Eba Öğrenci Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Eba Öğrenci Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır? Eba sistemine giriş yaptığınız şifrenizi unuttuysanız sistem üzerinden şifremi unuttum seçeneği sayesinde şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Bu işlem için sisteme kayıtlı olan telefon veya e-posta adresine erişiminiz bulunması gerekmektedir. Eba öğrenci şifre alma işlemini bu yazıda detaylı olarak anlatacağız.

Eba Öğrenci Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?
Eba Öğrenci Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

E-posta veya telefonunuza erişim imkanınız bulunmuyor ise öğretmeniniz ile iletişime geçerek sizin için tek kullanımlık bir şifre oluşturmasını rica edebilirsiniz. Bu şifre ile sisteme giriş yaparak form üzerinden şifrenizi oluşturabilirsiniz.

Eba Öğrenci Şifre Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öğrenci şifre alma işlemini tamamlayıp şifrenizi yeniden oluşturduktan sonra sisteme sorunsuz bir şekilde giriş sağlayabilirsiniz. Şifrenizi önemli bir köşeye not ediniz ve tekrar unutmamaya dikkat ediniz. Tek kullanımlık şifre oluşturma sistemi sürekli olarak çalıştığı taktirde bazı problemler oluşturabilmektedir. Yeni şifrenizi oluştururken güvenlik kriterlerine dikkat etmeyi ve desteklenmeyen karakter kullanmamaya özen gösteriniz. Sistem desteklenmeyen karakter girmeniz halinde sizleri uyaracaktır.

Şifremi unuttum seçeneğini seçmeden önce şifre kombinasyonlarınızı deneyerek sisteme giriş yapmayı deneyebilirsiniz. Aşırı derecede yapacağınız yanlış giriş demeleri sistemde hata oluşmasına neden olacaktır. 5-6 denemeyi geçmemeye özen gösterdikten sonra hala sisteme giriş yapamadıysanız şifremi unuttum seçeneği ile şifrenizi sıfırlayınız.

Eba Yeni Şifre Alma İşlemi

Eba şifrenizi unuttuysanız yeni şifre alma işlemi ile şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Eba öğrenci şifre alma işlemi için aşağıdaki adımları izleyin;

eba öğrenci şifre alma
eba öğrenci şifre alma
  • Eba giriş ekranını açtıktan sonra öğrenci sekmesi altından Eba seçeneğini seçin.
  • Açılan ekrandan devam ederek “Şifremi Unuttum” butonuna tıklayınız.
  • Sistem sizden TC kimlik numaranızı girmenizi isteyecektir. Kimlik numaranızı girerek devam ediniz.
  • Doğrulama seçenekleri arasından isteğinize uygun olanı seçiniz. Seçenekler içerisinde e-posta ve cep telefonu seçenekleri yer almaktadır.
eba öğrenci şifre alma
eba öğrenci şifre alma

E-posta seçeneğini seçtiyseniz sisteme kayıt olduğunuz e-posta adresinin girerek formu gönderebilirsiniz. Sisteme kayıtlı olduğunuz e-posta dışında başka bir mail yazmanız durumunda şifrenizi başarılı bir şekilde sıfırlayamazsınız. E-postanızı kontrol ederek tek kullanımlık şifrenizi öğrenebilirsiniz. Tek kullanımlık şifre sayesinde sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra şifrenizi sıfırlama formu ekranda belirecektir. Yeni şifrenizi belirleyip doğrulayarak sisteme bundan sonra yeni şifreniz ile giriş sağlayabilirsiniz.

Eba Telefon İle Şifre Sıfırlama – Şifre Alma

Şifremi unuttum seçeneğinden sonra kurtarma seçenekleri arasından telefonu seçtiyseniz aşağıdaki adımları izlemelisiniz. Eba öğrenci şifre alma adımları;

  • Cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu sisteme giriniz.
  • Yeni şifre oluşturma formundan şifrenizi belirleyerek doğrulayınız.

Sisteme kayıt olduğunuz e-posta veya telefona sahip değilseniz velinizden veya öğretmeninizden tek kullanımlık şifre edinebilirsiniz. Öğretmenleriniz sistem üzerinden sizler için tek kullanımlık bir şifre edinebilmektedirler. Öğretmeniniz ile iletişime geçtikten sonra tek kullanımlık şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapabilir ve yeni şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bu sayede eski yani unuttuğunuz şifrenizi başarılı bir şekilde sıfırlamış olursunuz.

Eba Tek Kullanımlık Şifre Oluşturma

Tek kullanımlık şifre oluşturmak için Eba öğrenci şifre alma seçeneklerini başarılı bir şekilde tamamlayınız. Telefon veya e-posta ile tek kullanımlık şifrenizi edinebilir ve başarılı bir şekilde sisteme giriş yapabilirsiniz. İki farklı doğrulama sistemi ile de tek kullanımlık şifrenizi edinemezseniz zorunlu olarak öğretmeniniz ile iletişime geçip sistemden sizin için tek kullanımlık kod oluşturmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede tek kullanımlık şifrenizi kullanarak tekrardan sisteme giriş yapabilir ve şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

İlgini Çekebilir: Meeting Passcode Ne Demek? EBA ve ZOOM Meeting Passcode

Tek kullanımlık şifrenizi sisteme giriş yaptıktan sonra yeni şifreniz ile değiştireceğinizi unutmayınız. Daha sonra sisteme giriş yapmak için tek kullanımlık şifreyi kesinlikle kullanmayacaksınız. Tek kullanımlık şifreniz sisteme giriş yaptıktan sonra bloke olmaktadır. Bu yüzden sisteme giriş yaptıktan sonra şifrenizi başarılı bir şekilde değiştirmeyi ve formu göndermeyi kesinlikle unutmayınız.

İnternette güvende olmak için güçlü şifreler kullanmanız gerekir. Şifre kırma adlı içeriğimizde şifrelerin nasıl kırıldığını teorik olarak anlatmıştık. Bu bilgileri kullanarak şifrenizi daha güçlü oluşturabilir ve EBA gibi platformlardaki üyeliklerinizi daha iyi koruyabilirsiniz. Bu tür hesapların güvenliği son derece önemli. Bu yüzden hesapların güvenliğini, hesaplara bir zarar gelmeden önce sağlamak son derece önemli. Bazı durumlarda ele geçirilen hesaplar geri alınamıyor ya da kurtarılamıyor.

Tüm bunların önüne geçebilmek adına güncel e-posta adresi ve telefon kullanmak gerekiyor. Bu ikisini de ayrıca güvenli şifreler ve iki faktörlü kimlik doğrulaması ile korumak gerekiyor.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın