Reklam Virüsleri Nedir? Nasıl Çalışırlar ve Silinirler?
Güvenlik

Reklam Virüsleri Nedir? Nasıl Çalışırlar ve Silinirler?

Reklam virüsleri adeta bir baş belasıdır. Durduk yere çıkan o saçma sapan reklam virüsleri nedir bu yazımızda detaylıca bahsedeceğiz.

Reklam Virüsleri Nedir? Nasıl Çalışırlar ve Silinirler?
Reklam Virüsleri Nedir? Nasıl Çalışırlar ve Silinirler?

Reklam yazılımı veya reklam virüsleri, genellikle bir web tarayıcısında olmak üzere ekranınızda reklam yayınlamak için tasarlanmış istenmeyen bir yazılımdır. Bazı güvenlik uzmanları, bunu günümüz PUP’sinin (potansiyel olarak istenmeyen program) öncüsü olarak görüyor. Tipik olarak, kendini meşru olarak gizlemek için ya da başka bir programa bindirmek için sizi PC’nize, tabletinize veya mobil cihazınıza yüklemeniz için gizli bir yöntem kullanır.

İçerik Haritası

Reklam Virüsleri

Reklam yazılımı, yazılımın kullanıcı ara yüzünde veya kurulum işlemi sırasında açılan bir ekranda otomatik olarak çevrimiçi reklamları görüntüleyerek geliştiricisi için gelir sağlar. Ve işte o zaman şüpheli mucize kilo verme programları, hızlı zengin olma sırları için teklifler ve tıklamanızı davet eden sahte virüs uyarıları görmeye başlarsınız. Ayrıca, yeni sekmelerin açıldığını, ana sayfanızda bir değişiklik olduğunu, daha önce hiç duymadığınız bir arama motorundan gelen bulguları ve hatta bir NSFW web sitesine yönlendirme ile karşılaşabilirsiniz.

Aşağıda, sisteminizde reklam yazılımı bulunduğuna dair birkaç tipik işaret verilmiştir:

  • Reklamlar olmaması gereken yerlerde görünür.
  • Web tarayıcınızın ana sayfası, izniniz olmadan gizemli bir şekilde değişir.
  • Normalde ziyaret ettiğiniz web sayfaları düzgün görüntülenmez.
  • Web sitesi bağlantıları, beklediğinizden farklı sitelere yönlendirme yapar.
  • Web tarayıcınız taramada yavaş kalır.
  • Yeni araç çubukları, uzantılar veya eklentiler tarayıcınızı aniden doldurur.
  • Mac’iniz istenmeyen yazılım uygulamalarını otomatik olarak yüklemeye başlar.
  • Tarayıcınız çöker.

Reklam Virüsü Nasıl Bulaşır?

Reklam virüsünün sisteme sızmasının yolları iki tanedir. Birincisinde, bir programı (genellikle ücretsiz veya paylaşılan yazılım) indirirsiniz ve bu program, bilginiz veya izniniz olmadan sessizce reklam yazılımları yükler. Bunun nedeni, programın yazarının reklam yazılımı satıcısına kaydolmasıdır. Neden? Reklamlardan elde edilen gelir, programın ücretsiz olarak sunulmasını sağladığından (güvenilmez bir kaynaktan gelen ücretli yazılım bile bir reklam yazılımı yükü sağlayabilir). Daha sonra reklam yazılımı yaramazlığını başlatır ve kullanıcı “ücretsiz” için ödenmesi gereken bir bedel olduğunu öğrenir.

Önerilen: Tarayıcı Virüslerini Temizleme Anlatım

İkinci yöntem de aynı derecede sinsidir. Bir web sitesini ziyaret ediyorsunuz. Belki güvenilen bir sitedir; belki de yarım yamalaktır. Her iki durumda da, kullanıcının web tarayıcısındaki bir güvenlik açığından yararlanarak tarayıcı indirmeyi sağlayan reklam yazılımlarından etkilenebilir. İçeri girdikten sonra, reklam yazılımı bilgilerinizi toplamaya, sizi kötü amaçlı web sitelerine yönlendirmeye ve tarayıcınıza daha fazla reklam atmaya başlar.

Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Reklam yazılımlarının Mac veya Windows PC’nizi tehlikeye attığından şüpheleniyorsanız, bulaşmayı gidermek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Öncelikle dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyin. Reklam yazılımını işletim sisteminizdeki ilgili yardımcı program aracılığıyla kaldırmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu, reklam yazılımının adını tanımlayabilmenizi veya reklam yazılımının, kaldırma işleminden sonra bir programı hayata döndürmek için tasarlanmış dosyalar olan Resuscitator’a sahip olmamasını gerektirir. İşe yaramazsa bilgisayarı sıfırlayarak reklam virüsünden kurtulma seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]
Posted by
Bilir Kişi

Bilgi paylaştıkça çoğalır. Bilgi, belirli bir ücret karşılığında herhangi bir mahzene tıkılmamalı. (World Wide Web) Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.