Google Chrome Grammarly Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Chrome Grammarly eklentisi İngilizce yazılar hazırlarken fazlasıyla işe yarayan bir eklentidir. Bildiğiniz üzere dünya üzerinde İngilizce kullanımı her geçen gün daha fazla yaygınlaşmaktadır. İşte bu sebeple insanlar gerek iş dünyası için gerek seyahat amacıyla İngilizce öğrenmeye çalışırlar. Çünkü İngilizce artık birçok alanda iletişim kurabilmek için büyük bir gereklilik haline gelmiştir. Ancak İngilizcesi çok iyi olmayan insanlar için bazı yardımcı araçlar bulunmaktadır.

Google Chrome Grammarly Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır?
Google Chrome Grammarly Eklentisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

İşte bu araçlardan birisi olan Grammarly Chrome eklentisi, özellikle İngilizce makale gibi önemli yazılar hazırlarken kullanıcılara yardımcı olabilir. Eklentinin İngilizce yazılara ne yönde ve ne derece etki edebileceğini merak ettiğinizi biliyoruz. Grammarly Chrome eklentisi nedir? Nasıl kullanılır? Olabildiğince anlaşılabilir şekilde cevaplarını öğrenelim.

Google Chrome Grammarly Eklentisi Nedir?

Sorusunu cevaplarken küçük bir örnek vermek istiyoruz. İlk olarak İngilizce uzun bir makale hazırladığınızı varsayalım. Bu nokta da tabi ki İngilizceniz çok iyi olmasa dahi hata yapmak pek hoşunuza gitmez. Böyle senaryolarda eklentinin birçok avantajı ortaya çıkabiliyor.

Türkçe metinler hazırlarken yaptığınız yanlışları denetleyen bazı araçlar bulunmaktadır. İşte Grammarly eklentisini de bu araçların İngilizce için hazırlanan versiyonu olarak gösterebiliriz. Basitçe anlatmak gerekirse Grammarly, İngilizce hazırlanan yazıda ki birçok hatayı bulup kullanıcıyı uyarabiliyor. Eklentinin ücretsiz sürümünde bazı kısıtlamalar bulunsa da Grammarly Premium sürümde kullanıcılar birçok nokta da eklentiden yardım alabiliyor.

Eklenti Nasıl Kullanılır?

Birçok kişi tarafından merak edilen Google Chrome Grammarly eklentisi nasıl kullanılır sorusunu basit şekilde cevaplamak istiyoruz. Eklentiyi yüklemek için Chrome Web Mağazası’na gidin ve mağazaya giriş yapın. Mağazanın ana sayfasında bulunan arama kutucuğuna ‘Grammarly for Chrome’ yazın ve arattıktan sonra en üstteki seçeneğe tıklayın.

Ardından gelen ekranda ‘Chrome’a ekle’ butonuna basın ve çıkan uyarıyı ‘Uzantı ekle’ diyerek cevaplayın. Tüm bu işlemlerden kısa bir süre sonra eklenti Chrome tarayıcınıza eklenecektir. Eklenti kurulduktan sonra sağ üstteki simgeye tıklayarak bir üyelik ve giriş sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu nokta da üyelik oluşturabilir veya Google, Apple, Facebook gibi hesaplarınızla hızlı giriş yapabilirsiniz.

Girişin ardından eklenti sizden birkaç seçim isteyecektir. Bu seçimlerin ardından ana dilinizi seçebilir ve Grammarly hesap türünü Premium veya ücretsiz olarak seçtikten sonra devam edebilirsiniz. Ardından karşınıza çıkan ekrana uzun metinler ekleyerek yazım hataları gibi önemli detayları kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca herhangi bir siteye girdiğinizde sağ üstte ki Google Chrome Grammarly eklentisi simgesine tıklayarak bazı seçenekleri değiştirebilirsiniz. Bu kısımda eklentiyi devre dışı bırakabilir veya İngilizce türü dâhil olmak üzere birçok seçeneği değiştirebilirsiniz. Eklenti devrede olduğu sürece Chrome tarayıcısında yazdığınız herhangi bir İngilizce metinde devreye girecek ve hatalarınızı kırmızı, sarı çizgilerle gösterecektir. Hatanın üzerine tıklayarak eklentinin önerdiği düzeltmeleri kullanabilirsiniz.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın