İnternet Hız Testi Kaç Olmalı? Hız Test Sonuçları ✔️ 2023

İnternet hız testi ile internetin hızını kolayca ölçebilirsiniz. Böylece eğer internet yavaşsa çözüm bulmak için çalışırsınız. Günlük hayatta maillere bakmak, haber okumak, sosyal medyada gezinmek gibi her işi internetle yapıyoruz. Yavaş olan internet ise bütün işlerinizin yavaşlamasına neden olur. Video izlerken sürekli donmalar, kasmalar yaşanır. İndirmeler yavaş olacağından oldukça uzun sürer. Peki, ideal internet hızı nedir?

internet hız testi kaç olmalı
internet hız testi kaç olmalı

İnternet Hız Testi Nasıl Yapılır?

İnternet hız testini yapmak için pek çok yöntem vardır. İnternet sağlayıcınız tarafından sunulan hız testlerini kullanabilirsiniz. Telefonunuza uygulama indirerek internet hızını sürekli olarak görebilirsiniz.

İnternet hız testi kaç olmalı diyenler öncelikle kullandıkları paketleri göz önünde bulundurmalıdır. Çünkü operatörünüzün size sağladığı internet hızına göre hizmet verilecektir. Örneğin operatörünüz sizin için 100 Mbps’ye kadar internet sağlıyor olabilir. Bu durumda bulunduğunuz yerde desteklenen en yüksek hızda internet kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz yerdeki altyapı 50 mbps destekliyorsa, operatörünüz 100 mbps vaat etse de sağlayamaz.

internet hız testini etkileyen faktörlerden biri de altyapıdır
internet hız testini etkileyen faktörlerden biri de altyapıdır

Altyapınızı kontrol edin

Yani interneti kullandığınız binadaki ve bölgedeki altyapı internet hız testinizi belirleyen etmenlerden en önemlileri. Eğer altyapınız yeni ise, fiber ise, sağlam ise internetini hızlı olacaktır. Fakat eski bir altyapı kullanıyorsanız (VDSL) gibi, 50mbps gibi hızları görürsünüz. Fiber altyapı (cam kablo) kullanan binalarda bu hız 100mbps’lerin üzerine çıkar. Eğer altyapınız destekliyorsa 1000mbps’e kadar internet hızı görebilmeniz mümkün.

En İyi İnternet Hız Testi Siteleri [5 Site] ile internet hızını ölçmeniz mümkündür. Bu sitelerde yapacağınız testlerden hemen hemen aynı sonucu almanız gerekir. İnternet sağlayıcınızın sizin için vaat ettiği değere yaklaşık değerde sonuç almanız sizin için yeterli olmalıdır.

İnternet Hız Testi Kaç Olmalı?
İnternet Hız Testi Kaç Olmalı?

İnternet Hız Testi Kaç Olmalı?

İnternet hız testi ile bulacağınız değer size internetinizin hızlı mı yavaş olduğunu gösterecektir. İnternet sağlayıcıları tarafından kullanıcılara 8, 16, 35, 50 ve 100 Mbps internet hızları sağlanmaktadır. Görüldüğü gibi en az 8 mbps hızda internet sağlanırken, en hızlı ise 100 mbps internet sağlanmaktadır. Ancak mutlaka bu hızların garanti edilip edilmediğiniz sormalısınız. Örneğin 50 mbps’ye kadar internet dediği zaman 50 mbps internet sağlanmamaktadır.

İnternet alırken size 8 mbps hız vaat edildiyse alacağınız hizmette en yüksek hız 8 mbps olacaktır. Ortalama hız ise 5 mbps kadar olacaktır. Daha düşük hız ise bağlantı sorunlarına neden olacaktır.

İnternetin yavaşlığı yaptığınız işle de yakından ilgilidir. Eğer yüksek hız isteyen bir iş yapıyorsanız internet hızı sizin için önemlidir. 35 mbps normalde yüksek hızlı bir internettir ancak size yavaş gelebilir. Sıradan bir kullanıcı için internet hız testi kaç olmalı sorusunun cevabının 5’ten yüksek olması internet kullanımı için yeterlidir. Sorunsuz bir deneyim içinse en az 10 olması akıcı bir şekilde internet kullanmanızı sağlar.

Örneğin bir diziyi takılmadan izlemek için en az 8 mbps internet yeterlidir. Bir şarkı dinlerken 3 mbps takılmadan dinlemenizi sağlar.

Yapılan son araştırmalara göre Turknet en hızlı interneti sunmaktadır. Ortalama hızı 3.30 mbps olan bu internet sağlayıcısının en hızlı olduğu düşünülerek puanlama yapılabilir. Bu sıralamayı Turkcell Superonline, Vodafone, Türksat Kablo, D Smart ve Türk Telekom şeklinde diğer internet sağlayıcıları takip etmektedir. Görüldüğü gibi ortalamalar alındığında minimum olması beklenen 5 mbps hız yakalanamamaktadır. Bu durum kullanıcılara sağlanan internetin 5 mbps’den daha yavaş olmaması sınırının da altında kalır.

Yorum yapın