Android Açık Kaynak Kodlu mu? ✔️ 2023

Android açık kaynak kodlu mu diye merak eden kullanıcılar için cevabımız evet. Linux ve Linux tabanlı Android gibi pek çok yazılım açık kaynak kodludur. Bu durumun kullanıcılar için avantaj ya da dezavantajları vardır. Android’in açık kaynak kodlu olmasının kullanıcılara nasıl yansıyacağına bakalım.

Android Açık Kaynak Kodlu Mu
Android Açık Kaynak Kodlu Mu

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?

Android açık kaynak kodlu iken iOS kapalı kaynak kodludur. Yani Android’de yazılımlar kaynak kodları ile birlikte yayınlanırlar. iOS yazılımları ise ürünün son halini sunar ve kodları paylaşmaz. Açık ve kapalı kaynak kodu arasındaki temel fark kullanıcı müdahalesidir.

Açık kaynak kodunda kullanıcıların yazılımlara müdahale etmesi, değiştirmesi mümkündür. Kapalı kaynak kodunda ise kullanıcı müdahale edemez, kendisine sunulanı olduğu gibi kullanır.

Android Açık Kaynak Kodlu mu?

Açık kaynak projeler herkes tarafından erişilebilen, değiştirilebilen ve geliştirilebilen projelerdir. Android, pazarda esnek yapıya sahip olması sebebi ile tercih edilir. Ekosistemi gereği her bir iş için bir uygulama geliştirmek mümkündür. iOS işletim sistemi açık kaynak değildir.

Bu yüzden işletim sisteminde pek de özgür olduğumuz söylenemez. Fakat kararlılık ve sürdürülebilirlik konusunda iOS Android’e göre daha başarılıdır. Bunun sebebi iOS ya da Android kullanıcılarının farklarıdır. Yani bilinçli bir Android kullanıcısı, android’in gücünü tam anlamı ile kullanarak iOS’dan aldığı verimden daha fazlasını alabilir.

Android

Burada temel konu işletim sistemini kimin kullanıyor olduğudur. Android’in açık kaynak olması android wifi şifre kırma gibi işlemleri yapmanıza olanak tanır. Fakat benzeri işlemleri iOS üzerinde yapmak son derece zordur. Çünkü açık kaynak kodlu değildir. Fakat kapalı kaynak olması yazılımın kırılamadığı anlamına gelmez. Kırılmış bir iOS Jailbreak olarak bilinir.

ilgini çekebilir: Android Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Açık Kaynak Kodunun Avantajları

Android açık kaynak kodlu mu sorusunu sizin için yanıtladık. En başlarda işletim sistemleri kapalı kaynak kodlu olarak sunuluyordu. Burada amaç ticari için daha sonra kodlar açık hale getirilerek gelişim hedeflendi.

Android

İşte bu hareket ortaya başka seçeneklerin de çıkmasını sağladı ve şu anda Linux tabanlı işletim sistemleri oldukça rağbet görüyor. Üstelik ücretsiz olarak sunulması ile de lisanslı işletim sistemine göre daha ekonomiktir. İşte tüm bu avantajlardan ötürü açık kaynak kodlu yazılım özgür yazılım olarak adlandırılır. Peki, durumun avantajları nelerdir?

 • Açık kaynak kodlu yazılımlar programcılar için önem arz eder. Çünkü bu kodlar üzerinden çalışabilir, değişim ve gelişimi sağlarlar. İşte bu durum Android yazılımlarının da gelişmesini sağlar.
 • Eğer açık kaynak kodlu yazılımlarda bir açık varsa ilgilenen herkes bu açığı çözebilir. Yani çözüm oldukça yakındır. Kapalı kaynak kodunda ise yetkili kişiler bu sorunu çözene kadar beklemek gerekir. Yani açık kaynak kodlu yazılımlar kendisini daha kolay ve hızlı geliştirir.
 • Açık kaynak kod sayesinde bu kodlardan ilham alarak yeni yazılımlar yapılacaktır.
 • Yazılımın güvenli olup olmadığını bizzat görebilir, kontrol edebilirsiniz.
 • Açık kaynak kodlu işletim sistemleri ücretsizdir.
 • Virüs yok denecek kadar azdır ve hızlı destek sağlar.
 • Sistem çalışırken arka planda başka işlemler yapılmayacağı için daha güvenlidir.
 • Yazılımı üreten ile kullanan hemen hemen aynı haklara sahiptir.
 • Çok sayıda ve farklı kişilerin süzgecinden geçtiği için daha kaliteli işler ortaya çıkar.
Android

Açık Kaynak Kodunun Dezavantajları

Andorid açık kaynak kodlu mu sorusuna evet dediğimize göre kullandığımız bu sistemin dezavantajlarını da bilmemiz gerekir. Dezavantajlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaynak kodlarının açık olması insanlarda güvensizlik algısı yaratır.
 • Yazılımların değiştirilebilir olması tutarsızlık yaratır.
 • Halen gelişim sürecinde olduğu için bazı işlemleri yapmakta yeterli değildir.
 • Teknik destek ve donanım yönünden daha yetersizdir.
 • Yazılımcı olmayan kişilerin bu kodun avantajlarından yararlanamaz.

Yorum yapın