Filezilla nedir ve nasıl kullanılır?

Filezilla nedir ve nasıl kullanılır | Filezilla nedir ve nasıl kullanılır başlıklı bu yazımızda sizlere filezilla programının ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını anlatmaya çalışacağız. Özellikle web geliştirici arkadaşların kullandığı bu program’ı nerden indirebileceğinizi de yine bu yazıda öğreneceksiniz.

Filezilla | File Transfer Protocol

Filezilla | File Transfer Protocol

FileZilla , File Transfer Protocol (FTP) bağlantılarını yapabilmenizi sağlayan ve bu protokol üzerinden sunucuya bağlanma imkanı veren, bu bağlantı sırasında işinize yarayacak tüm işlevleri üzerinde bulunduran bir dosya transferi arayüzü, programıdır. Web sitenizin dosyalarını hosting hesabınıza (Sunucunuza) yüklemeniz için kullanabileceğiniz en stabil program olan Filezilla, içerisinde bulunan pek çok özellik ile web sitelerinizin yapım aşamasında en fazla payı olan programlardan biridir.

Bu özelliklerin bazılarını cpanel üzerinden yapabilseniz de tamamını yapamıyorsunuz. Dosyalarınızı karşıya yüklemek cpanel üzerinden de mümkün olsa da tarayıcı üzerinden yükleme işlemi bazen sıkıntı yaşatabilir. Yükleme işleminin %99 da iptal olması size saç baş yoldurabilir 🙂 . Bu yüzden bu iş için yapılmış programları kullanmanızda fayda var. E programlar demişken de en yaygın ve stabil olan Filezilla‘yı kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Öncelikle filezilla programını indirmek için buraya tıklayın ve güncel sürümü bilgisayarınıza kurun. Açılacak sayfa windows için filezilla programını içerir. Başka işletim sistemi kullanmak için kendi sitesi olan Filezilla yı ziyaret ediniz. Programı indirdikten sonra standart kurulum aşamasını tamamlayın. Programın kurulumu bittikten sonra aşağıdaki kullanım kılavuzunu takip edin…

Yukarıdaki resimde bulunan Sunucu , Kullanıcı adı , Parola ve Port numaranızı girerek sitenizle ftp üzerinden bağlantı kurun. Bu bilgiler hosting firmanızın size vermiş olduğu bilgilerdir. Genellikle şu şekildedir:

Sunucu : ftp,siteadi.com , Kullanıcı adı : size verilen bilgi , Parola : size verilen bilgi , Port : Genellikle 21

Daha sonra bir yukarıdaki resimdeki arayüz sizi karşılayacaktır. Tabi başarılı bir girişten sonra bu ekran karşınıza gelir. Sunucuyla bağlantı kurduktan sonra karşınıza gelen dizinler içerisinde public_html klasörü bulunur. Bu sizin sitenizin ana dizinidir. İçerisinde index dosyanızı attığınızda sitenize giriş yapan kullanıcılar bu dosyayı görüntülerler. Sitenizin dosyalarını koyacağınız bu dizin diğerlerinden bu yüzden farklı. Diğerlerini daha sonra kullandıkça öğreneceksiniz.

Yukarıdaki işlemlerden sonra Filezilla programının ne işe yaradığını, nasıl indirildiğini ve nasıl kullanıldığını öğrenmiş olmanızı temenni ediyorum. Lütfen soru ve görüşlerinizi yorum yaparak bildiriniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın