iPhone Ekran Değişince Parmak İzi Çalışır mı?
Mobil Cihazlar

iPhone Ekran Değişince Parmak İzi Çalışır Mı? ✔️ 2022

iPhone kullanıcıları tarafından sevilerek kullanılan touch ID özelliği ekranla doğrudan bağlantılı bir özelliktir. Dolayısıyla pek çok kullanıcı iPhone ekran değişince parmak izi çalışır mı sorusunu merak etmektedir.

Telefonlarda düşme, çarpma gibi sorunlar çokça yaşandığından ekran değişimi de sıklıkla gündeme gelir. Ancak kullanıcılar bu değişim yüzünden sahip oldukları özelliklerden taviz vermek istemez. Parmak izi özelliği olan touch ID de bu özelliklerden biridir. Touch ID özelliği olan cihazlarda home tuşunun içinde parmak izi okumayı sağlayan bir çeşit sensör bulunur. Home tuşu yoluyla parmak izi cihaza tanımlanır ve güvenli bir şekilde kullanım sağlanır.

iPhone Ekran Değişince Parmak İzi Çalışır mı?
iPhone Ekran Değişince Parmak İzi Çalışır mı?

iPhone Ekran Değişince Touch ID Çalışır mı?

Ekran değişince parmak izi çalışır mı sorusuna iki yanıt verebiliriz. Kilit noktası telefona kimin ve nasıl müdahale edeceğidir.

  1. Apple yetkili servisleri tarafından yapılacak olan ekran değişiminde cihazınıza tamamen orijinal parçalar takılır. Orijinal ekran kartı değişiminde parmak izi çalışmalıdır. İşlem alanında uzman kişilerce yapılacağından herhangi bir hasar verilmesi de söz konusu değildir.
  2. İkinci seçenek ise yetkili olmayan servislerdir. Daha makul fiyatlarla hizmet verdikleri için tercih edilirler. Cihazınızı yetkili olmayan bir servise yaptırırsanız kötü sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

İlgini Çekebilir: iPhone Ön Kamera Ters Çekiyor (Tüm Yeni Çözümler)

iPhone ekran değişirsek parmak izi çalışır mı sorusu ekran değişimi yaptıracak olan pek çok kişinin aklını meşgul eder. Eğer şu kurallara uygun bir ekran değişim süreci gerçekleşirse parmak izi özelliği çalışmaya devam edecektir:

  • Ekran değişimi için mutlaka iPhone orijinal ekran tercih edilmelidir.
  • Ekran değişimi sırasında gerek yoksa home tuşu değiştirilmemelidir. Çünkü parmak izi okuyan sensör bu tuşun içindedir.
  • Ekran değişimi yaparken oldukça hassas davranılmalı ve touch ID özelliğine hasar verilmemelidir. Örneğin kırılan ekranın sert bir şekilde sökülmesi halinde parmak izi özelliği de hasar görebilir. Çünkü burada kullanılan sensör çok hassastır.
  • Ekran değişimi yapmakla kalınmamalı ve telefonda erekli olan diğer tüm bağlantılar sağlanmalıdır.
  • Tüm bu kurallara uyulduysa mutlaka temiz bir parmakla ve home tuşunun üzerine tam oturması sağlanarak deneme yapılmalıdır. Böylece özelliğin çalıştığı görülecektir.

İphone Home Tuşu Değişince Parmak İzi Çalışır mı?

Parmak izi okuyucu sensör home tuşunun içinde yer alır. Ekran değişiminde parmak izinin çalışması daha olasıdır. Ancak home tuşu touch ID özelliği ile direkt olarak bağlantılıdır. iPhone 5s, 6, 6s ve 7 modellerinde home tuşu değiştiği zaman parmak izi okuyucu özelliği çalışmaz. Çünkü her cihazın home tuşu kendisine özel bir elektronik devre ile donatılmıştır.

Home tuşunu orijinal olanla değiştirseniz dahi maalesef touch ID çalışmayacaktır. Her telefonun ilk üretildiğinde kullanılan home tuşu bu özelliği sağlar. Sonradan takılan hiçbir tuş touch ID için başarılı olamayacaktır. iPhone home tuşu değişince parmak izi çalışır mı sorusunun cevabı maalesef ki olumsuzdur. Ancak home tuşunun ekranlara göre daha nadir bozuluyor olması ise avantajdır.

Bu içeriği buradan değerlendirebilirsiniz.
[0 kişinin oyu: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.