Eba İnternet Alma İşlemi Nasıl Yapılır?
Internet

Eba İnternet Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Eba İnternet Alma İşlemi Nasıl Yapılır? | Dünyayı saran salgın hastalık nedeniyle pek çok okul uzaktan eğitime geçmek zorunda kaldı. Bu da internet ihtiyacını ve platform gerekliliğini ortaya çıkarmıştı. Okulların yüz yüze eğitime geçeceği tarihe kadar bu şekilde olması bekleniyor. Bu nedenle Eba internet alma yollarının bilinmesi gerekmektedir. EBA sistemi MEB tarafından oluşturulan online sosyal eğitim platformudur.

Eba İnternet Alma İşlemi Nasıl Yapılır?
Eba İnternet Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Açılımı Eğitim Bilişim Ağı olan bu platformu öğretmen ve öğrenciler yoğun olarak kullanmaktadır. Fırsat eşitliğinin yaratılması ve durumu olmayan öğrencilerin de eğitimden ayrı kalmaması için yöntemler geliştirilmiştir. Bu servise erişmek için Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell gibi operatörler ücretsiz interneti öğrencilere sunuyor. Dersleri için kullanabilecekleri 8GB kadar ücretsiz internet kullanabilen öğrenciler, eğitim adına yapılan bu jestten oldukça memnun. Bu hizmetten ücretsiz yararlanmak için başvurunun nasıl yapılacağı ise merak konusudur.

Türk Telekom kullanıcılarının ücretsiz internet kampanyasından yararlanması için izlemesi gereken ek bir yöntem yoktur. Zira, EBA adresine girildiği zaman otomatik olarak 8 GB internet üzerinden bağlantı sağlanır. Her ay bu miktar hattınıza tanımlanacaktır. Bu hizmetten faturalı ve faturasız aboneler kolaylıkla yararlanmaktadır. EBA dışındaki erişim ise operatörler tarafından kısıtlanmıştır.

Türk Telekom kapsamında bu kampanyadan yararlanan kişilerin kalan tutar bilgisine ulaşması ise sms yöntemiyle gerçekleşiyor. Faturasız aboneler 5555 numarasına KALAN EBA yazarak gönderirse bu bilgilere ulaşmaktadır.

Ayrıca internetten online işlemler kısmından da kullanım detaylarınıza bakabilirsiniz. Kullanılmayan GB’lar ertesi aya devretmeyecektir. Kampanya bilgisi kapsamındaki kullanımlar %80’e ya da %100’e ulaştığında bilgilendirme gelir.

Eba Ücretsiz İnternet Alma Yöntemi

Vodafone hattı üzerinden bu kampanyaya katılmak için, faturasız, kurumsal ve bireysel faturalı abone olmak yeterlidir. İnternet hesaba otomatik olarak tanımlanmış bir şekilde geçer. Kullanım hakkı kapsamında herhangi bir talepte bulunmaya da işlem yapmaya da ihtiyaç duyulmaz. Bu şekilde tüm ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki öğrenciler internet harcamadan eğitime devam etmektedir. Toplamda EBA için ayrılan GB tutarı ise 6 GB olarak belirlenmiştir.

Eba Ücretsiz İnternet Alma Yöntemi
Eba Ücretsiz İnternet Alma Yöntemi

Turkcell aboneleri için ise bu platformda kullanılmak üzere 6 GB internet tanımlanmış olacaktır. Kampanyaya katılım ücretsiz olup BIP uygulaması üzerinden işlemleri yapmak gerekiyor. EBA dışındaki kullanımlar bu kampanyaya dahil edilmemektedir. 7.2 Mbps ise üst hız limitini bulunmaktadır. Kullanım oranına görmek için 2222 numarasına Kalan yazıp göndermek yeterlidir. Bu sms için ücret talep edilmemektedir.

Eba Ücretsiz İnternet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

EBA için ücretsiz internet hizmetlerinin ticari gelir için kullanılması ya da satılması kesinlikle yasaktır. Ayrıca kullanım haklarının devri de söz konusu değildir. Üçüncü bir şahsa farklı bir fayda amaçlı devredilemez. Kullanım hakkının yurt içiyle sınırlı olduğunu unutmamak gerekmektedir. Paketin aşımı halinde ücretlendirme uygulanmaktadır.

Kampanyanın geçerliliğini koruduğu süre içinde hat değiştirmek ya da bir sebepten hattın kapanması durumunda hak sona erecektir. Ücretsiz internet kullanımı APN üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aksi bir durum söz konusu olmadığı takdirde aylık olarak hak yenilenerek devam eder. Dünyanın her yerinde eğitimi ve diğer organizasyonları durduran ve yavaşlatan COVID-19’un, eğitimi aksatmaması için sağlanan ücretsiz internet hizmetleri ile tersine çevrilmeye çalışması son derece faydalı bir durum.

Eba Ücretsiz İnternet Sağlayıcıları

Pandemi sürecinde öğrenciler evlerindeki televizyonlardan ve internetten derslerini takip etmektedir. EBA üzerindeki yayınlara ulaşım sağlamak uzaktan eğitim için son derece önemli bir durum. Ders saatlerini çeşitli nedenlerle kaçırmış olan öğrenciler, bu dersleri daha sonra verilen EBA interneti ile telafi edebiliyor.

Ücretsiz olarak en yüksek desteği 8 GB internetle Türk Telekom vermektedir. Eba internet alma kapsamında kampanyalar yürüten diğer operatörler ise 6 GB’lık bir destek sağlıyor. Bu desteğin 3 GB’lık kısmını Milli Eğitim Bakanlığı karşılamaktadır. Eğitim ve öğretimin aksamaması için bu orana operatörlerden ek destek gelmiştir. Süreçte öğrencilerin mağduriyet yaşamaması önem verilen konular arasında yer almaktadır.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.