Negro Ne Demek? Negro Kelime Anlamı ✔️ 2023

Günümüzde ırkçılık karşıtı söylemlerin artması ve küresel düzeyde bir farkındalığın sağlanmasıyla birlikte Negro kelimesinin kullanımı azaldı. Negro bisküvi, adını değiştirme kararı alara Nero şeklinde markasını güncelledi. Peki Negro ne demek?

Negro hakaret olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de de bazı spor müsabakalarında veya yabancı oyuncular için kullanılması tepki çekmişti. Çeşitli gösteriler ve tepkilerle negro kelimesinin kullanılmaması gerektiğine dair söylemler bulunuldu. Argo ve hakaret kelimesi olarak negro günümüzde küresel düzeyde hakaret kabul ediliyor ve kullanımı yasaklanmış durumda.

Negro Ne Demek
Negro Ne Demek

Negro Ne Demek?

Genellikle İngilizce konuşulan ülkelerde Afrika kökenli ve siyahi olan vatandaşlar için kullanılmaktadır. Merriam Webster‘daki tanımına göre:

  • Siyah Afrika kökenli bir kişi
  • daha önce fiziksel özelliklere göre sınıflandırılan (koyu ten pigmentasyonu gibi) Afrika kökenli insanların oluşturduğu düşünülen bir ırkın üyesi

İlk bilinen kullanımı 1555 yılına rast gelmektedir. İspanyolca veya Portekizcede siyah anlamına gelen negrodan esinlenildiği düşünülüyor. Nego kelimesi ise Latin nigr-, niger kelimelerinden geliyor. Telaffuz sesini dinlemek için: negro telaffuzu.

Tureng‘de Türkçe karşılıkları:

  • siyahi
  • siyah derili kimse
  • zenci

Ancak İngilizce kullanımlarında çok farklı şekiller alabilen kelimenin karşılığı Türkçe tam olarak karşılanmıyor. Telaffuzunun Bu nedenle kelimelerin aralarındaki farklar önem taşıyor. Bunun gibi nüans farklılıklarına dikkat edebilmek için İngilizceye hakim olmak gerekiyor. Her an yanınızda pratik yapabilmeniz için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Nigga, Nigger ve Negro Ne Demek? Farkları Nelerdir?

Nigga ne demek? Nigger ne demek? ve Negro ne demek? Aslında bütün bu soruların cevabı, Türkçe zenci kelimesi özdeşlemiştir. Ancak İngilizcedeki anlamları farklılık gösterir. Hepsine birden N-word yani N-kelimeleri olarak gruplandırma yapılır. Bütün N-kelimeleri hakaret olarak kabul edilir. Negro, Nigga ve Nigger kelimelerini Amerikalılar, Afrikalılar ve esmer Asyalılar için kullanıyordu. Zenci kelimesi ise Zengibar Adası’ndan gelen kölelere verilen Arapça bir isimdir.

Günümüzde beyaz insanların arasında da kullanımı yaygınlaşan bu kelimelerin sarf edilmesi riskler taşıyor. Arkadaşça argo olarak kullanımı yaygın da olsa dostluk işareti yerine hakareti hatırlatıcı bir etkisinin olduğuna inanılıyor. Özellikle bu kelimeyi kullanan bazı Afrikalı-Amerikalılar, beyazların asla bu kelimeyi gerektiğine inanıyor. Gençler arasında kullanımı yaygınlaşmış durumda. Ancak bu kelimenin asıl kullanım amacını yaşayarak öğrenen daha yaşlı kişiler ise, hiçbir kullanımının kulağa hoş gelmeyeceğinden emin.

Negro Kullanımının Yasaklanması

Çok uzun sürelerden beri hem bir ırkı aşağılamak hem de hakaret olarak söylenen bu kelimenin kullanımı, 2007 yılında New York Belediye Meclisi’nin oybirliğiyle aldığı sembolik bir kararla yasaklandı. Amaç, gençler arasında yaygınlaşan söylemleri sona erdirmek. Telaffuz etmekten kaçınmanın kültürel yozlaşmanın önüne geçilmesi noktasında yardımcı olacağına inanılıyor.

Yorum yapın