E-Ticarette Kargonun Önemi? Özenli Kargo Neler Kazandırır?

Ürün kargolarına özen göstermemek E-Ticarette yapılan hatalardan bir diğeridir. Müşterilerin siparişlerini en iyi şekilde teslim etmenin yolu iyi bir kargo paketinden geçer. En iyi kargo paketine sahip olan firmaların E-Ticarette uzun vadede daha başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu yazıda sizlere kargonun önemi ve kargo süreçlerinin önemi hakkında bazı bilgiler veriyor olacağım. 

E-Ticarette Kargonun Önemi

E-Ticarette başarılı olmanın adımlarından biri özenli ve hızlı kargo yapabilmektedir. Müşterilerinizin sizlerden aldığı ürünü en hızlı şekilde kargolamanız müşterinize iyi bir E-ticaret deneyimi yaşatacaktır. Bunun yanı sıra kargo paketinin özenli ve sağlam hazırlanmış olması da gereklidir. 

Özenle hazırlanmış kargo paketleri müşterilerin paketi açtıklarında mutlu olmasını sağlar. Mutlu müşteriler biriktirmek markanızın değerini artırır. Sadece marka değerini artırmak için bile önemli bir etkendir. Beklediği kalitedeki ürünü beklediğinden fazla özenle hazırlanmış paketle teslim alan müşteri kesinlikle bu deneyimden memnun kalacak ve bir sonraki alışverişinde tekrar sizi tercih etmek isteyecektir.

Kargoları Hızlı Çıkarın!

Paketleri hızlı kargolamak da oldukça önemlidir. Siparişi aynı gün kargoya teslim etmek müşteriler üzerinde hep olumlu etki bırakmıştır. Genelde yapılan yorumları incelediğimizde “Hızlı Kargo” ibaresi ve beş yıldız puanlaması görürüz. Hızlı kargonun mağaza puanlarınıza da olumlu etki edeceğini unutmamalısınız. Pazar yerlerinde rakiplerinizden öne geçmenin en iyi yollarından biri mağaza puanını artırmaktır. 

Not: Kargoların İçerisinde Mutlaka Müşterinize Fatura Gönderin!

Hızlı ve özenli kargo yapmanın E-Ticaret süreçlerinize olumlu etki ettiğini kısa sürede göreceğinizin garantisini verebilirim. Müşterileriniz ürünü teslim aldığında size güvenecek ve sonraki alışverişlerinde sizi tekrar ziyaret edecektir. Uzun vadede bu durum reklam maliyetlerinden tasarruf etmeniz anlamına gelir. Müşterileriniz sizi tekrar bularak yeniden pazarlama ağınıza katılmış olurlar ve bunun için ek bir ücret ödemeniz gerekmez. Çünkü en iyi pazarlama yöntemi kaliteli hizmet vermektir. Gerisi sabır ve zaman ile gelir. 

Kargolarınıza Özen Gösterin ve Hediyeler Ekleyin

Müşterilerinize hızlı ve özenli kargo yapmanın bir diğer kritiği ise size uygun değil müşteriye uygun kargo firması ile çalışmaktır. Her kargo firması şubeler ile değerlendiriliyor. Yani X kargo firması size iyi teslimat yaparken bana kötü teslimat yapabiliyor. Bu durum kargo şubelerinden kaynaklanıyor. Bu yüzden kargo firmalarını değil kargo şubelerini takip ederek en iyi kargo şubeleri ile çalışmak müşterilerinize ve size fayda sağlayacaktır. Müşterinizin sipariş bölgesinde en iyi puanlamayı almış kargo şubesini bularak o kargo firması ile gönderebilir ya da öncesinde müşteriniz ile iletişime geçip hangi firma ile teslim almak istediğini sorabilirsiniz. Bu sayede müşteriniz ile ilgilenmiş olacak ve ürün tesliminden önce bu deneyimden keyif almasına katkıda bulunacaksınız. 

Bu yazıda sizlere E-Ticaretin önemli aşamalarından biri olan kargo süreçleri hakkında bazı bilgilere yer verdim. Umarım E-Ticaret kargo süreçleri hakkında istediğiniz bilgileri elde etmişsinizdir. Diğer E-Ticaret yazılarımı okumayı ihmal etmeyin.

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın