En İyi 7 Linux Dağıtımı ✔️ Linux Dağıtımları 2023

Pek çok sebepten ötürü Linux çekirdek yazılımı tercih ediyor olabilirsiniz. Linux, bilindiği üzere açık kaynak bir çekirdek yazılımı. Kullanıcı sayısı oldukça fazla. Linux kullanıcılarının en çok tercih ettiği en iyi linux dağıtımları bu makalede detaylı olarak anlatılıyor olacak.

Bu listedeki Linux Dağıtımları görsellik odaklıdır. Göze hoş gelen arayüz ve arabirime sahip olan linux dağıtımları tamamen kullanıcı zevkine göre tercih edilebilir.

En İyi 7 Linux Dağıtımı – Linux Dağıtımları

  • Elementary OS
  • Deepin
  • Pop!_OS
  • Manjaro Linux
  • KDE Neon
  • Zorin OS
  • Nitrux OS

Tüm bu linux dağıtımları kendilerine has özellikler ve tasarımlara sahip. Linux dağıtımlarının kendine has özellikleri ve detayları ise şu şekilde:

1. Elementary OS

en iyi linux dağıtımları
en iyi linux dağıtımları

Elementary OS, bu listedeki en güzel Linux dağıtımlarından biridir. Linux kullanıcıları için mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlarken bir macOS-ish görünümüne sahiptir. Halihazırda bir MacOS kullanıcısı iseniz bu linux dağıtımı tam size göre olabilir.

Ayrıca, temel işletim sistemi Ubuntu’ya dayanır – böylece işleri halletmek için bol miktarda uygulama bulabilirsiniz.

Sadece görünüm ve estetik ile sınırlı değildir, aynı zamanda temel işletim sistemi anlamında değişiklikler sunmaktadır. Diğer yandan aldığınız her güncelleme ile kullanıcı deneyiminin gelişmesini bekleyebilirsiniz.

Elementary OS

2. Deepin

en iyi linux dağıtımları
en iyi linux dağıtımları

Deepin aslında Debian’ın istikrarlı sürümüne benzeyen bir başka güzel Linux dağıtımıdır. Animasyonlar (görünüm ve his) bazı kullanıcılar için çok zor kabul edilebilir ama genel itibari ile güzel bir arayüze sahiptir.

Mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimi için temel özelliklerin bir karışımını içeren kendi Deepin Masaüstü Ortamına sahiptir. Başka herhangi bir dağıtımın kullanıcı arayüzüne tam olarak benzemeyebilir, ancak alışmak oldukça kolaydır.

Deepin

3. Pop!_OS

en iyi linux dağıtımları
en iyi linux dağıtımları

Pop! _OS, saf bir GNOME deneyimi sunarken Ubuntu’nun ötesinde harika bir kullanıcı arayüzü sunmayı başarıyor.

Ayrıca birincil masaüstü işletim sistemim olarak kullanılan kişisel favoriler arasında yer alıyor. Pop! _OS gösterişli değil – ayrıca süslü animasyonlar içermiyor. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimini teknik bir bakış açısıyla süslerken mükemmel bir simge / tema kombinasyonuna sahip olarak işleri doğru yapmayı başarıyor.

Bir Ubuntu vs Pop OS tartışması başlatmak istemeyiz, ancak Ubuntu’ya alışkınsanız, Pop! _OS potansiyel olarak daha iyi kullanıcı deneyimi için harika bir alternatif olabilir.

Pop!_OS

4. Manjaro Linux

en iyi linux dağıtımları
en iyi linux dağıtımları

Manjaro Linux Arch tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Ancak Arch Linux kurulumu biraz karmaşık bir iştir, Manjaro daha kolay ve pürüzsüz Arch deneyimi sağlar.

İndirme sırasında seçebileceğiniz çeşitli masaüstü ortamı sürümleri sunar. Ne seçerseniz seçin, görünümü ve hissi veya düzeni özelleştirmek için yeterli seçeneğe sahip olursunuz.

Bana göre, kutudan çıkan Arch tabanlı bir dağıtım için oldukça harika görünüyor – bunu deneyebilirsiniz!

Manjaro Linux

5. KDE Neon

en iyi linux dağıtımları
en iyi linux dağıtımları

KDE Neon , tasarım diline basitleştirilmiş bir yaklaşım isteyen ancak yine de mükemmel bir kullanıcı deneyimi talep eden kullanıcılar içindir.

Ubuntu tabanlı hafif bir Linux dağıtımdır. Adından da anlaşılacağı gibi, KDE Plazma masaüstüne sahiptir ve kesinlikle güzel görünen bir arayüze sahiptir.

KDE Neon size en son ve en büyük KDE Plazma masaüstü ve KDE uygulamalarını sunar. Kubuntu veya diğer KDE tabanlı dağıtımlardan farklı olarak , yeni KDE yazılımını almak için aylarca beklemek zorunda değilsiniz.

KDE masaüstünde yerleşik birçok özelleştirme seçeneği elde edersiniz – bu yüzden denemekten çekinmeyin!

KDE Neon

6. Zorin OS

en iyi linux dağıtımları
en iyi linux dağıtımları

Şüphesiz Zorin OS, lite sürümünde bile iyi bir kullanıcı deneyimi sunmayı başaran etkileyici bir Linux dağıtımdır.

Tam sürümü veya lite sürümünü ( Xfce masaüstü ile) deneyebilirsiniz . Kullanıcı arayüzü, Windows ve macOS kullanıcıları için alışacak şekilde uyarlanmıştır. Ubuntu tabanlı olsa da, sunduğu özelliklere sahip harika bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Kullanıcı arayüzünü beğenirseniz, Zorin OS çalıştıran birden çok bilgisayarı işyerinizde / evinizde yönetmek için Zorin Grid’i de deneyebilirsiniz . Nihai sürümle, masaüstünüzün düzenini de kontrol edebilirsiniz (yukarıdaki resimde gösterildiği gibi).

Zorin OS

7. Nitrux OS

en iyi linux dağıtımları
en iyi linux dağıtımları

Nitrux OS , Ubuntu üzerine inşaa edilmiş olsa da arayüz olarak oldukça farklıdır ve bu konuda kendisine oldukça hatırı sayılır bir kitle çekmiştir.

Linux dağıtımına yeni bir bakışla benzersiz bir tasarım dili arayan kullanıcılara iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaya odaklanır. KDE tabanlı Nomad masaüstünü kullanır.

Nitrux , uygulamalar için AppImage kullanımını teşvik eder. Ancak Archunt’un Ubuntu tabanlı Nitrux’taki pacman paket yöneticisini de kullanabilirsiniz. Harika, değil mi?

Yüklemek için mükemmel bir işletim sistemi olmasa bile (henüz), temel görevlerin çoğu için yeterince güzel ve iyi görünüyor.

İşte biraz eski bir Nitrux videosu ama yine de iyi görünüyor:

Nitrux OS

Bonus: Extern OS (Geliştirme Sürecinde)

en iyi linux dağıtımları
en iyi linux dağıtımları

Deneysel bir Linux dağıtımını denemek istiyorsanız, Extern OS sizin için iyi bir tercih olabilir.

Aktif olarak korunmaz ve üretim sistemleri için kullanılmamalıdır. Yine de, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sağlar (yeterince parlak olmadığı düşünülür).

Sadece iyi görünümlü bir Linux dağıtımını denemek için, onu deneyimlemeyi bir düşünün.

Son olarak, bu listedeki linux dağıtımlarının her kullanıcının göz zevkine göre farklı öncelikler ile tercih edileceğini bir kere daha hatırlatmak isterim. Her bir linux dağıtımı kendi kullanıcısına hitap ediyor. Kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bu listede bulunan en iyi linux dağıtımları içerisinden bir tanesini tercih edebilir ve kullanabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın