Sosyal Medya Üzerinden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

E-Ticaret eğitim serimizin bir diğer içeriği olan Sosyal Medya Üzerinden E-Ticaret Nasıl Yapılır konusuna hoşgeldiniz. Bu konuda başlıktan anlayacağınız üzere sadece Sosyal medya üzerinden nasıl E-Ticaret yapabileceğinizi, edindiğimiz bilgilere dayanarak sizlere anlatacağız. Ayrıca zaten yürütüyor olduğunuz bir E-Ticaret projesini sosyal medya ile nasıl destekleyebileceğiniz hakkında da bazı bilgilere yine bu içerik içerisinde yer vereceğiz.

Sosyal medyanın son yıllarda ne kadar büyüyüp geliştiğini sanırım anlatmaya gerek yok. Zira bu başlık hakkında bilgi almak isteyen birinin zaten sosyal medyanın gücünü bildiğini düşünüyorum. Sosyal medya kitleleri üzerine çekmeyi çok iyi başarıyor. Tanıtım ve pazarlama çalışmalarının en temel ihtiyacı ise kitlelere ucuz ve hızlı şekilde ulaşmak. Seçim kampanyalarından ürün tanıtımlarına, kamu duyurularından haberlere pek çok içerik en hızlı şekilde sosyal medya üzerinden yayılıyor.

Bu durumu fırsata çevirmek ve ürünlerimizi sosyal medya üzerinden pazarlamak dönüşümlerimizin artmasına vesile olacaktır. Arama motorları üzerinden ürün araştırması yapan kişilerin karşısına sosyal medyada çıkmak hem marka bilinirliğinizi arttıracak hem de ürünlerinizin son kullanıcıya ulaşmasını sağlayacaktır. Kolay bulunabiliyor olmanın şartlarından biri de gerekli ölçüde tüm platformlarda ve mecralarda yer almaktır. Sosyal medya da bu mecraya son derece uygundur. Şimdi, sosyal medya üzerinden E-Ticaret yapmakla ilgili bazı tavsiyeler vermek istiyorum.

Sosyal Medya Üzerinden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Öncelikle sosyal medya kavramımızı biraz basite indirgeyelim. Ülkemiz şartlarında en yaygın kullanılan sosyal medya ağları Instagram, Facebook, Twitter, TikTok ve diğerleri olarak sıralanabilir. Satışını yaptığımız ürünün hedef kitlesi hangi sosyal medya sitesine/sitelerine uygun ise bu platform üzerinden ilerlemek hem süreci öğrenmek, hem süreci daha iyi organize etmek, hem de tanıtım maliyetlerini minimize etmek için son derece önemli.

Sosyal Medya Üzerinden E-Ticaret Nasıl Yapılır?
Sosyal Medya Üzerinden E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Bu bağlamda eğer giyim, kozmetik, teknoloji, ev dekorasyon ürünleri ve benzerleri ürünlerin satışını yapıyorsanız Instagram, Facebook ve Twitter sizler için yeterli sosyal medya ağı olabilir. Onlarca sosyal ağ var diye her birinde yer almayı doğru bulmuyorum. Zira her biri için iş gücünüz var ise ve her birini hakkını vererek yönetiyor iseniz daha fazla insana ulaşmanın zararı olmaz.

En yaygın sosyal medya üzerinden E-Ticaret yapma çeşidi Facebook ve Instagram olarak gözümüze çarpıyor. Twitter üzerinden de bu iki mecra destekleniyor, kitle nerede olursa olsun kampanyalardan haberdar ediliyor.

Instagram Mağaza ile Satış Yapmak

Doğrudan Instagram Mağaza açarak satış yapmak için Instagram Mağaza’yı besleyecek bir XML ürün verinizin olması gerekiyor. Yani teknik koşulları karşılayan bir E-Ticaret altyapınızın olması gerekiyor. Eğer Instagram Mağaza özelliği olmadan sadece ürün paylaşımları yapıp satış oranlarınızı artırmak istiyorsanız da bir Facebook ve bir Instagram hesabına ihtiyacınız olacak.

Instagram Mağaza
Instagram Mağaza

Instagram’ın tüm özelliklerini kullanabilmek için bir Facebook sayfası ile bağlayıp ticari hesap kullanmanız gerekiyor. Ticari hesapta ek istatistik ve profil ayarları bulunuyor. Bu ayarlar kitlenizi ve içeriklerinizi daha detaylı raporlar ile takip etmenize yardımcı oluyor.

Hesapları açtıktan sonra satın alma opsiyonlarına karar vermeniz gerekiyor. Müşteri ürünü beğendiğinde size mesaj yolu ile mi ulaşacak yoksa direkt sizden bağımsız sipariş mi verecek? Eğer sizden bağımsız sipariş versin istiyorsanız E-Ticaret aksiyonlarının gerçekleşeceği bir yapıya yönlendirme gerekiyor. Bu, profilinize bırakacağınız bir E-Ticaret sitenizin bağlantısı ya da E-Ticaret özelliklerini kullanabileceğiniz bir hizmetin bağlantısı olabilir. Burasını şöyle detaylandırmak istiyorum:

E-Ticaret Sitenize Ziyaretçi Yönlendirin!

Kendi E-Ticaret siteniz varsa, paylaşımlarınıza ürün kodlarınızı ya da ürün linkini ekleyerek doğrudan ziyaretçi elde edebilir, sosyal medya trafiğinizi dönüşüme çevirebilirsiniz. Böylece her ürün için mesaj yolu ile tekrar tekrar bilgi vermek yerine, bir ilan ile ürün hakkındaki tüm bilgileri takipçilerinize vermiş olursunuz. Ayrıca bu aksiyon sitenize sosyal medya trafiği yönlendireceği için SEO açısından oldukça faydalı olacaktır.

Bu süreçler kulağa basit gelebiliyor. Fakat son derece komplike bir süreç olduğunu unutmamak gerekiyor. Büyük markaların mesajlarda sürekli ürün ilanının bağlantısını göndermesinin sebeplerinden biri de ziyaretçileri ürünle ilgili sayfaya yönlendirmek ve zamandan tasarruf ederken satış potansiyelini arttırmak. Bu sayede siteyi sık sık ziyaret edip ürünler hakkında bilgi almanızı sağlarlar. Böylece sosyal medya üzerindeki yükü genele yaymış olurlar ve sitenin daha fazla tıklanmasını sağlarlar. Bu da SEO için muazzam bir nimettir.

Ürünlerinizi Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşın!
Ürünlerinizi Sosyal Medya Hesaplarınızda Paylaşın!

Instagram ve Facebook üzerinde yaptığınız paylaşımları ürün kodu ile değil de tıklama ile sitenize yönlendirmek istiyorsanız Facebook Kataloğuna ihtiyacınız olacak. Daha önce iki Instagram hesabının Instagram Mağaza özelliğini aktif etmiş biri olarak bu sürecin kesinlikle tecrübe ve sabır ile yapıldığınızı belirtmek istiyorum. Bu konuda teknik olarak yeterli olan kişilerin bir süre Instagram ve Facebook hesaplarınıza yapmış oldukları bakımlar, meyvesini 3-6 ay aralığında vermeye başlayacaktır. Instagram Shop özelliği ile Instagram üzerinden doğrudan paylaşımlarınızın üzerine ürünlerinizi kart olarak etiketleyebilirsiniz. Bu sayede paylaşımda görülen ürüne dokunarak doğrudan ürünün ilanına giden müşteri, daha fazla detay alır ve ürünü satın almaya yönelir.

Kitleyi Her Mecrada Elinizde Tutun!

Facebook ve Instagram ilişkisi paylaşım ve reklamların yanı sıra çeşitli reklam stratejileri ile güçlendirilmelidir. Kitle, rakiplere kaptırılmamalı ve eldeki kitleden en yüksek dönüşüm değerleri hedeflenmelidir.

Yazının buraya kadar olan kısmı ürünleri kendi E-Ticaret altyapımızdan satmaya odaklanmıştı. Peki sadece sosyal medyadan kitleye ulaşabilen kişiler ne yapmalı? E-Ticaret altyapısına sahip olmayan ve sadece sosyal medyadan link göndererek satış işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler bu iş için var olan hizmetleri kullanmak zorundalar. İyziLink, sanal pos kolay ödeme, shopier, shopify, paytr, sipay ve benzeri pek çok hizmet bu işin yapılmasını mümkün kılıyor.

Ödeme Alabilmek İçin Bir Hizmet Kullanın!

Bu tür hizmetleri kullanmak için bir hesaba ihtiyacınız var. Örnek olarak İyzico ile anlaştığınızı varsayalım. Burada size tanımlanan hesap üzerinden bir ödeme bağlantısı oluşturabiliyorsunuz. İlgili ürünün başlığını, açıklamasını, resmini ve ödeme bilgilerini ekledikten sonra size sistem tarafından hızlı ve kolay ödeme için bir link veriliyor. Bu linki müşterinize gönderip kendisinden güvenli şekilde ödeme alabiliyorsunuz. Komisyon oranlarını araştırarak kendinize en uygun gördüğünüz servisi tercih edebilirsiniz.

Ödeme Alabilmek İçin Bir Hizmet Kullanın!
Ödeme Alabilmek İçin Bir Hizmet Kullanın!

Bu tür hizmetler, firmalara ve sektöre göre komisyon oranı belirler. Ayrıca ücretin ne zaman size aktarıldığı bilgisini de hizmet seçerken öğrenmenizde fayda var.

Eğer kapıda ödeme ile ödeme almak istiyorsanız da bir kargo firması ile anlaşma yapmanız gerekiyor. Kapıda nakit ve kapıda kredi kartı ile ödeme almak mümkün. Yine bu hizmet için de bir komisyon ve hizmet bedeli ödenmesi gerekiyor. Kargo firmalarından kapıda ödeme şartlarını ve masraflarını öğrenebilirsiniz.

Mali Kaydınız Olsun ve Vergi Mükellefi Olun!

Buraya kadar olan kısımda Sosyal medya üzerinden e-ticaret yapmakla ilgili birkaç bilgiye değindim. Bu bilgiler sosyal medya hesaplarını oluşturmak, sosyal medya paylaşımları yapmak, bu paylaşımlardaki ürünlere ait bilgileri içeren ve ödeme alabilecek bağlantıyı müşteriye göndermeyi teorik olarak öğrendik. Ayrıca satmış olduğumuz ürünün ödemesini kargo firmalarından kapıda nakit ya da kredi kartı ile almayı da artık biliyoruz. Buraya kadar her şey tamam. Bir de maliye boyutuna değinelim.

Sosyal medya üzerinden E-Ticaret yapmak ve ürün satmak için vergi mükellefi olmak ve siparişlere fatura kesmek yasal bir zorunluluk. Bunun için de şirket kurmak gerekiyor. Bu konular için de bir mali müşavir ya da muhasebeci ile görüşmek gerekiyor. Yasal süreçleri tamamlamadan satışa başlamanızı önermiyorum. E-Ticaret İçin Şahıs şirketi Kurma Maliyeti Nedir? başlıklı yazımda detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Sosyal medya üzerinden E-Ticaret yapmak, ülkemizin ekonomik şartlarının da etkisi ile oldukça yoğun ilgi görüyor. “Bir iş, internetten yapılıyorsa fiziksel olanından daha kolaydır” gibi bir algı da var. Maalesef gerçekler böyle değil. Sosyal medya üzerinden E-Ticaret yapmak isteyenlerin ilk olarak bunu bilmesi gerekiyor. Satışlarınızın iyi oranda kazanç getirmeye başlaması aylarınızı, yıllarınızı alabilir. Bu yüzden yapılması gerekenlerin ilk sırasına sabır ekleyin. Daha sonra tanıtım ve pazarlama, kargolama, tedarikçi ağı ve diğer E-Ticaret konuları hakkında bilgi edindikçe taşlar yerine oturur. Kârlılığı ve dönüşümleri arttıracak bilgiye ve donanıma ancak o zaman sahip olursunuz. Kendinize ve markanıza biraz zaman tanıyın.

Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi
Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın