E-Ticarette Reklam Vermenin Önemi – Dijital Pazarlama

E-Ticarette en sık yapılan yanlışlardan birisi de reklam vermemek ya da yanlış mecralarda reklam vermektir. Her iki yanlışın da büyük kayıplara yol açacağını bilmek gerekir. Bu yazımda sizlere E-Ticarette reklam vermenin önemi hakkında bilgiler vereceğim. E-Ticarette en sık yapılan hataları bilerek daha emin adımlar ile ilerlemek için serimizi lütfen baştan sona okuyun. Hatırlatmadan sonra gelelim konumuza…

E-Ticarette Reklam Vermenin Önemi

Günümüzde dijital pazarlama en yaygın pazarlama çeşididir. Geleneksel medyanın günden güne daha az kullanılması, geleneksel medyadaki otoriter güçlerin de dijital pazarlamaya yönelmesine sebep oluyor. Sektörde sözü geçen oyuncuların bu sektöre geçmesi ile sektörün büyümesi ivmelendi. Daha uygun tanıtım harcamaları ile daha fazla kitleye ulaşan reklam verenler ise bu ivmeyi günden güne destekliyor. 

Dijital pazarlama yöntemleri her sektöre ve her bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Ülkemizde E-Ticaret yapmak isteyen yatırımcıların öncelikle satacakları ürün ya da hizmeti bu ülkede nasıl pazarlayabileceğini kapsamlı olarak araştırması gerekiyor. Dijital pazarlama uzmanlığı burada devreye giriyor. 

E-Ticaret yaparken reklam vermek dijital pazarlama süreçlerine girmektir. İyi bir dijital pazarlama organizasyonu daha çok kitleye ulaşmanızı sağlayabileceği gibi sizi daha bulunabilir kılar. Bu sayede daha çok müşteri ile temasa geçip daha çok satış yapabilirsiniz. 

E-ticarette reklam vermeden ilerlemek neredeyse imkansızdır. Reklam, markanızı günden güne büyütecek ve akılda kalıcı hale getirecektir. Bugün kola içeceğiniz zaman alacağınız marka büyük olasılık ile aklımdaki 2 markadan biri olacaktır. Bu markaların şuan benim aklıma gelmesi ve sizin kola alırken aklınıza gelmesi reklam sayesinde oldu. Yıllardır iyi yürütülmüş reklam kampanyaları ile bu markaların bu hale gelmesini analiz edebilir ve benzerlerini kendi projeniz için ölçekleyebilirsiniz. 

Reklamlar Büyümenize Yardımcı Olur!

E-Ticaret süreçlerinde reklam vermemek bu ve anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği pek çok olumsuzluğa yol açacaktır. Bu olumsuzluklar sizi E-Ticaret süreçlerinizde doğrudan başarısızlığa götürecektir. Fakat her reklam, reklam olmayabilir. Sadece reklam vermek yetmez. Reklamı doğru mecralara doğru bütçe ile vermek gerekir. Potansiyel kazancınızı geçen reklam harcamaları sizi uzun vadede zarara uğratabilir. Dönüşüm elde edemeyeceğiniz reklam süreçlerine girmemelisiniz. Tam burada dijital pazarlama uzmanları devreye giriyor. Tabii günümüzde herkes uzman. Kimin uzman olduğunu anlamak için belgelerine değil referanslarına bakmak gerekiyor. 

Dijital pazarlama uzmanları ya da ajansları ile çalışırken referanslarını incelemek çok önemlidir. Sizin sektörünüzde çalışma yapmış ajansların rakiplerinize de benzeri çalışmaları yaptığını unutmamalısınız. Sizden elde ettiği grafikleri sizden daha çok ödeme yapan rakipleriniz lehine kullanmayacak ve etiği gözeten ajanslar ile çalışmanız son derece önemlidir. Bu sektör oluşalı çok oldu ve insanları kandırmak için çoktan birtakım  yöntemler geliştirildi. Bu yüzden her ticaretinizde olduğu gibi bu tür ticaretlerde de enine boyuna düşünerek, araştırarak karar vermeniz faydanıza olacaktır. 

E-Ticaret süreçlerinizde doğru bütçe ve doğru kampanyalar ile reklam vermek son derece önemlidir. Bu yüzden reklam vermemeyi ya da reklam bütçesi ayırmamayı kesinlikle aklınızın ucundan bile geçirmeyin. “O kadar insan reklam ile mi yapıyor?” diye sorgulamak yerine o kadar insanın nasıl yaptığını analiz ederseniz onların da reklam verdiğini ve reklamların arasında da rekabet olabileceğini görmüş olursunuz. Bu eğitim serisinin asıl amacı sizleri E-Ticaret süreçlerine en iyi şekilde hazırlamak ve olabildiğince az hata yaparak ilerlemenizi sağlamaktır. Eğitim serimizde bulunan diğer E-Ticaret içeriklerimizi okumayı ihmal etmeyin. 

E-Ticarette Reklam Vermenin Önemi – Sonuç

E-Ticaret süreçlerinizi iyi reklam kampanyaları ile güçlendirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Organik olarak ulaşabileceğiniz kitlenin yanı sıra reklam ile ulaşabileceğiniz kitleyi de değerlendirin ve kazançlarınızı artırmak için gerekli olan stratejileri uygulayın. E-Ticarette Reklam Vermenin Önemi hakkında daha fazla bilgi almak için diğer E-Ticaret içeriklerimize göz atmanızı tavsiye ederim.

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın