WordPress SEO Etiket İlişkisi – Etiketler Nasıl Kullanılmalı?

WordPress SEO geliştirme aşamalarından biri de yazı içinde kullanılan etiketlerin doğru  şekilde kullanılması ve indexleniyor olmasını sağlamaktır. Bazen bu, etiketlerin indexlenmesini önlemekten geçer.

WordPress SEO etiket ilişkisi & yazı etiketlerinin SEO'ya etkileri
WordPress SEO etiket ilişkisi & yazı etiketlerinin SEO’ya etkileri

WordPress Kategori ve Eklentileri iki farklı taksonomi metodudur. Hiyerarşik yapıya sahip olan kategorilerin aksine etiketler hiyerarşik değildir. Hiyerarşik olmayan ve etiket adını verdiğimiz bu yapıların SEO için avantajlarını ve dezavantajlarını bu yazıda sizlere sunuyorum.

WordPress SEO için etiketlerin önemi

Bir içerik birkaç kategori ile ilişkilendirilebiliyor iken çok daha fazla etiket ile ilişkilendirilebilir. Her ne kadar teknik olarak mümkün olsa da, durumu SEO açısından ele aldığımızda farklı detaylar ile karşılaşabiliyoruz.

Bunun ötesinde, kategoriler ve etiketler temelde aynı amaca hizmet eder: web sitenizdeki içeriği düzenlemek ve ziyaretçilerin aradıklarını bulmalarına yardımcı olmak.

Peki ya SEO? Gönderilerinizi alakalı anahtar kelimelerle etiketleyerek bir SEO artışı elde edebilir misiniz?

WordPress SEO etiket ilişkisi & yazı etiketlerinin SEO'ya etkileri
WordPress SEO etiket ilişkisi & yazı etiketlerinin SEO’ya etkileri

WordPress SEO etiket ilişkisi & yazı etiketlerinin SEO’ya etkileri

Bu sorunun kısa cevabı hayır. WordPress etiketleri gerçek bir SEO avantajı sunmaz ve aslında bunları aşırı kullanmak web sitenizi karmaşık hale getirebilir, kötü bir kullanıcı deneyimi yaratabilir ve hatta bir bütün olarak web sitenizin SEO’su üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

WordPress etiketlerinin SEO’nuzu iyileştirebileceği fikri çok yaygın bir yanlış anlamadır. Gerçekte, arama sıralamalarınız üzerinde çok az etkileri vardır.

WordPress etiketlerinin kullanım amacı, web sitenizdeki içeriği düzenlemektir Etiketler, ziyaretçilerinizin örneğin etiket arşivlerinize tıkladıklarında belirli bir konudaki içeriği bulmalarına yardımcı olabilir, ancak belirli bir anahtar kelimeyle bir gönderiyi etiketlemek, o arama terimi için Google’da sıralama şansınızı artırmaz.

WordPress SEO skorunuzu düşürecek yanlış eklenti kullanımı

Etiketleri kullanmanın yanlış bir tarafı yoktur; içeriğinizi düzenlemenin ve okuyucularınızın aradıklarını bulmalarına yardımcı olmanın harika bir yolu olabilirler. Bununla birlikte, etiketleri yanlış kullanmak olumsuz bir kullanıcı deneyimi yaratabilir ve sonuçta SEO‘nuza zarar verebilir.

Görüyorsunuz, her yeni etiket eklediğinizde, WordPress o etiket için bir arşiv sayfası oluşturur. Gönderilerinizi hedef anahtar kelimenizin olası her varyasyonuyla etiketleme uygulamasını izlerseniz, bu, çoğu yalnızca o gönderiyi içerecek olan bir sürü yeni arşiv sayfası anlamına gelir.

Bu, ilgili içeriği bulmak için bu etiket arşivlerini tıklayan okuyucular için kötü bir kullanıcı deneyimi yaratır ve Google’ın muhtemelen ince, düşük değerli içerik olarak yorumlayacağı bir sürü gereksiz dosya ekler.

Özellikle etiketlerinizle çakışan kategorileriniz varsa, yinelenen içerik sorunlarıyla da karşılaşabilirsiniz.

WordPress Etiketiyle İlgili SEO Sorunlarından Nasıl Kaçınılır?

İşte WordPress etiketlerimi SEO dostu tutmak için attığım adımlardan bazıları:

1. Kategorileri ve Etiketleri Ayırın

Aynı terim için bir kategori ve etiket oluşturmak genellikle kötü bir fikirdir.

Sitenizdeki kategorileri ve etiketleri nasıl kullanacağınız tamamen size bağlıdır, ancak ortak bir yaklaşım şudur: geniş kategoriler için kategoriler kullanın (örn. “Spor”) ve etiketleri daha spesifik/ayrıntılı konular için kullanın (örn. “Futbol” veya “Yeni York Jets”).

Bu sistemi takip ederseniz, taksonomilerinizin iyi organize edilmiş olduğunu görürsünüz. Bu işlemin temel amacı tekrar eden sayfalar oluşturmaktan kaçınmamızdır.

2. Noindex Etiket Arşivleriniz

İyi bir nedeniniz yoksa, etiket arşivlerinizin arama motorları tarafından indekslenmesine muhtemelen gerek yoktur. webdeyazilim.com etiket bulutunu Google’a göndererek ve göndermeyerek iki farklı test yaptım. Daha az ve temiz bir index yapısı ile daha iyi sonuçlar aldığımı söyleyebilirim. Fakat en doğru sonuç için farklı projeler ve farklı etiket yapıları ile daha fazla test yapılamlı.

Yoast SEO Eklentisi Etiket İndex Ayarları
Yoast SEO Eklentisi Etiket İndex Ayarları
  • Henüz yapmadıysanız, ücretsiz Yoast SEO eklentisini yüklemenizi öneririm.
  • Yoast, noindex etiket arşivlerinizi gerçekten kolaylaştırır.
  • WordPress kontrol panelinizden SEO > Arama Görünürlüğü > Kategoriler sekmesi > Etiket ayarları bölümüne gidin.
  • “Etiketler” kutusunun altında, “Etiketler arama sonuçlarında gösterilsin mi?” için “Kapalı”yı seçin.

3. Etiketleri Yalnızca İhtiyacınız Varsa Kullanın

Her WordPress gönderisinin en az bir kategoriyle ilişkilendirilmesi gerekirken, etiketleri kullanma zorunluluğunuz yoktur. Eğer aklınızda uygun bir etiket yok ise bir etiket kullanmak zorunda değilsiniz.

WordPress Etiket Kullanımı
WordPress Etiket Kullanımı

Etiketlerin insanların web sitenizde gezinmesine gerçekten yardımcı olacağını düşünüyorsanız, bunları kullanmalısınız! Ama sadece dağınıklık ekliyorlarsa, onları tamamen kaldırmak sorun olmayacaktır. Tüm etiketlerimizi küçük bir veritabanı sorgusu ile tamamen sildiğim zamanları biliyorum. İnanın bana çok küçük trafik kaybı yaşadım. Bu kayıp sonrasında ise tekrar daha güçlü şekilde geri döndüm.

Anahtar Kelimeleri Hedeflemenin Doğru Yolu

İnsanlar WordPress etiketlerini SEO amacıyla kullandıklarında, Google’a içeriklerinin belirli bir anahtar kelimeyle alakalı olduğunu göstermeye çalışıyorlar.

Google bugünlerde oldukça akıllı, bu nedenle hangi anahtar kelimeleri hedeflediğinizi açıkça söylemenize gerek yok. “Bak ben bu anahtar kelimeyi seçtim, bu tetiklendiğinde beni sonuçlarında göster” demeye gerek yok anlayacağınız.

Bunun yerine, içerik üretim süresi boyunca doğal olarak anahtar kelimeleri dahil ederken değerli içerik oluşturmaya odaklanmak en iyisidir.

Hedef anahtar kelimeniz yazı başlığınızda, alt başlıklarınızda, meta açıklamanızda ve içeriğinizin kendisinde görünmelidir. Etiket kullanımı şart değildir.

Özetle

SEO’yu iyileştiren WordPress etiketlerinin fikri bir efsanedir.

Bunları kullanmakta bir sorun yok, ancak WordPress etiketlerinizin yalnızca bir anahtar kelime listesi olmadığını anlamak önemlidir. Etiketler arama sıralamanızı yükseltmek için değil, web sitenizdeki içeriği düzenlemenize ve gruplamanıza yardımcı olmak için varlar.

WordPress etiketleri veya SEO hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bunları aşağıdaki yorumlarda bırakmaktan çekinmeyin!

Sizin için bazı WordPress içerikleri:

Daha fazla SEO içeriği için ilgili kategoriyi ziyaret edin.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın