Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı
Güvenlik

Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı ✔️

Son zamanlarda pek çok kullanıcının telefonuna 05488532781 numarasından SMS olarak gelen Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı güvenli değil. Benzer içerikleri sürekli sizin için üretiyor ve bilinçlenmenizi sağlıyoruz. Güvende kalmanız için ürettiğimiz içeriklerden biri de sizi 1 saat çalışmaya davet eden bu kişilerle ilgili. Konu hakkında tüm bilgilere yer veriyor olacağız. Bu sayfadaki bilgileri dikkatle okuyun.

Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı
Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı

Mesajın tam içeriği:

Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum, günlük maaş 800 TL – 2000 TL, bana ulaşın WhatsApp: [burada whatsapp numarası var]

Bu mesaj 05488532781 nolu hattan gönderilmektedir. Bu numarayı direkt olarak engelleyebilirsiniz. 0548 853 27 81 numarasını buradan kopyalayabilirsiniz. Numara güvenli değildir. Diğer numaralar hakkında bilgi almak için numara sorgulama içeriklerimizi kontrol ediniz.

Bu mesajı neden alıyorsunuz?

İnternette pek çok numara veritabanı bulunur. Bu veritabanları içerisinde numaranız yer alıyor olabilir. Bu veritabanlarına numaranızın eklenmesinin en temel sebepleri;

  • Numaranızı her yerde paylaşıyor olabilirsiniz
  • Numaranıza sahip olan kişiler GetContact gibi uygulamalara izin vererek numaranızı ifşa ediyordur.
  • Mesajı gönderen kişiler Brute Force yöntemi ile tüm numaralara mesaj gönderiyordur. 05450000001 den başlayıp 05459999999’a kadar mesaj gönderiyor olabilirler. Bunu 0505, 0535, 0545 gibi tüm alan kodlarına uygulayabilirler.

Mesajı gönderen kişiler sizin mesajı alıp rahatsız olabileceğinizi düşünmüyor. Mesaj içeriğinde bulunan WhatsApp numarasına mesaj göndermenizi bekliyorlar. Tabii ki kesinlikle bu numaraya mesaj göndermemenizi önemle tavsiye ediyoruz. Bu mesajlara kesinlikle dönüş yapmayın. İlgili numaralar sanal numara (sahte numara) olarak biliniyor. Güvenli değil.

Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı
Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı

Sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajını alınca ne yapılmalı?

Bu mesajı alınca mesajı dikkate almamanız yeterli. Mesajlar sahte numaralar üzerinden gönderiliyor. Mesaj sonundaki WhatsApp numaraları ise sanal numara. Sahte numara olarak da ifade edilebilir. Bu numaraları bilerek sahte alıyorlar. Ola ki şikayet ederseniz yakalanmamak için.

Özetle, Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı içerikli mesajlar aldığınızda bu mesajları dikkate almamanızı öneriyoruz. Göndereni engellemeniz de önemli.

Sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı tehlikeli mi?

Bu mesajdaki linke tıklayıp mesajda yapmanız istenen şeyleri yaparsanız evet tehlikeli. Ama mesajı görmezden gelirseniz mesajın bir tehlikesi bulunmuyor. Sadece rahatsız edici olması dışında pek de sorun olmayacaktır. Bu can sıkıcı mesajları engellemek için ise yapılması gereken birkaç şey var.

Bu mesajları nasıl engellersiniz?

Merhaba, sizi 1 saat çalışmaya davet ediyorum mesajı gibi mesajları engellemek %100 mümkün değil. Fakat yapılması gereken şeyler var. Alınması gereken önlemler şu şekilde:

  • Telefon numaranızı her yerde paylaşmayın
  • Telefon numaranız herhangi bir sosyal medya hesabınızda, bir web sitesinde, bir profilinizin biyografi kısmında yer alıyor ise reklam mesajları alma ihtimaliniz bir o kadar artacaktır.
  • Telefon numaranızı tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilere vermeyin.
  • Telefon numaranız ile her siteye üye olmayın. Üye olduğunuz sitelerdeki bildirim ve veri işleme sözleşmelerini, ayarlarını kontrol edin. Pek çok site numaranızı reklam mesajları göndermek için kullanıyor ya da satıyor olabilir.
  • Özellikle internetteki sitelere herhangi bir şeyi sorgulamak için telefon numaranızı girmeyin. Örnek olarak: reklam mesajlarını engelleme vaadinde bulunan bir siteye numaranızı girdiğinizde asıl o zaman reklam mesajları almaya başlarsınız. Sadece güvenli kaynaklardan reklam mesajları engelleme işlemi yapmaya çalışın.

Telefona Gelen Reklam Mesajlarını Engelleme ✔️ (IYS.GOV) başlıklı konumuzu okuyarak bu konuda detaylı bilgiye erişebilirsiniz. Doğrudan numara engellemek için IYS sitesine gidip işlemleri yapabilirsiniz. Yukarıdaki linkte işlemlerin nasıl yapılacağı bilgisi sitemizde mevcut.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.