Başlangıç Genel Pandemi Sosyal Destek Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Pandemi Sosyal Destek Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

0

Son zamanlarda pandemi sosyal destek sorgulama hizmetlerine olan talep artış göstermektedir. Çünkü pandemi süreciyle birlikte ekonomik açıdan sorun yaşayan insanların sayısında da ciddi oranda bir artış yaşanmıştır. İşte pandemi sürecinde sosyal destek kapsamında sunulan yardım fırsatına dair merak edilenler!

Dünyayı kasıp vuran bir virüs salgını sebebiyle insanların virüsü daha fazla birbirine yaymasını engellemek amacıyla tam kapanma kararı alınmıştır. Kapanma kamu sektöründe çalışan kimseleri etkilemese de günlük yevmiyeyle çalışan kimseler bütçe olarak büyük bir çöküş yaşamıştır. Devlet pandemiden dolayı mağduriyet yaşayan vatandaşlara Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile çalışma yürüterek sosyal yardım vermeye karar vermiştir.

Yaklaşık 1,2 milyon aileye önceleri 1.000 TL yardım parası verilmesi öngörülse de daha sonra bu meblağın 1100 TL olmasına karar verilmiştir. Pandemi sosyal destek sorgulama işlemi E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kısmında yer alan sosyal yardım sorgulama sayfasından ve yapılabilmektedir. Şu an hak sahiplerine sosyal yardım paraları yatırılmıştır.

Pandemi Sosyal Destek Başvurusu

İhtiyaç sahiplerinin mağdur olmaması için yürütülen çalışmalar kapsamında belirtilen şartlara haiz kimselere yardım yapılmaktadır. Yapılan yardımdan kamuda çalışanlar yararlanamayacaktır. İşçi statüsüne sahip olanlara yardım parası verilmeyecektir. Yine devletten gelir elde eden emeklilerin pandemi sosyal destek başvurusu yapamayacağı belirtilmiştir. Ayrıca işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği alan kimselerde bu yardımdan muaf tutulmuştur.

Pandemi yardım ödemeleri T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre sırayla verilmektedir. Son hanesi 0 olanlar pazartesiden başlamak kaydıyla ödemeler peyderpey yapılmaktadır. Bir haneden yalnızca bir kişi başvuruda bulunabilecek ve aynı haneden birden çok kişi yardım alma şartlarına haiz olsa da durum değişmeyecektir. Bu sebeple hane içinde birden fazla başvuruda bulunulmaması istenmiştir.

Pandemi Sosyal Destek Sonucu Sorgulama

Pandemi Sosyal Destek Sonucu Sorgulama
Pandemi Sosyal Destek Sonucu Sorgulama

Sosyal destek başvurusunda bulunduysanız ödemeye hak kazanıp kazanmadığınızı kontrol etmek için E-Devlet uygulamasını kullanmanız şarttır. Pandemi sosyal destek sonucu sorgulama için önce T.C kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapmalısınız. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerinden ücreti mukabilinde şifrenizi alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazın ve aratın.

Pandemi Sosyal Destek Sonucu Sorgulama
Pandemi Sosyal Destek Sonucu Sorgulama

Böylece bakanlığın kendi sayfasına ulaşırsınız. Burada ön başvuru yapma ve başvuru sonucunu öğrenme seçenekleri bir arada yer almaktadır. Buradan sonuç öğrenme seçeneğine tıklayarak hak kazanıp kazanmadığınızı görebilirsiniz. Eğer ödeme görünüyorsa paranızı PTT şubelerinden ve yine PTT şubelerinde bulunan ATM’lerden çekilebilirsiniz. Yapılacak ödemelerin şimdilik bir kereye mahsus olarak verildiği söylenmektedir.

Pandemi Sosyal Destek Ödemesi Ne Kadar?

Yardım yapılmasından oldukça memnun olan kimseler bu durumu yorumlarında belirmektedirler. Faz 2 ve Faz 1 zamanında ailelere 1000 TL yardım yapılmıştır. Ama günümüz ekonomik dengesi içinde yapılan bu yardımlar özellikle çocuklu ve kalabalık ailelerin aylık geçimini rahat bir şekilde sağlamaya yetmediği için ödemeler artırılmış ve 1100 TL’ye çıkarılmıştır.

Şuan için yardıma muhtaç ailelere yapılan yardım 1100 TL’dir. Pandemi sosyal destek ödemesi almaya hak kazanmış aileler durumlarını E-Devlet üzerinden öğrendikten sonra paralarını çekerek bir miktarda olsa geçim sorunlarının üstesinden gelebilmişlerdir. Yapılan ödemeler Faz 3 olarak geçmektedir. Daha önce yine pandemi kapsamında aileler için gerekli yardımlar yapılmıştır. Pandemi devam ettiği sürece de yardımlara devam edileceği belirtilmektedir.

Yanıt Ver

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!