E-Ticarette Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır? Ürün Açıklaması Nasıl Olmalı?

E-Ticaret süreçlerinde en çok yapılan yanlışlardan bir diğeri de ürün detay sayfasında yeterli bilgiye yer vermemek olarak bilinir. Bu yazıda sizlere ürün detay sayfasının önemini, Ürün Açıklaması hakkında bilgileri, ürün detay sayfasında olması ve olmaması gerekenleri tarif edeceğim. Öncesinde yan sekmede E-Ticaret kategorimizi açık tutup diğer tüm E-Ticaret içeriklerimizi okumanızı tavsiye ediyorum. 

E-Ticarette Ürün Açıklaması Nasıl Yazılır?

Ürün detay sayfasında yeterli bilgiye yer vermemek son derece büyük bir hatadır. Çeşitli kaynaklar yardımı ile ürün detay sayfamıza giren müşteri, ürün hakkında almak isteyebileceği tüm bilgileri bu sayfada alabilmelidir. Ürün detay sayfasında yeterli bilgiye yer vermediğinizde müşterileriniz ürün hakkındaki merak ettiklerini başka kaynaklardan öğrenmeye çalışır. Bu kaynaklar ise genelde rakip sitelerin ürün detayları ya da rakip firmaların blog adresleri olur. 

Rakiplere müşteri kaptırmamak için ürün detaylarını olabildiğince iyi organize etmek gerekir. Eğer ürün ile ilgili ek resimler, ek video, ek açıklamalar ve ek grafikler ekleyebiliyorsanız ekleyin. Ayrıca kargo ve ödeme seçeneklerinin yanı sıra taksit oranlarınızı da eklemeyi ihmal etmeyin. Kendinizi müşteri yerine koyun ve sattığınız ürün ile alakalı bilmek isteyebileceğiniz tüm bilgileri ürün detay sayfasında gösterin. 

Ürün detay sayfanızın sezgisel arayüze sahip olmasını sağlarsanız pek çok farklı cihaz ve kullanıcıya hitap edecek bir sunum yapmış olursunuz. Bu da bir satış yerine iki satış yapabileceğiniz ortamın oluşmasına yardımcı olacaktır. Her bilginin kolay ulaşılabiliyor olması gerekir. Anlaşılabilir ve sade bir arayüze sahip sitelerin dönüşümlerinin daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. Bu cümleyi yazarken kendi deneyimlerimi göz önünde bulundurduğumu bilmenizi isterim. 

Ürün Açıklaması Nasıl Olmalı?

Ürün Detay Sayfasında en sık yapılan hatalardan biri yetersiz bilgi sunmaktır. Sadece ürünün adını ya da zaten siteden siteye dolaşan bilgileri eklemek büyük yanlıştır. Rakipler ne yazıyor ise siz onu yazıyor iseniz rakibinizi nasıl geçebilirsiniz? Müşterileriniz sizi rakiplerinizden nasıl ayırabilir? Yanlış bilgi veriyor iseniz müşterileriniz bunu anladığında bir ürün için bir müşteri kaybedersiniz. Bu tür durumlarda en garanti yöntem doğru ve güvenilir bilgilere yer vermek ve olabildiğince özgün olmaktır. 

Ürün detay sayfasındaki bilgilerin özgün olması son derece önemlidir. Genelde satıcılar internette dolaşan bilgileri ürün detay kısmına yapıştırarak ürün hakkında bilgi vermeye çalışıyor. Evet, genelde teknik konularda bazı tabloları kopyalamak gerekebiliyor. Fakat ürün detayınız ne kadar özgün olursa o kadar iyi sıralama elde eder. Sadece Google ve diğer arama motorlarında değil, pazaryeri sitelerinde de iyi sıralama elde edersiniz. Özgün ve detaylı ürün açıklamalarının SEO için katkısı büyüktür.

Ürün Açıklamasında Detaylara Yer Verin

Ürün detay sayfasında ürün hakkındaki tüm bilgilere yer vermek ve bu bilgilerin özgün olmasına dikkat etmek dışında ürün detay sayfasındaki sunumun iyi olmasına da dikkat edilmelidir. Bu kriter de sağlanıyor ise diğer E-Ticaret kavramlarına odaklanmak ve daha başka stratejiler gerçekleştirip projeye uygulamak gerekir. 

Bu yazımda sizlere E-Ticaret süreçlerinde ürün detay sayfalarındaki verilerin önemi hakkında bazı fikirlere ve bilgilere yer verdim. Ürün detay önemli bir e-ticaret standardıdır. Bu yüzden ürün detay sayfaları yeterince özenli hazırlanmalı, alıcılar detaylı bilgiler ile satışa yönlendirilmelidir. 

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın