Şapkalı A Nasıl Yapılır
Genel

Şapkalı A Nasıl Yapılır? Bilgisayarda – Klavyede Şakpalı â Â Yapımı

Şapkalı A Nasıl Yapılır? Şapkalı A yapımı bu yazıda detaylı olarak sizlere anlatılıyor. Android, iOS telefonlardan ve Qwerty klavye üzerinden şapkalı A nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim:

Şapkalı A Nasıl Yapılır
Şapkalı A Nasıl Yapılır

Türkçe’de A harfini yumuşatmak ve daha estetik şekilde kullanabilmek adına A harfinin üzerine şapka eklenir. Örneğin Hilal kelimesi yazıldığı gibi okunmaz. İkinci hecedeki A harfi şapkalı olarak daha yumuşak ve estetik okunur. Böylece hilal olan kelime hilâl olarak okunur.

A harfinin üzerine şapka koymak için ise özel bir tuş kombinasyonu kullanmak gerekir. Klavyeden şapkalı A yapmak için şu adımları izleyin;

  • Klavyede bulunan Shift ile üst karakter 3 tuşuna aynı anda basın,
  • Ekrana bir şey çıkmamış olabilir, akabinde A harfine basın.
  • Sonuç olarak â şeklinde şapkalı a harfine ulaşacaksınız.

Android ve iOS telefonların klavyelerinde varsayılan olarak şapkalı A bulunmayabilir. Ayrıca her dilde şapkalı A bulunmayabilir. Klavyenizin Türkçe ve Q klavye olduğunu varsayarak, pek çok klavyede şapkalı A yapılabileceğini söylemek mümkün.

ios iphone şapkalı a nasıl yapılır
ios iphone şapkalı a nasıl yapılır

Android ya da iOS telefonunuzun klavyesini açın ve A harfine uzun basın. Şapkalı a seçeneği karşınıza gelecektir. Eğer a harfine uzun basınca açılan kısımda şapkalı A yer almıyor ise klavyenin ikinci ve üçüncü sayfasına bakarak şapkalı A harfini arayabilirsiniz.

Önerilen: Kesme İşareti Nasıl Yapılır? ( ‘ ) Klavye Kısayolu

Bazı telefonlarda şapkalı A yapmak için A harfine telefon klavyesindeki Shift ile dokunmak gerekebiliyor.

Bu yöntemler ile klavyenizden şapkalı A yapabilirsiniz. Şapkalı A yapmanın bir diğer yolu da zaten var olan bir şapkalı harfi kopyalamaktır. â Â bu iki harfi büyük küçük tercihinize göre kopya ederek kullanabilirsiniz. Kopyaladığınız bu şapkalı a harflerini istediğiniz bir alana yapıştırıp kullanabilirsiniz. Bu yöntemler her ne kadar ilkel gibi görünse de bazı durumlarda oldukça işe yarayabiliyor.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[1 kişinin oyu: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.