2023 Türkiye Seçimleri için 5 Ücretsiz VPN Önerisi

Bu Pazar yapılacak olan Türkiye seçimlerinde olası internet kesintisi ve aksaklıkları gündemde. Hal böyle olunca kullanıcılar da Ücretsiz VPN öneri arayışına girmiş durumda. Türkiye seçimlerinde yaşanabilecek olası internet kesintileri ya da erişim engeli gibi durumlarda bazı çözüm önerilerinin yer aldığı bu içerikte sizin için en iyi VPN önerilerine de yer vereceğiz.

Seçimlerde internet erişimi iddiası

Sosyal medyada pek çok kullanıcı seçim günü ve seçim akşamı internet erişiminde sorun yaşanacağını iddia ediyor. Turkcell’in yayınlamış olduğu bir bildiride de seçim zamanı çalışma yapılacağı iddiası bu ihtimalleri destekler nitelikte. Turkcell her ne kadar bu çalışmanın aslında seçim zamanı daha iyi hizmet verebilmek için yapıldığını savunsa da Türkiye’deki seçmen işi sağlama almak istiyor.

Türkiye’de yaşanan olaylarda genelde ilk olarak internete erişim kısıtlaması getiriliyor. Bu engeli aşmak için çeşitli VPN ve DNS çözümleri edinmek mümkün. Ücretli ve ücretsiz yöntemler sayesinde bu tür engellemelerin önüne geçilebiliyor.

2023 seçimleri için 5 Ücretsiz VPN Önerisi

Seçimlerde yaşanabilecek internet kısıtlamaları ve gerekli sitelerin engellenmeleri ihtimaline karşı telefonunuzda ya da bilgisayarınızda olması gereken VPN çözümlerini sizler için listeliyoruz!

Başlamadan önce ufak bir bilgi: Eğer ileri seviye VPN bilgisine sahipseniz Windows için OpenVPN Kurulumu içeriğimizi incelemenizi öneririz. Kendi VPN Sunucunuzu oluşturmak ve yakınlarınıza bu hizmeti sağlamak için OpenVPN Sunucu Kurulumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1. CloudFlare 1.1.1.1 DNS

CloudFlare 1.1.1.1 DNS

Engellemelerin çoğu DNS üzerinden yapılır. (DNS Nedir?) Bu yüzden farklı bir DNS servisi kullanmak pek çok engelden muaf olmanızı sağlar. Ayrıca bant genişliği kısıtlamaları özel bir DNS hizmeti kullandığınızda sizi etkilemez. Bu yüzden en popüler ücretsiz VPN öneri listelerinde sürekli Cloudflare ismini görürsünüz.

Neyse ki Cloudflare ücretsiz DNS hizmeti sağlıyor. 1.1.1.1 adındaki bu DNS hizmeti aslında güvenli ve takip edilmeyen bir DNS servisi. Dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. tablet, bilgisayar ve telefonlarınız için 1.1.1.1 uygulamasını kullanarak pek çok engelden muaf olabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için tıklayın: CloudFlare DNS 1.1.1.1 Kurulumu nasıl yapılır?

2. VPN Book & Open VPN

VPN Book & Open VPN

OpenVPN ücretsiz ve açık kaynaklı bir VPN servisidir. Kendi web sunucunuza OpenVPN kurarak kendi VPN hizmetinizi vermenizi sağlar. Fakat VPNBook ile birleşince doğrudan telefonunuzda ya da bilgisayarınızda da ücretsiz VPN kullanmanızı sağlar.

Telefonunuza Open VPN client’ını indirerek VPNBook kullanıcı adı ve şifresi ile oturum açabilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapacağınızı daha önce anlatmıştık…

Daha fazla bilgi için tıklayın: Windows 10 VPN Kurulumu – VPN Ekleme

Yukarıdaki referans içerikte Windows 10 için anlatım bulunuyor. Android ve iOS için OpenVPN uygulamasını telefonunuza yükleyerek VPNBook kullanıcı bilgileri ile giriş yapabilirsiniz.

Telefonunuza indirdiğiniz uygulamayı VPNBook sitesindeki kullanıcı adı ve şifre ile konfigüre etmeyi unutmayın. Genelde bu kullanıcı adı vpnbook olarak belirlenir fakat şifre sıklıkla değiştirilir. Örnek bir kullanıcı adı şifre görüntüsü:

VPNbook
Google Play StoreApp Store

3. Planet VPN

2023 seçimleri için ücretsiz vpn önerileri

Pek çok kullanıcı ücretsiz VPN denince aklına Planet VPN’i getirir. Pek çok ücretsiz VPN servisi kotalıdır. Sürekli reklam görmek ve ayda birkaç GB ile sınırlı kalmak hoş değil. Bu yüzden sizlere sınırsız ücretsiz VPN çözümleri öneriyoruz.

Google Play StoreApp Store

Planet VPN trafik ve bant genişliği sınırı olmadan hizmet veriyor. Ayrıca tüm cihazlar için kullanılabilir. Yukarıdaki indirme bağlantılarına tıklayarak ya da dokunarak Planet VPN’i ücretsiz olarak indirebilir ve kullanabilirsiniz.

4. Psiphon VPN

2023 seçimleri için ücretsiz vpn önerileri

Ücretsiz VPN kullanmanın bir diğer popüler yolu ise Psiphon VPN’dir. Hem Android hem de iOS cihazlar için ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Google Play StoreApp Store

5. Secure VPN

2023 seçimleri için ücretsiz vpn önerileri

Bir diğer ücretsiz VPN çözümü ise Secure VPN’dir. Milyonlarca kullanıcısı bulunan bu uygulama ile seçimde yaşanabilecek olası engellemelerin önüne geçilebilir.

Google Play StoreApp Store

Telefonunuzda, tabletinizde ya da bilgisayarınızda kullanabileceğiniz en iyi ve ücretsiz 5 VPN programını sizlerle paylaştık. 2023 seçimlerinde yaşanabilecek olası erişim engellerini ve kısıtlamalarını aşmak için kullanabileceğiniz bu VPN uygulamaları sayesinde seçim sonuçlarını takip edebilirsiniz.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın