WordPress Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

WordPress, kullanıcıların gelişmiş teknik beceriler gerektirmeden kolayca web siteleri oluşturmasına ve yönetmesine olanak tanıyan açık kaynaklı bir yazılımdır. Web sitesi sahiplerinin web sitelerini özelleştirmelerine ve e-ticaret, sosyal medya entegrasyonu ve SEO optimizasyonu gibi işlevler eklemelerine olanak tanıyan çeşitli özellik ve eklentiler sunar. WordPress Hosting hizmeti ise bu hizmetlerin tamamının barındırıldığı hizmetlere verilen genel bir isimdir.

Bu noktada bir WordPress sitesini barındırmak için hosting sağlayıcınızın optimum performans ve güvenlik sağlamak için belirli gereksinimleri karşıladığından emin olmanız önemlidir.

Web sitenizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, uygun web hosting şirketini seçmek çok önemlidir. Eğer doğru WordPress hosting hizmetini seçerseniz, web sitenizin hızında ve güvenliğinde bir artış olduğunu mutlaka fark edeceksiniz.

WordPress Hosting Nedir?

WordPress hosting web hosting’den çok farklı değildir. WordPress hosting’in temelinde yatan konseptle aynıdır. WordPress web sitenizi, web sitesi bilgilerini depolamak için bir sunucuda barındırırsınız. Tek fark, WordPress hostingin WordPress web sitesinin gereksinimlerine göre daha özelleştirilmiş olmasıdır. 

Wordpress Hosting Nedir?
WordPress Hosting Nedir?

Herhangi bir web hosting hizmeti de bunu sağlayabilir, fakat bir WordPress hosting hizmeti, bu kaynakları daha verimli bir şekilde sağlayabilir, destekleyebilir ve çalıştırabilir.

WordPress Hosting’in Avantajları Nelerdir?

WordPress hosting, web hosting’den çok farklı olmasa da, web hosting’e göre birkaç avantajı vardır. Bunlar aşağıdaki şekildedir:

1. Hız

WordPress hosting’in web hosting’e göre en büyük avantajlarından biri, güncellemeleri daha kısa sürede indirebilmesi ve kurabilmesidir. Bunun nedeni, web sitenize tahsis edilen sunucunun yalnızca diğer WordPress web sitelerini barındırmasıdır. Bu sayede, sunucu düzeyinde herhangi bir değişiklik hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

2. Daha yüksek güvenlik

WordPress web sitenizin bir WordPress hosting hizmeti sağlayıcısı ile çalıştırıldığında daha güvenli olacağından emin olabilirsiniz. Çünkü sunucu, WordPress web sitesi tehditleriyle mücadele konusunda eğitilmiştir. 

3. SSL sertifikası ekleme

SSL sertifikası web sitenize şifreli bağlantı sağlar. WordPress hosting web sitenize ekstra ödeme yapmadan birkaç tıklamayla SSL sertifikası ekleyebilirsiniz. Web hosting ile de SSL sertifikası ekleyebilirsiniz, ancak bunun için birçok adım gerekir.

4. Daha iyi sorun çözümü

WordPress hosting kullanmanız durumunda, sorunların ortaya çıkma olasılığı daha düşük olsa da, yine de belirli problemler ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, kaynaklar daha iyi bir şekilde tahsis edilebildiğinden, WordPress hosting’de sorunlar hızlı bir şekilde çözülür. WordPress uzmanlarından oluşan bir ekip, sorunları çözebilir ve işleri çok daha hızlı bir şekilde çalışır hale getirebilir. 

5. Geliştirilmiş çalışma süresi

Sunucu otomatik olarak güncellendiğinden, WordPress web siteniz her zaman en son sürümde çalışır. Bu, ziyaretçilerinizin muhtemelen hiçbir zaman kesinti yaşamamasını ve web sitenize erişimde sorun olmamasını sağlar.

WordPress Seo Eklentileri: En iyi 5 SEO Eklentisi

İlginizi Çekebilir

WordPress Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Web sitenizi barındırmak için en iyi WordPress hosting’i nasıl seçeceğinizden emin değilseniz, bir WordPress web sitesi oluşturmadan önce atılması gereken ilk adımlardan biri, sitenizin genel performansını önemli ölçüde etkileyen web hosting hizmeti satın almaktır. 

1. Performans

Hızlı ve güvenilir sunucular kullanan ve web sitenizi sorunsuz bir şekilde çalıştırmak için yeterli kaynak sağlayan bir hosting sağlayıcısı seçin. İyi bir hosting sağlayıcının, çalışma süresi konusunda da güçlü bir geçmişe sahip olması gerektiğini unutmayın.

2. Güvenlik

Web sitenizi olası siber saldırılardan korumak için güvenli bir hosting ortamı çok önemlidir. Bu noktada otomatik yedekleme, kötü amaçlı yazılım tarama ve kaldırma ve güvenlik duvarı gibi güvenlik özellikleri sunan bir barındırıcı aramanız gerekir.

3. Destek

Sorunsuz bir deneyim için iyi bir müşteri desteği şarttır. Bu noktada telefon, e-posta ve canlı sohbet gibi birden fazla kanal üzerinden 7/24 destek sağlayan bir hosting sağlayıcı seçmeniz gerekir.

4. Fiyatlandırma

WordPress hosting sağlayıcı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da fiyatlandırmadır. Bu noktada kalite ve performanstan ödün vermeden rekabetçi fiyatlandırma ve esnek ödeme seçenekleri sunan bir hosting sağlayıcı aramanız gerekir. Ayrıca kararınızı verirken uzun vadeli maliyetlerin yanı sıra gizli ücretleri de göz önünde bulundurmanız şarttır.

5. Kullanım Kolaylığı

Kullanımı ve gezinmesi kolay bir hosting sağlayıcı arayın. Kullanıcı dostu bir kontrol paneli, tek tıklamayla kurulum sağlar ve bir hosting sağlayıcı ile genel deneyiminizde büyük bir fark yaratabilir.

6. Esneklik

İlk aşamada web siteniz yavaş büyüyebilir. Ancak, zaman içinde web siteniz için daha fazla özellik ve avantajdan yararlanmak için yükseltme yapmanız gerekebilir. Bu nedenle, hosting sağlayıcınızın bu gereksinimi desteklemesi önemlidir. Seçtiğiniz sağlayıcının hizmetleri yükseltme kapsamı yoksa, o zaman sıkışıp kalırsınız. Bu noktada web sitenizi taşımak bir seçenektir, ancak bu gereksiz bir zorluk ve zaman kaybıdır.

7. Çalışma Süresi 

Yüksek bir çalışma süresi yüzdesi, web sitesinizin ziyaretçiler için her zaman erişilebilir olacağını neredeyse garanti eder. Ancak, bu sadece yüksek kaliteli WordPress hosting sağlayıcıları tarafından sunulur. Bu noktada, saha yüksek çalışma süresi için fazladan ödeme yapmak çok mantıklıdır, çünkü kötü sunucu ağından kaynaklanan herhangi bir gecikme daha sonra sizin için daha maliyetli olabilir.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın