iPhone Hoparlör Temizleme Nasıl Yapılır?

İphone hoparlör temizleme işlemi, ses kalitesini artırmak ve hoparlörün toz veya kirle tıkanmasını önlemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Şimdi sizlerle iphone hoparlör temizliği için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri paylaşacağız.  Çünkü dünyaca ünlü Apple markasının çok satan ürünü İphone, piyasa koşullarına rağmen yok satmaya devam ediyor. Fakat Apple kullanıcıları, kullanım esnasında telefonlarının zarar görmesinden çok korkuyor. Herhangi bir problemle karşılaşmaları durumundaysa hemen teknik servisin yolunu tutuyor. Halbuki “İphone hoparlör temizleme” kolaylıkla yapılan bir işlem olup teknik servise gidilmeden de halledilebilmektedir. Eğer İphone cihazına sahipseniz ve hoparlörünüzün temizlenmesi gerektiğini düşünüyorsanız, şimdi sizlere aktaracağımız bilgileri kullanarak kolayca hoparlör temizliği yapabilirsiniz. 

iPhone Hoparlör Temizleme
iPhone Hoparlör Temizleme

iPhone Hoparlör Temizleme Yöntemleri

Yumuşak Fırça 

Yumuşak kıllara sahip bir fırça kullanarak telefonunuzun hoparlör deliklerini temizleyebilirsiniz. Diş fırçaları veya boya fırçaları bunun için biçilmiş kaftan. Ama diş fırçanızın kılının hoparlörde kalmadığından emin olun. Çünkü birçok telefon bundan dolayı teknik servise gönderilmiştir. Temizlik esnasında cihazınızın içerisinde fırça kılı kalıp kalmadığını kontrol etmeye çalışın. Böylece meydana gelebilecek ufak bir aksaklığın büyük probleme dönüşmesini önleyebilirsiniz.

Temizlik Macunu  

 Son zamanlarda temizlik macunlarının adını sıkça duymaya başladık. İphone hoparlör temizleme işlemini yaparken bu ürünü kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Çok az miktarda temizlik macununu alarak hoparlörünüze uygulayın. Daha sonra da temiz bir fırça veya pamuklu çubuk yardımıyla nazikçe temizliği yapın. Temizlik macununu kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Aksi durumda hoparlörünüzün tıkanmasına sebep olabilirsiniz. 

iPhone Hoparlör Temizleme
iPhone Hoparlör Temizleme

Telefonunuzun hoparlör temizliğini düzenli bir şekilde yaparsanız iPhone’unuzun ses kalitesini koruyarak  hoparlörlerin tıkanmasını önleyebilirsiniz. Ancak hoparlörlerin içine su veya başka bir sıvı maddenin girmesi halinde cihazınızı hemen kapatmalı ve teknik servise göndermelisiniz. Sıvı temasları teknolojik aletlere geri dönüşü olmayan zararlar verebiliyor. Sıvı miktarı başa çıkamayacağınız düzeydeyse hiç beklemeden teknik servisinizle görüşmelisiniz. 

“iPhone Hoparlöre Su Kaçtı Ses Gelmiyor” Sorununun Çözümü

Hoparlörden Ses Gelmiyor Sorunu
Hoparlörden Ses Gelmiyor Sorunu

Telefonunuzun markası ne olursa olsun hoparlörüne su kaçtığı zaman yapacağınız ilk işi suyun çıkarılmasıdır. Çünkü su hoparlörde kalmaya devam ederse cihazın iç aksamının genel olarak çalışmasını engelleyecektir. İşte iPhone hoparlörünüzden su çıkarmak için kullanabileceğiniz  bazı yöntemler:

1. Frekans Yardımıyla Suyu Dışarı Çıkarabilirsiniz. 

Evet yanlış duymadınız. Basit bir frekans yardımıyla hoparlördeki suyu tahliye edebilir, cihazınızın daha az zarar görmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için 160 Hz veya daha yüksek bir frekansta gürültü üreten bir ses dalgası seçmeniz yeterli. Bu işlem sırasında hoparlörünüzden su damlalarının çıktığını göreceksiniz. Olmazsa birkaç dakika bekledikten sonra işlemi tekrarlayın. Gerekirse farklı frekanstaki bir sesi deneyin. 

2. Hafifçe Telefonunuzu Sallayın. 

En klasik yöntemi kullanarak suyun çıkmasını sağlayabilirsiniz. Sizce basit bizce etkili olan bu yöntem sayesinde telefonunuzun hoparlörünü kurtarabilirsiniz. Sadece telefonunuzu fazla sarsmamalı ve suyu çıkartmaya çalışırken diğer aksamları da zedelememek için dikkatli olmak zorundasınız. 

3. Hava Üfleyici Kullanın. 

Düşük hava basıncıyla çalışan bir hava üfleyici kullanarak da hoparlörünüzü temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Evet hava üfleyicileri kullanarak kolayca telefonunuzun hoparlörünü temizleyebilirsiniz. 

iPhone Sesi Az Çıkıyorsa Neler Yapılmalı?

iPhone’unuzun sesi az çıkıyorsa bu sorunu çözmek için aşağıdaki  yolları da deneyebilirsiniz: 
– Arama sesinin yüksek olup olmadığını kontrol edin. **Telefon görüşmeleri sırasında ses seviyesini artırmak için telefonunuzun üst kenarındaki ses artırma düğmesini kullanmayı deneyin. Eğer olmuyorsa teknik servisinizin kapısını çalmanızın vakti gelmiş demektir.**
– Telefon kılıfını çıkarın. Bazı telefon kılıfları, hoparlör üzerindeki sesi engellemektedir. Telefon kılıfınızı çıkararak sesin daha iyi iletilmesini sağlayabilirsiniz.


– Bluetooth’u kapatıp açın. Eğer Bluetooth bağlantısı açıksa ve cihazınız başka bir Bluetooth cihazına bağlıysa ses bu cihaza yönlendirilebilir. Bluetooth’u kapatıp tekrar açarak sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. 


– Gürültü engellemeyi devre dışı bırakın. Bazı iPhone modelleri, gürültü engelleme özellikleriyle donatılmıştır. Cihazınızın ayarlar kısmından bu özelliği devre dışı bırakarak ses kalitesini artırabilirsiniz. 


– Hoparlörü temizleyin. Hoparlörünüzün üzerinde biriken toz, kir veya yabancı maddeler ses kalitesini etkileyebiliyor. Önceki başlıklarda da bahsettiğimiz gibi yumuşak kıllı bir diş fırçası veya basınçlı hava spreyi kullanarak hoparlörü temizleyebilirsiniz. **iPhone hoparlör temizleme için aktardığımız yöntemleri deneyebilirsiniz.**


– Cihazınızı güncelleyin. Genellikle telefonunuzun işletim sistemini güncellemek, ses sorunlarını ortadan kaldırabiliyor. Bunu için; Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme‘ye giderek mevcut güncellemeleri kontrol edin ve daha sonra da yükleyin.  Böylece güncelleme kaynaklı ses sorununu ortadan kaldırmış olacaksınız. Bazı güncellemelerde farklı ses sorunları da ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden Apple destek hattıyla görüşmeli ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.
Eğer yukarıdaki adımlar sorununuzu çözmezse iPhone’unuzda fiziksel bir sorun olabilir. Bunun için de Apple Destek hattıyla iletişime geçerek teknik destek alma yoluna başvurmalısınız.

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sonuç

Su hasarı cihazınıza kalıcı zarar da verebilir. Bundan dolayı cihazınızı mümkünse profesyonel bir servise götürmeniz en doğrusu olacaktır. Ancak şunu da bilmeniz gerekiyor. Cihazlarda sıvı temasının bulunması garanti kapsamına girmemektedir. Eğer cihazınız sıvı teması sonucunda arızalanmışsa maalesef garanti kapsamına girmeyecektir. 

iPhone ses nasıl temizlenir? 

iPhone’un hoparlörlerini temizlemenin basit ve en etkili bir yolu yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmaktır. Fırçayı hoparlörün üzerine hafifçe sürterek veya tarama hareketleri yaparak toz ve kirleri kolayca temizleyebilirsiniz. Daha inatçı kirleri çıkarmak içinse basınçlı hava spreyi kullanabilirsiniz. Spreyi hoparlörün kenarlarına veya köşelerine uygulayarak biriken kirleri temizleyebilirsiniz. DİKKAT: Spreyi kullanırken hoparlöre fazla yaklaşmamaya ve çok fazla basınç uygulamamaya dikkat ediniz. Aksi takdirde hoparlöre kalıcı zarar verebilirsiniz. 

iPhone ses testi nasıl yapılır?  

Iphone ses testi yapmak istiyorsanız sırasıyla şu adımları izlemelisiniz: 
– AirPods’unuzu veya uyumlu bir kulaklığı takın ve cihazınıza bağladığınızdan emin olun. 
– iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını açın. 
– Ayarlar kısmından AirPods veya uyumlu kulaklıklarınızın adını bulun ve dokunun. 
– Açılan sayfada “Uzamsal Ses” veya “Spatial Audio” seçeneğine dokunun. Bu seçenekle AirPods veya uyumlu kulaklıklarınıza ayar yapmış da olacaksınız. 
– Uzamsal Ses’i etkinleştirin. Böylece3D ses deneyimini aktive edeceksiniz.
– Artık Uzamsal Ses etkinleştirildiğinde, uyumlu içeriklerle deneyimlemek için bir film veya video uygulaması açın. Bu sayede iPhone’unuzda Uzamsal Ses’i etkinleştirebilir ve de uyumlu içeriklerle deneyimleyebilirsiniz. 

Yorum yapın