USD Tether Coin Nedir? USDT Nasıl ve Nereden Alınır?
Borsa, Haber, Kripto Para

USD Tether Coin Nedir? (USDT) ✔️ Fiyatı, Geleceği, Yorumu

USD Tether Coin nedir (USDT) sorusu, yabancı borsalara giren ve Türk borsalarında daha detaylı işlemlere girişmek isteyen trader ve yatırımcılar tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Çünkü bu para birimi olmadan diğer kripto para birimleriyle işlem yapmak oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Düşünülenin aksine USDT, kripto para birimlerinde alım satım işlemlerinde zorluk yerine çok büyük kolaylıklar sağlar. Bizler de bu içeriğimizde USDT Nedir, ne amaçla var oldu, nereden alınır ve nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

USD Tether Coin Nedir? USDT Nasıl ve Nereden Alınır?
USD Tether Coin Nedir? USDT Nasıl ve Nereden Alınır?

USD Tether Coin (USDT) Nedir?

USD Tether Coin, adından da anlaşılacağı üzere Dünya üzerinde en yoğun şekilde kullanılan Dolar (USD) fiat para biriminin kripto para sistemlerine uyarlanmış bir versiyonudur. Her 1 dolar 1 USDT’ye eşittir ve bu kripto para birimi ABD Doları endekslidir.

2015 yılında Tether Limited Şirketi tarafından oluşturulan ve günümüzde her noktada sıklıkla kullanılan USDT, borsaların daha sağlıklı ve güvenli işlem yapabilmeleri için vazgeçilmez hale gelmiştir. Dünya üzerindeki en popüler ve en çok kullanılan stablecoin türü olan USDT temel istatistikleri şöyledir:

Tether Coin
Tether Coin
  • USD Tether (USDT) toplam market hacmi 65 Milyar Dolar seviyesindedir.
  • Toplam arzı tahmin edilebileceği üzere 65 Milyar adettir ve talebe göre sınırsız bir şekilde arttırılabilir.
  • Dünya üzerindeki en değerli kripto paralar sıralamasında 5. sırada yer almaktadır.

En iyi Kripto Para Uygulamaları (19 Adet)

Mutlaka inceleyin

Değeri sabit olarak $1 olduğu için diğer istatistikleri mevcut değildir. Maksimum veya minimum bir değeri bulunmamaktadır. Fakat türk lirası karşılığında bir yatırım aracı olarak kullanılabilir. Buna rağmen birçok yatırımcı ve trader aktif olarak USDT birimini aktif olarak kullandığı için çok yüksek bir hacime sahiptir. Bu hacmini gün geçtikçe ve borsalardaki talep arttıkça doğru orantılı bir şekilde arttırmaktadır.

kripto para
kripto para

USD Tether Coin Neden Gerekli?

Borsalarda bir kripto para birimini satın alabilmek için, Türk lirası, dolar ve euro gibi fiat yani geleneksel para birimleri kullanılmaktaydı. Fakat bu paralar geleceğin teknolojisi olan kripto paralar ile tam bir bağlantıya sahip olmadığı için bazı sorunları ve problemleri ardından getiriyordu.

Ayrıca fiat para birimleri yüksek işlem ücretleri ve vergileri sebebiyle birçok kişi tarafından eleştiriliyordu. Bunun önüne geçmek isteyen kripto para geliştiricileri ve borsalar “Stablecoin” ismi verilen, sabit bir değere sahip kripto para projelerini hayata geçirdiler. Örneğin Binance kendi stablecoini olan BUSD birimini önermektedir. Fakat USDT halen tüm borsalarda en yüksek hacme sahip stablecoindir.

Tether Coin
Tether Coin

Bu stablecoinler ve USDT sayesinde kripto para alım satımı daha kolay bir hale geldi ve işlem ücretleri şaşılacak seviyede düşüş yaşadı. Böylece hem borsalar hem de yatırımcılar çok büyük avantajlara sahip oldular. Artık bir borsa içerisinde yalnızca kripto paralar ile ticaret yapmak ve paranın değerini riske girmeden korumak mümkün bir hale geldi. Kullanıcılar yatırım yapmadıkları zamanlarda paralarını çekmek veya cüzdanlarına göndermek yerine, USDT alarak güvenli bir şekilde koruma sağlayabilirler.

USD Tether Coin (USDT) Nasıl Kullanılır?

USD Tether (USDT) düşünülenin aksine oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Hatta geleneksel para birimlerine göre, kripto para borsalarında işlem yapılmasını daha güvenli, basit ve kararlı hale getirir. Büyük ve uluslararası bir borsaya para yatırmak istediğinizde, yatırdığınız fiat para birimi otomatik olarak USDT Coin birimine dönüştürülür ve bu varlıkla alım satım işlemleri gerçekleştirmeniz sağlanır.

kripto para
kripto para

Küçük ve Türk borsalarında ise USDT kullanımı biraz daha farklıdır. Ülkemizdeki kripto para borsalarının neredeyse hepsi halen fiat para birimlerini kullanmaktadır. Ancak fiat para birimi ile borsalar üzerinden USDT alabilmeniz de mümkündür. Böylece, yine USDT ile alım satım yapabilmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca bu kripto para Türk lirası bazında değişkenlik gösterebildiği için 1 USD Tether Coini ₺7.7 ile ₺8.7 aralığında bulabilir ve satın alabilirsiniz. Güncel dolar kurunu inceleyerek, USDT değeri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

USDT Tether Coin Nereden Alınır? Nerelerde Bulunur?

USD Tether Coin Nedir sorusundan sonra sorulan bir diğer soru bu kripto para biriminin nereden ve nasıl alınabileceğidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi neredeyse tüm borsalarda bulunan bu kripto para, bazı borsalarda otomatik olarak fiyat para biriminden dönüştürülebilirken, bazı borsalarda normal bir kripto para alım satım işlemi gibi alınıp satılabilir. Bunun için Binance gibi borsalardan TRY/USDT alım satım ekranlarını kullanabilirsiniz. Bu tür işlem çiftleri Paribu gibi Türk borsalarda da bulunmaktadır.

İçeriğimizde USD Tether Coin Nedir (USDT), neden kullanılır ve nereden alınır gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Stablecoin ismi verilen kripto paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Stablecoin Nedir? başlıklı içeriğimizi inceleyebilir ve bunun yanında sitemizdeki benzer kripto para makalelerini de incelemek isteyebilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.