Klavyede olmayan semboller nasıl bulunur?
Genel

Klavyede olmayan semboller nasıl bulunur? ✔️

Bilgisayar ya da telefonda klavyede her sembole ulaşamayabiliriz. Klavyede olmayan semboller genellikle harici bir program ya da site yardımı ile bulunur ya da özelleştirilmiş klavyeler kullanılır. Bu yazıda klavyenizde olmayan sembolleri nasıl bulabileceğiniz hakkında bazı bilgilere ulaşacaksınız.

Klavyenizde olmayan sembolleri bulmanın birkaç yolu vardır. Öncesinde hangi klavyeyi kullandığınızı net olarak biliyor olmanız gerekir ki sizin için doğru yöntemi seçip sonuca ulaşabilesiniz.

Telefon ya da bilgisayar klavyesinde olmayan sembolleri bulmanın yolları farklıdır.

Klavyede olmayan semboller nasıl bulunur?
Klavyede olmayan semboller nasıl bulunur?

İlgili İçerik: Şapkalı A Nasıl Yapılır? Bilgisayarda – Klavyede Şapkalı â Â Yapımı

Akıllı telefon için klavyede olmayan semboller nasıl bulunur?

Akıllı telefonlarda gizli sembolleri açmak ve kullanmak için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler üç temel başlıkta gruplanabilir:

  • Klavyedeki bazı tuşlara uzun basmak
  • Harici klavye kullanmak
  • Sembol web sitelerini kullanmak

Klavyedeki bazı tuşlara uzun basarak klavyede olmayan sembolleri görebilirsiniz. Hemen aşağıdaki görselde 5 tuşuna uzunca basıldığında açılır pencere ile gizli semboller görünür hale gelmiştir. Aynısını diğer tuşlar için de deneyebilirsiniz.

Android tarafında gizli semboller böyle bulunuyor. Tabii ki daha fazla sembole ulaşmak için daha farklı yöntemler uygulamak gerekiyor. Ama öncesinde iPhone klavyesindeki sembollere nasıl ulaştığımıza bakalım:

iPhone klavyesinde sol altta bulunan ok ile sembol harf arası geçiş yapılır. Buradaki butonun üzerinde ekstra semboller için tuş bulunur. Buradaki semboller hemen her işinize yarar. Fakat yine de aradığınız sembolleri bulamıyorsanız bu sefer de sembol siteleri kullanmanız gerekir.

Yukarıdaki resimde pek çok karakter bulmanıza yardımcı olan bir sitenin arayüzü görülüyor. Burada arama yaparak istediğiniz herhangi bir sembolü ya da emojiyi görüntüleyebilir, kopyalayabilir, kullanabilirsiniz. İlgili siteye gitmek için buraya tıklayın.

Bilgisayar için klavyede olmayan semboller nasıl bulunur?

Bilgisayar klavyenizdeki semboller eğer sizin için yetersizse kullanabileceğiniz iki temel yöntem bulunuyor:

  • Bilgisayarda bulunan karakter eşlem programını kullanmak
  • Karakter haritası için bir web sitesi kullanmak

Her iki yöntem de son noktada aynı kapıya çıkıyor. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın tüm karakterleri ve sembolleri kullanabilirsiniz.

Bilgisayar için klavyede olmayan semboller nasıl bulunur?

Windows arama bölümüne yukarıdaki gibi charmap yazarsanız karakter eşlem programını görebilirsiniz. Karakter Eşlem yazarak da buraya erişebilirsiniz.

windows karakter eşlem charmap sembol

Programı açtığınızda karşınıza böyle bir arayüz gelir. Burada isteyebileceğiniz her türlü sembol bulunur. Klavyede olmayan semboller ve gizli semboller bu program içerisinde rahatlıkla bulunabilir ve kopyalanarak kullanılabilir.

Emoji

Eğer aradığınız sembolü bulamıyor iseniz bu sefer de emojilere yönelmeniz gerekebilir.

Emojipedia adlı sitede istediğiniz her emojiyi bulabilir ve kopyalayarak kullanabilirsiniz. Eğer semboller yerine emoji kullanmak istiyorsanız bu sitede yeteri kadar emoji var.

Posted by
Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.