E-Ticarette Fatura Kesmenin Önemi – Fatura Kesmeyi İhmal Etmeyin!

E-Ticaret süreçlerinin en önemli süreçlerinden birinin kargo süreçleri olduğunu söylemiştik. Kargo içerisinde yer alması gereken en temel ögelerden biri ise faturadır. Bu yazıda sizlere e-ticaret süreçlerinde gönderilen kargoların içerisinde yer almayan faturaların ne gibi sorunlara yol açacağı hakkında bazı bilgilere yer veriyor olacağım. Ayrıca fatura kesmenin önemi hakkında bazı bilgiler vereceğim.

E-Ticarette Fatura Kesmenin Önemi

E-Ticaret süreçlerine yeni girmiş firmaların yaptığı en sık yaptığı yanlışlardan biri fatura kesmemek ya da müşteriye fatura göndermemektir. Müşterinin yerine kendini koyup satışlarını bu şekilde organize eden satıcıların E-Ticaret süreçlerinin başlarında bile fatura kestiğini, bunun yasal zorunluluk olmasını kabul ettiğini ve tamamen yasal bir ticaret süreci yürüttüğünü de görmek mümkün. 

Fakat herkes aynı yapıda olmadığı için bazı satıcıların sattıkları ürün için müşterilerine fatura kesmediğini ve fatura göndermediğini de sıkça görmekteyiz. Her birimiz internetten alışveriş yapıyoruz ve her aldığımız ürün içerisinde fatura çıkmıyor. Yasal olarak ilgili üründen fatura çıkmaması büyük bir sorun teşkil ediyor. Bu gibi durumlarda hakkımızı sonuna kadar aramamız gerekiyor. E-Ticarette fatura kesmenin önemi tam da bu noktada anlaşılıyor.

Kendinizi Müşterinin Yerine Koyun!

Bu noktada kendimizi alıcı pozisyonuna koyup hakkımızı aramamız gerektiği fikrine kapıldık. Peki bu içeriği satıcı olarak okuyor iseniz? Müşterinize fatura kesmediğinizde müşterilerden bir tanesi bile size fatura kesmediğiniz için dava açsa başınız büyük dertte demektir. Kaldı ki sadece dava açmalarından korkulduğu için fatura kesilmemeli. Hepimizin bildiği gibi fatura yasal bir beyandır. Alıcı ve satıcıyı bağlayan resmi bir tutanaktır. İçeriği ile ilgili vergilerin bilgilerini içerir ve devlet olgusunu ayakta tutan yegane ekonomik araç vergidir. 

Vergi kaçırma suçlarından bahsetmeme gerek olduğunu düşünmüyorum. Aslında herkes vergi kaçırmanın bir suç olduğunu biliyor. Fakat bazı satıcılar müşterilerin sadece vergi kaçırarak haklarını ihlal etmiyor, onları satış sonrası destekten de mahrum bırakıyor. Faturasız gelen ürünün eğer yasal süre içerisinde iade edilmemesi durumunda sonradan yaşanılan problemlerde elinde yasal bir tutanağı olmadığı için hizmet alamıyor. Bu gibi durumlardan kaçınmak için tüm ticaretlerimizde fatura almamız ya da fatura kesebilen satıcılar ile ticaret yapmamız gerekiyor. 

Pazar yerlerinde satış yapmak için zaten vergi mükellefi olmak zorunludur. Ayrıca gönderilen kargoların içerisinde fatura olmadığı beyan edilir ise satıcı ile önce pazaryeri iletişime geçer. Pazaryeri ile satıcı arasındaki sözleşme maddeleri ne gibi yükümlülükler içeriyor ise satıcıya çeşitli yaptırımlar uygulanır. Daha sonra konu maliyeye ibraz edilir ve gerekli yasal süreç başlar. 

Fatura kesmemek tüm yasal süreçlerin yanı sıra etik değildir. Satış yaptığımız müşteriye her zaman malımızın ve müşterimizin arkasında olduğumuzu göstermenin en iyi yolu faturalı ve garantili satış yapmaktır. Müşterilerin haklarını gözetiyor olmak ürün ve mağaza için güven ortamı oluşturacaktır. Bu sebep ile satışlarınızı yaptığınızda mutlaka ama mutlaka kargo içerisinde fatura gönderin. 

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın