş görünürken, yeşil tik sorunu devam eden sistemde hatalar ne zaman düzeltilecek? EBA’dan bir açıklama geldi mi? İşte son gelişmeler…

İçerik Haritası

EBA Nedir?

Eğitim Bilişim Ağı ya da kısaca EBA, T.C Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan ve 2012 yılından bu yana dijital platformu üzerinden hizmet veren bir ağdır. Sosyal nitelikli eğitsel elektronik içerik portalı öğrenci ve öğretmenler için oldukça pratik bir sistem sunmaktadır. Mesleki eğitim almak, kurs ve seminerlere katılıp sertifika almak isteyenler artık EBA’yı tercih etmektedir.

EBA, Kritik Sorunlarla Gündemde!

Eba portalında kurs ve seminerlerle katılan kişiler, izledikleri videolarda yeşil tik alamayınca büyük bir sorunla karşı karşıya kaldı. Bir süredir sistemde yaşanan teknik aksaklık, EBA kullanıcılarını zorluyor. Sisteme giriş yaparak eğitim videolarını izleyen kullanıcılar, videoların izlenmemiş gibi gösterildiği bir sorunla karşılaşıyor. Normalde izlenen videolar yeşil tik almalı, ancak şu sıralar izlenen videolarda turuncu tik görünüyor. Üstelik birkaç defa aynı videoyu izleyenler de aynı hatayı almaya devam ediyor.

İlgili İçerik: Eba İnternet Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

EBA ara tatil döneminde mesleki eğitim kursu ve seminerlerine katılmak isteyenleri bozguna uğrattı. Yeşil tik gelmeyen videolar izlendiği halde hiç izlenmemiş gibi görünüyor. Bu da kullanıcının sisteme tekrar girip uzun bir videoyu baştan izlemek zorunda kalması demek oluyor. Üstelik, video sonundaki kayıt süresi çok uzun sürüyor. Bu süre zarfında beklemede kalan kişiler video kayıt süresi dolduğu için tekrar içeriğe giremediklerinden şikayetçi.

EBA – Eğitim Bilişim Ağı, ara tatil döneminde mesleki anlamda uzaktan eğitim kurslarını tamamlamak isteyenlerin uğrak noktası. Ancak, seminer ve kursların süresi kısıtlı. Bu aşamada, yeşil tikin görünmediği eğitim videolarının tekrar tekrar izlenmesi de durumu kurtarmıyor. Ne yazık ki, pek çok EBA kullanıcısı için henüz video izlenmemiş görünüyor – yeşil tik sorunları düzeltilmedi. EBA tarafından en kısa sürede bir açıklama yapılması bekleniyor.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.