E-Ticarette Sosyal Medyanın Önemi – Sosyal Medya ve E-Ticaret İlişkisi

E-Ticaret süreçlerinde en sık yapılan hatalardan bir tanesi de sosyal medya ve diğer mecralara yatırım yapmamaktır. Buradaki diğer mecralar Pazaryerleri, satış ortaklığı sistemleri ve benzerleridir. Bu yazıda sizlere sosyal medya ve diğer mecraların e-ticarete etkilerini özetleyeceğim. Bunun yanı sıra sosyal medya ve diğer mecralara yatırım yapmayan satıcıların kayıplarından biraz bahsedeceğim. Hadi sosyal medyanın önemi ve E-Ticaret ile olan ilişkisini inceleyelim…

Sosyal Medyanın Önemi ve E-Ticaret Üzerindeki Etkisi

E-Ticaret süreçlerine giren bir satıcının sosyal medya ve diğer medya ortamlarındaki varlığını iyileştirmesi son derece önemlidir. Satılan ürün ya da hizmetin tüm mecralarda kolaylıkla bulunabiliyor olması gerekir. Satılan ürünün kitlesinin hangi mecrada olacağına %100 emin olamayacağımız için ne kadar çok doğru mecrada var isek o kadar dönüşüm elde etme şansımız artacaktır. 

Ürün ya da hizmetlerin sosyal medya üzerinde tanıtılması

Ürün ya da hizmetlerin sosyal medya üzerinde tanıtılması oldukça önemlidir. Satışların artması için zorunlu müdahalelerden biri olan sosyal medya reklamları, güçlü sosyal medya hesapları ile desteklenmelidir. Satıcı profilinizin vizyon ve misyonunu benimsemiş yapıya sahip olan sosyal medya profillerinizin güncel ve doğru şekilde kurgulanmış olması gerekir. 

Sosyal medya üzerinden düzenli olarak takipçilerinize yeni ürünleri ve yeni fiyatları duyururken yeniden pazarlama maliyetlerinizi düşürmüş olursunuz. Bunun yanı sıra sosyal medya kullanıcılarına ürün ve hizmetlerinizi göstererek yeni müşteriler elde edersiniz. Böylece sosyal medya üzerinden E-Ticaret satışlarınızı artırmak için iyi bir strateji benimsemiş olursunuz. Bu stratejiyi E-Ticaret süreçlerindeki diğer stratejiler ile birleştirerek başarıya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Özellikle son zamanlarda gelişen Influencer kavramı sosyal medya reklamlarının önemini gözler önüne seriyor. Milyonlara ulaşabilen kişilerin, ürün ya da hizmetinizi kendi  kitlesine tanıtması yüksek dönüşüm oranları elde etmenize yardımcı olabilir. 

Ürün ya da hizmetlerin Pazar yerleri üzerinde sergilenmesi

Ürün ya da hizmetlerin pazar yerleri üzerinde de satılıyor olması dönüşüm oranlarını büyük ölçüde artırmaktadır. Pek çok mecrada var olmanın her zaman doğru olmadığının farkında olarak bir çok kişinin pazar yerlerinde var olmasının doğru olduğunu düşünüyorum. Örneğin yeni vergi mükellefi olan ve E-Ticaret süreçlerine giren bir satıcının pazar yerlerinde var olması avantajlı bir durumdur. Pazar yerlerinde satış yaptıkça komisyon ödersiniz ve öncesinde fazla yatırım yapmanıza gerek olmayabilir. 

Sadece ürün stoğu yaparak ürünlerin doğru açıyla ve fotoğraf ile ilanını yayınlayabilir ve doğrudan satışa başlayabilirsiniz. Pazar yerlerinde varlığınız yok ise kendi e-ticaret sisteminizi kurdurmanız gerekir ki bu diğer seçeneklere nazaran biraz daha maliyetli bir başlangıç olacaktır. E-Ticarette tecrübe kazanmaya başlamak için pazar yerlerinden başlamak genellikle mantıklıdır. 

Blog ve haber sitelerinde de sattığınız ürün ya da hizmet ile ilgili tanıtımlar yapabilirsiniz. Mevcut satışlarınıza etki edecek bu pazarlama yöntemini de denemenizde fayda var. Ürünleriniz ile ilgilenebilecek insanların ziyaret ettiği siteleri analiz edip bu sitelere sponsorluk teklif edebilirsiniz. 

Sosyal medya ve diğer mecralara yatırım yapmak dönüşümlerinizi arttırabileceği gibi bilinirliğinizi de artıracaktır. Bu da uzun vadede markanızın daha da büyümesine ve satışlarınızın daha da artmasına yol açacaktır. Bu sebeple sosyal medyanın önemi iyi anlaşılmalı ve diğer mecralara yatırım yapılmalıdır. Başarılı bir e-ticaret başlangıcı için E-ticaret kategorimizdeki diğer içerikleri mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. 

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın