Haber

Falcon Heavy Roketi Fırlatıldı! Elon Musk Tesla’sını Mars’a Gönderdi

Dün gece 00:00’den hemen önce gerçekleşen tarihi an biz teknoloji meraklılarını heyecanlandırdı. Bilim kurgu severlerin heyecanla beklediği Falcon Heavy uzaya gönderildi! Elon Musk’ın Tesla’sı bu roketle Mars’a Gönderildi…

Elon Musk’ın gövde gösterisi olarak nitelendirebileceğimiz bu olay dün gerçekleşti.Uzun zamandır beklediğim ve bizzat izlediğim Falcon Heavy’nin uzay yolculu oldukça heyecan vericiydi.

Yazının sonunda bulunan videoyu izleyerek tüm bu anlatılanları izleyebilir, Barış Özcan abimizin yorumlarını da seyir süreniz boyunca takip edebilirsiniz.

Barış Özcan abimizin youtube kanalından canlı olarak izlediğim yayın Barış abimizin de katkılarıyla oldukça keyifli ve heyecanlı geçti.

 

 

Marsa giden tesla

(Barış Özcan youtube üzerinde takip ettiğim tek içerik üreticisidir. Yazılarımı takip eden arkadaşlarımın kesinlikle kendisini takip etmesini tavsiye ederim. Yazının sonunda bu canlı yayını bulabilirsiniz. Kendisini severek takip ettiğim ve bu yayın gibi birçok yayını izleyip sayesinde birşeyler öğrendiğim için sizlere de önermek istedim. Reklam veya prim olarak algılanmasını istemem.)

Öncelikle bu büyük olayın gerçekleşmesinde payı olan SpaceX firmasından bahsedelim. SpaceX, Elon Musk’ın yönetiyor olduğu uzay taşımacılığı şirketidir.

spaceX

Bir Tesla’nız var ve bu Tesla’yı Mars’a göndermek istiyorsanız aramanız gereken şirket kesinlikle SpaceX olmalıdır :). 2002 yılında kurulan ve arada geçen süre boyunca birçok denemeler gerçekleştiren, kimi zaman başarılı kimi zaman ise başarısız olan SpaceX asla pes etmeden nihai misyonunu yerine getirmeye oldukça yakın.

Elon Musk

Elon Musk’ kimdir diye soracak olursanız buraya tıklayarak yine Barış Özcan’ın bu konu ile ilgili müthiş videosunu izleyebilir, Elon Musk hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Birçok kişinin idolü olmaya başlayan bu zeki adamı kesinlikle tanımalısınız!

Falcon Heavy

 

Gelelim asıl meselemize. Dünya’nın en büyük ve en güçlü roketi olma özelliğine sahip olan Falcon Heavy Roketinin öncelikli hedefi Mars’ta kurulması planlanan koloni’nin temellerini atmak. Bu roketten daha güçlü bir roket daha önce insanoğlu tarafından üretilmedi veya fırlatılmadı. Daha önce ses getiren bir diğer roket ise 1973’te fırlatılan Satürn 5 roketidir.

Daha önceki roketlerin test edilişinde roketlere ağırlık bağlanıyordu. Test görevi olarak o roketin belirli bir ağırlığı güvenli olarak belirlenen bir yörüngeye girdirmesi belirleniyordu. Falcon Heavy testinde ise SpaceX oldukça iyi bir ağırlık bulmuş görünüyor. Birçok kişi için farklı anlamlara gelen bu ağırlık aslında Elon Musk’ın şahsi otomobili Tesla Roadster’ın ta kendisi. Hem SpaceX’in hemde Tesla’nın reklamını bu denli iyi kurgulamak ancak Elon Musk’a yaraşır bir hareket doğrusu…

Sidebooster

Dikkatleri üzerine çeken ve heyecanla izlediğimiz bir diğer olay ise Sidebooster’ların yeryüzüne geri dönüşü! Falcon Heavy’nin yörüngesine oturmasını sağlayan ve ona destek olan bu iki roket, görevini tamamladıktan sonra yeryüzüne geri dönüyor. Bu ne anlama geliyor diyecek olursanız; Bu roketler defalarca uzaya araç göndermeye yarayacak, her defasında yeniden üretilmektense defalarca kullanılıp maaliyeti düşürecektir.

falcon heavy spacex

Ayrıca bu roketlerin ikisi zaten daha önce uzaya gidip gelmiş yiğidolar. Bir daha gidip geldiler ve başarı ile görevlerini tamamladılar. Bu oldukça önemli olan başarıyı Elon Musk ve ekibine borçluyuz…

21. yüzyıl içerisinde Mars’ta koloni kurmak isteyen Elon Musk, sanırım bu hayaline ulaşmak için son nefesine kadar mücadele edecek. Hayallerimizin peşinden son nefesimize kadar gitme dileğiyle…

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.