Hangi E-Ticaret Altyapısı Seçilmeli? E-Ticaret Altyapılarını Seçerken Dikkatli Olun!

E-Ticarette başarılı olmanın en önemli kurallarından biri az hata yapmaktır. Bu sadece E-Ticarette değil pek çok işte böyledir. Hangi işi yaparsanız yapın ne kadar az hata yapıyor iseniz o kadar başarılı olma ihtimaliniz artar. E-Ticarette yapılan en sık hatalar listemizin bir diğer ögesi olan Altyapı Araştırması Yapmadan E-Ticarete Başlamak. Bu hata oldukça önemli bir hatadır ve bu hatadan kaçınılması gerekir. Bu Ücretsiz E-Ticaret eğitim içeriğimde ise sizlere hangi E-Ticaret Altyapısı Seçilmeli sorusuna yanıt vereceğim… 

Hangi E-Ticaret Altyapısı Seçilmeli?

Yanlış bir E-Ticaret altyapısı ile E-Ticaret süreçlerine başlamak, yanlış bir araba ile uzun yola çıkmak gibidir. Uzun yol performansı iyi olmayan bir araba ile uzun yola çıkmanın sonuçlarını az çok kestirebilirsiniz. E-Ticaret serüvenine başlarken kullanacağınız altyapının doğru seçilmesi son derece önemlidir.  

Piyasada pek çok E-Ticaret altyapısı sağlayan firma bulunmaktadır. Bu firmalar IdeaSoftTicimax, T-Soft, Platin Market, AkınSoft E-Ticaret, ve ProjeSoft olarak sıralanabilir. Pazarda en çok müşterisi olan firmalar bu firmalardır. Bunların yanı sıra Bilgi E-Ticaret, ComWizeEra Bilişim, FaprikaMagento, i Mağaza, Proticaret ve Pupa House gibi pek çok E-Ticaret firması vardır. Bu firmaların bir kısmı yerli olarak geliştirilmektedir. Bir kısmı ise hazır paket yazılımlar üzerine inşa edilmiş yapılardır.  

Tüm bu firmalar arasında size ve işinize en uygun olan E-Ticaret altyapısını ya da firmasını seçmek E-ticaret süreçleriniz açısından oldukça önemlidir.  

İmkanınız var ise kendi yazılımınızı geliştirin! 

E-Ticaret yaparken pek çok altyapı kullanabilirsiniz. Bu altyapıların hiçbiri tam anlamı ile sizin istediğiniz şekilde tasarlanmamıştır. Ayrıca hiçbir E-Ticaret yazılımı ya da altyapısı sizin işinize tam uyumlu olmayacaktır. Sizin kargo süreçlerinize, sizin pazarlama stratejilerinize, sizin müşteri ilişkilerinize, sizin kampanya yönetiminize, sizin güvenlik, hız, SEO ve tasarım yapınıza tam anlamı ile uyan paket yazılımlar bulmanız imkansıza yakındır.  

Bu sebeple eğer imkan var ise en iyi çözüm kendi yazılım ekibiniz ile bir E-Ticaret altyapısı geliştirmektir. Bu yazılımı geliştirmek asla sonlanmayacak ve müşterilerinizin hareketlerine göre sürekli olarak revize edilecektir. Kampanyalarınıza ve satışlarınızdan elde ettiğiniz verilere göre de yazılımınızda sürekli değişiklikler yaparak teknolojiye ayak uydurmanız daha kolay olacaktır.  

E-Ticaret Altyapısı Seçerken İhtiyaçlarınızı Önceden Belirleyin!

Paket yazılımlar kullanarak yürüttüğünüz E-Ticaret projenizde en önemli hususlar fiyat, destek süresi, çözüm oranı, güncellemeler ve benzeri kriterlerdir. E-Ticaret yapmak için tercih ettiğiniz firma her şeyden önce sadece emeğinin karşılığını istemelidir. Bazı firmalar hak etmedikleri fiyatları talep etmektedir. (Bunu yazılımcı geçmişim ve tasarımcı kimliğim ile söylüyorum) Bu gibi firmalara para kaptırmanızı istemem. İşini ciddiye alan E-Ticaret firmaları ile çalışmak oldukça önemli. 

Herhangi bir sorun yaşadığınızda sorunlarınızı çözüme kavuşturmak için hem hızlı hem de yapıcı olarak size destek veren her firma ilk tercih listesine eklenebilir. Satış öncesinde mükemmel olan iletişiminiz satış sonrasında da devam etmeli. E-Ticaret yazılımı satan firmalar diğer firmalar gibi birimlere ayrılır ve satış departmanındaki personelleri oldukça ilgili, alakalı davranır. Fakat siz hizmeti aldıktan sonra destek ekibinin basmakalıp cevapları ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir.  

E-Ticaret projeniz ile ilgili yapmak istediğiniz yenilikleri altyapınıza hızlı ve sorunsuz uygulayan bir hizmete ya da ekibe ihtiyacınız olduğunu asla unutmamalısınız. Olası olumsuzluklarda sitenizin bu olumsuzluktan en hızlı ve en az kayıpla kurtarılması gerekir. Bu aşamada size destek veriliyor olması gerekir. Teknik konularda sürekli aydınlatılmalısınız ve istediğiniz anda bilgi alıyor olmalısınız.  

Kolay Entegre Olabilen Altyapı Seçin!

Tercih ettiğiniz E-ticaret altyapısının pazaryerleri ve sosyal medyalar ile uygun olduğundan da emin olmalısınız. Altyapı araştırması yaparken en çok dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de seçtiğiniz altyapının diğer altyapılara entegre olup olmadığıdır. Entegrasyon ile geliştirilemeyen bir altyapıyı kesinlikle tercih etmeyiniz. Sitenizdeki ürünleri entegrasyon sayesinde pazaryeri sitelerindeki hesaplarınıza otomatik olarak gönderebilirsiniz. Üstelik bu ürünlerin komisyon oranlarını otomatik olarak hesaplayıp gönderebilir, sitenizden satılınca pazaryerlerinden, pazaryerlerinden satılınca sitenizden stok düşmesini sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar entegrasyonlar sayesinde yapılabilir ve tercih edilen yazılımın bunu destekliyor olması gerekir.  

Her E-Ticaret Altyapısı aynı özellikleri içermediği için işiniz ile alakalı en çok referansı olan altyapı sahibi ile görüşmenizi tavsiye ederim. Butik müşterisi oldukça fazla olan E-Ticaret altyapısı diğer altyapılardan bir adım öndedir. Altyapı araştırması yaparken hangi kategoride satış yapıyor olduğunuz bilgisi ile araştırma yapmanız gerekir. Size benzer firmaların hangi E-Ticaret altyapıları tercih ettiğini bilmek size bu anlamda büyük avantaj sağlayacaktır.  

En Doğru E-Ticaret Altyapısını Kendiniz Belirleyin!

Altyapı araştırması yapmadan girilen E-Ticaret süreçleri maalesef ki hüsran ile sonuçlanabiliyor. Fikirlerin faaliyete geçirilemediği altyapılar yüzünden pek çok girişimci E-Ticareti hakkı ile yapamıyor ve kısa sürede pes ediyor. E-Ticaret bir süreçtir ve büyük sabır ister. Pek çok yanlış yapılabilir bu süreçte. Bu yüzden E-Ticaret hakkında pek çok aydınlatıcı içerik yayınlamaya çalışıyorum. Sektördeki girişimcilerin özellikle E-Ticaret konusundaki eksiklerini kapatarak sektöre katıda bulunmak beni mutlu eder. Bu sebeple lütfen E-Ticaret kategorimizde bulunan içerikler çok dikkatli okuyun.  

E-Ticarette en çok yapılan yanlışlar adlı yazıma giderek en sık yapılan yanlışların listesini görebilirsiniz. Bu liste içerisindeki tüm hataları ve yanlışları detayları ile açıkladım. Bu yanlışları yapmayarak bile E-Ticaret serüveninizde rakiplerinizden önde olabileceksiniz. 

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın