Karekod Oluştur (Ücretsiz Karekod Oluşturucu) 

Karekod oluştur veya İngilizce adıyla Quick Response (QR); hızlı ve pratik bir şekilde bilgilere erişim sağlayan, matris şeklindeki bir barkod türüdür. İlk kez 1994 yılında Japon Denso firması tarafından geliştirilen bu teknolojinin kullanımı günümüzde yaygınlaşmıştır. QR Kod, genellikle beyaz bir arka plan üzerinde siyah desenlerden oluşmaktadır. Bu desenler, birçok farklı bilgiyi depolama kabiliyetine sahiptir. Bu yazımızda “karekod oluştur” nasıl yapılır anlatmaya çalışacağız.

Karekodların Kullanım Alanları 

Karekod Oluştur
Karekod Oluştur

Mobil telefonların dijital kameralarının gelişmesiyle birlikte QR Kodlar daha da popüler oldu. Artık bu kodları okutmak için pahalı barkod tarayıcılarına veya özel cihazlara ihtiyaç yok. Dolayısıyla da herkes tarafından kolayca oluşturulabiliyor. Peki karekodlar ne işe yarar? Kullanım alanları nelerdir? Karekodlar, birçok farklı amaç için kullanılabilir. Buna örnek olarak; e-posta adresleri, telefon numaraları, web siteleri, coğrafi konumları verebiliriz. Günlük yaşamda da QR Kodların kullanıldığını görüyoruz. Çünkü QR kodlar oldukça pratik. Restoranlarda menülerin hızlıca taranması, etkinlikler için sanal biletlerin alınması veya bir PDF dosyasına hızlıca erişim sağlanması ve daha pek çok alanda QR Kodlar sıklıkla karşımıza çıkıyor. 

Ücretsiz Karekod Oluşturma 

Ücretsiz karekod oluştur işlemi, artık oldukça kolay. İhtiyacınıza uygun bir karekod oluşturmak için öncelikle internete erişim sağlamanız gerekli. Bu içeriğimizi okuyabildiğinize göre internete erişiminiz vardır diye düşünüyoruz 😊 İyi Haber: Üstelik bu hizmeti kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. 

Masaüstü veya mobil cihazınız üzerinden karekod oluştur işlemini yapmanız için birkaç adımı takip etmeniz yeterli. Öncelikli olarak güvenilir bir karekod oluşturma aracını seçmelisiniz. Bu araçlar genellikle çevrimiçi platformlarda veya mobil uygulamalarda bulunuyor. **Siz yine de deneyimli birinden tavsiye alın.** İnternette “ücretsiz karekod oluştur uygulaması” yazdıktan sonra arama yaparak birçok seçeneği bulabilirsiniz. 

Karekod Oluşturucu Web Siteleri (Güvenilir)

Karekod oluştur işlemi yapmak istiyor ancak cihazınızın virüs kapmasından korkuyorsanız; karekod oluşturucu olarak kullanabileceğiniz güvenilir web sitelerinden bahsetmek istiyoruz. İşte güvenle kullanabileceğiniz karekod oluştur siteleri: 

1. QR Code Generator 

QR Code Generator 
QR Code Generator 

Basit ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan bu web sitesi; Metin, URL, telefon numarası gibi pek çok alanda kullanmanız için karekodlar oluşturmanıza olanak tanır. Güvenilir QR kod oluşturucular arasında yer alan QR Code Generator web sitesini birçok teknoloji uzmanı öneriyor. Webde yazılım olarak sadece size önerilerde bulunmak istiyoruz. Bu konuda kararınızı etkilemek istemeyiz. 

2. QR Code Monkey 

 QR Code Monkey 
QR Code Monkey 

Bir diğer QR kod oluşturucu web sitemiz de QR Code Monkey. Bu sitenin diğer sitelere daha fonksiyonel olduğunu söylememiz gerekiyor. Teknik açıdan daha kapsamlı çalışan OR Code Monkey renk seçenekleri sebebiyle kullanıcılar tarafından çokca tercih ediliyor. 

Bunlar da ilgini çekebilir:

Sonuç 

Arama motorunda karşınıza çıkan her karekod oluşturucu web sitesini ziyaret etmeyin. Aksi halde başınıza virüs belasını musallat edebilirsiniz. Dilerseniz sizlere önerdiğimiz QR kod sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız çok seviniriz. Böylece bizler de verdiğimiz bilgilerin doğruluğunu bir kez daha teyit etmiş oluruz. 

QR Kod oluşturma nasıl yapılır? 

Bir karekod oluşturmak için bir metin veya URL belirleyin. Daha sonra da QR kodunun tarandığında açılmasını istediğiniz web sitesinin URL’sini girin. Tercih ettiğiniz QR kod oluşturucu gerekli olan yönlendirmeleri yapacaktır. QR kod oluşturmaktan korkmayın. Sadece ilk aşamada güvenilir karakod oluşturma sitesini bulmalısınız.

QR kod ile karekod aynı şey mi? 

QR kodlar yani en bilindik adıyla karekodlar aynı şeydir.  

Yorum yapın