trendyol başarılı mağaza bulma
E-Ticaret

Trendyol’da Başarılı Mağaza Keşfi Nasıl Yapılır?

Trendyol’da başarılı mağaza olmak kimine göre kolay, kimine göre ise zor. Trendyol üzerinde satış yapan satıcıların ne kadar başarılı olduğunu, hangi kategoride kimin daha iyi satış yaptığını analiz etmenin basit bir yöntemini bu yazıda gösteriyor olacağım. Ayrıca bir satıcının başarılı olup olmadığını nasıl anlayabileceğinizi de yine bu yazıda öğreniyor olacaksınız.

trendyol başarılı mağaza bulma
trendyol başarılı mağaza bulma

Trendyol’da Başarılı Mağaza Keşfi

Trendyol’da pek çok kategoride satış yapılıyor. Kendi kategorinizde başarılı olan satıcıları bulmak isteyebilirsiniz. Farklı sebeplerden dolayı başarısız olan satıcıları da öğrenmek isteyebilirsiniz. Her iki bilgiyi de bu yazıdaki yöntem ile elde edebilirsiniz.

Trendyol’da başarılı mağazaları kategori bazlı tespit etmek için öncelikle birkaç kategorideki ürünleri listeleyelim. Öncesinde, eğer trendyol pazaryeri hakkında merak ettiğiniz başka konular var ise, Trendyol Pazaryeri Hakkında Bilmek İstedikleriniz bağlantısına tıklayın ve ilgili yazımı okuyun. Eminim size göre de bir şeyler vardır…

Öncelikle Trendyol anasayfasında menüde bulunan bir kategoriye tıklayalım. Bu kategori, eğer satış yapmayı düşünüyorsanız satış yapmayı düşündüğünüz kategori olsun ki, satış yapacağınızda kimlerle rekabete gireceğinizi görün. Ben rastgele bir kategoriye giriyorum:

trendyol'da başarılı mağaza bulmak
trendyol’da başarılı mağaza bulmak

Daha sonra çıkan sayfada aktif kampanyaların olduğu banner alanları görüyorum. Bu banner alanlarından birine, yine satışını yapacağınız ürün ve alt ürünlerle ilgili kampanya bannerlarından birine tıklayabilirsiniz:

trendyol rakip analizi
trendyol rakip analizi

Karşımıza gelen listede hemen yukarıda görüldüğü gibi ürün listesi yer alıyor. Listelenen bu ürünlerin kaç yıldız aldığını liste sayfasından görebiliyoruz. Yıldızı bol olan ürünün satışı da boldur. Biz, iyi mağazaları bulmak istiyoruz değil mi? İyi mağazalar, iyi satışı olan ürünleri listelemiyor mudur? Kesinlikle listeliyordur. Başarılı mağazaları bulmak için değerlendirme sayısı çok olan ürünleri incelemeli ve bunların hangi satıcılar tarafından daha çok, hangi satıcılar tarafından daha az satılıyor olduğunu keşfetmeliyiz. Peki bunu nasıl yapacağız?

Trendyol'da başarılı mağazaları bulma
Trendyol’da başarılı mağazaları bulma

Trendyol’da herhangi bir ürünün detay sayfasına ve yorumlara girdiğimizde, yorumların yanında ürünün hangi mağaza tarafından satıldığını gösteren bir alan bulunur. Yorum yapan kullanıcıların ürünleri satın alması gerekiyor. Yani her yorum, aslında ürünü satın alan bir kişiyi temsil ediyor. Her yorum, diğer yandan bir satışı temsil ediyor. Bu alan sayesinde satışların hangi mağazalar tarafından yapıldığını görebiliyoruz.

Kategoriler, satışını yaptığınız ya da almayı düşündüğünüz ürünleri gruplamak için var. Satışını yaptığınız ürünlere Trendyol.com üzerinden arama yaparak da ulaşabilirsiniz. Kategorilere tıklayarak ilerlemek istemeyen kişiler, satışını yapacağı ürünleri arama yaparak da bulabilir. İkisi aynı kapıya çıkmaktadır. Fakat, başlangıç noktası stratejinize ve planlarınıza göre belirlenmelidir. Eğer birkaç ürün satacak iseniz trendyol.com üzerinde arama yaparak ilerlemenizi öneririm. Eğer bir kategoride satış yapacaksanız, kategori üzerinde ilerleyerek araştırma yapmanızı öneririm.

Trendyol Katalog Sistemine Dikkat!

Trendyol, katalog sistemini kullanan bir pazar yeri. Yani ürünü bir kere yüklersiniz. O ürünü herkes kullanır. Eğer ilgili ürünü siz üretmiyor iseniz ve başkaları da satıyor ise, ilgili ürün barkodu ile bir kere yüklenir ve siz de o barkod ile o ürünü satarsınız. Yani, iPhone 12 Pro Max satıyor iseniz, Trendyol.com üzerinden bu ürünün barkodunu girerek ürünü kendi satış şartlarınıza göre satabilirsiniz. Bunun için tekrar tekrar ürün yüklemeye gerek kalmaz. 100 satıcı bu telefonu satıyor ise, 100 kere bu ürünü yüklemesi gereksiz, kafa karıştırıcı ve zordur. Bu yüzden trendyol, bu süreçte katalog sistemi ile ürün listelemeye izin vermektedir.

Tekrar konumuza dönelim. Yukarıdaki resimde tüm yorumlar “trendyol satıcısından alındı” olarak görülüyor. Bu örneği bilerek ekledim. Trendyol’un kendisi de bu platformda satıcı. Başarılı da bir satıcı. Bu yüzden bazı ürünlerin satışını kendi üstleniyor ve trendyol’u kendi evinde yakalamak oldukça zor. Bu tür ürünler trendyol tarafından satıldığı için rekabete girmek biraz zor olabilir. Biz, trendyol.com tarafından satılmayan ürünlere bakacağız. Eğer sattığınız ürünü trendyol da satıyor ise öncelikle fiyat ve kargo süresinde rekabet edebiliyor olduğunuza emin olun. Daha sonra trendyol.com’a rakip olun.

trendyol'da başarılı mağazaları nasıl bulurum
trendyol’da başarılı mağazaları nasıl bulurum

Herhangi bir ürüne girdik. Yukarıdaki ürün karınca yumurtası yağı olarak geçiyor ve markası Tala. Reklam olarak algılamayın 🙂 Sadece rastgele ürün seçmeye çalışıyorum. Sponsorluk anlaşması olmadığı ifade etmek isterim. Zira bu ürünün ne işe yaradığını dahi bilmiyorum. Umarım karıncalar zarar görmüyordur…

Satıcıları Keşfedin!

Burada satıcı ismini görüyoruz. İlgili ürün ilanı, aslında yukarıdaki resimde görülen satıcıya ait ve ürün detay kısmı, onun fiyat ve açıklama bilgisini içeriyor. Bu sayfada ilgili ürünün satışını yapan sadece bir mağaza ismi görüyoruz. Fakat biz, bu ürünü satan başarılı mağazaları, yani başarılı rakiplerimizi bulmak istiyoruz. Bu yüzden satışını yaptığımız ilgili ürünlerin detay sayfasına girip değerlendirme kısmına bakmamız gerekiyor.

trendyol, ürün değerlendirmeler sayfası
trendyol, ürün değerlendirmeler sayfası

Hemen yukarıdaki ürünün değerlendirme sayfası bu şekilde. Resimdeki ürünü sattığınızı düşünün. Bu ürünü satan satıcıları görmenin yöntemi, ürünün değerlendirme sayfasına girmek ve yorumları incelemek. Eğer, ilgili ürünün tek bir satıcıdan ne kadar alındığını tahmin etmek istiyorsanız resimde kırmızı ile işaretlenen “bu satıcıdan alınanlar” kutucuğunu işaretleyin. Bu sayede ilgili satıcının, ilgili ürün için tüm yorumlarını da görebilirsiniz. Bu da bir diğer bilgi toplama sürecidir.

Yukarıdaki resimde bir ürünü farklı farklı satıcıların sattığını görüyoruz. Bu sayfada en çok adı geçen ve en çok puanı alan satıcı, bu ürünü satan en başarılı satıcıdır. Satışını yaptığımız diğer ürünlerde de bu yöntemi uygulayarak başarılı satıcıları, başarılı rakiplerimizi bulabiliriz.

Trendyol Başarılı Mağazaları Keşfedin!

Sadece rakip gördüğünüz satıcının yorumlarını filtreleyerek yorum sıralama biçimini tarih olarak ayarlayın. Böylece en son yorumlar en başta görülecek. Ayrıca yorumlar tarihe göre sıralanacak. Eğer yorumların tarihleri birbirine yakın ise, ilgili ürünün düzenli olarak satıldığını anlayabiliriz.

Bu listede yer alan satıcıların isimlerine tıklayarak mağaza profillerine gidebilirsiniz.

trendyol mağaza profili
trendyol mağaza profili

Rakiplerinizin profiline girip mağaza puanına ve takipçi sayısına bakarak, satış ve performans durumundan ne düzeyde olduğunu tahmin edebilirsiniz. Eğer rakiplerinizin trendyol dışındaki durumunu öğrenmek istiyor iseniz, mağaza isimlerini Google’da aratmanızı da öneririm. Diğer pazar yerlerindeki üyeliklerini mutlaka ziyaret edin.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]
Posted by
Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.