E-Ticarette Fiyat Analizinin Önemi – Fiyat Analizi Yapma

E-Ticarette başarılı olmak için yapılması gerekenlerden biri de fiyat analizi yapmaktır. Ürünlerimizi internetten satarken ürün fiyatlarımızı doğru belirlememiz gerekir. Ürünlerimize maliyet ve kar oranı uygularken pazar analizi ve rakip analizi yapmamız gerekir. Bu analizler sonucunda ürünlerimizin fiyat analizini yapmamız gerekir. Bu sayede en doğru fiyatı belirleyip satışlarımızı artırma şansını yakalayabiliriz. Bu içerikte fiyat analizinin püf noktalarını anlatıyor olacağım. Ayrıca fiyat analizlerini yapmadan E-Ticarete başlamak gibi bir hata yapmamanız için çeşitli bilgilere yer veriyor olacağım.  

E-Ticarette Fiyat Analizinin Önemi

E-Ticaret yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunuyor. Bu konulardan biri de fiyat analizi olarak adlandırılıyor. Sattığımız ürün ya da hizmetlerin fiyatlarını neye göre belirlediğimizi bilmek bize fiyat analiz konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Ürün ve hizmetlerimizin fiyatlarını belirlemek için öncelikle fiyat analizi yapmamız gerekir.  

Fiyat analizi nasıl yapılır?

Fiyat analizi yapmak için öncelikle pazar analizi yapmak gerekir. Pazar analizi yaptıktan sonra rakipleri analiz etmek gerekir. Pazar ve rakip analizi yapıldıktan sonra fiyat analizi yapılmalıdır. Fiyat analizi, satmış olduğumuz ürün ya da hizmetin piyasada değer gördüğü fiyatı analiz etmektir. Bu analizi yaparken ürün ve hizmetin satış oranları da göz önünde bulundurulmalıdır. Tüm bu hesaplamalara ürün maliyeti ve hizmet maliyeti de eklenmelidir. Eğer analiz sonucunda piyasada bulunan benzer ürün ve hizmetlerin fiyatları ile kendi ürün ve hizmet fiyatlarımız örtüşüyor ise doğru bir fiyat politikası izleyebiliriz.  

Doğru fiyat ile E-Ticaret süreçlerine girmek bize bir çok avantaj sağlar. Eğer iyi bir reklam kampanyası yürütüyor isek ve iyi bir E-Ticaret yazılımına sahip isek ürün ya da hizmetlerimiz ile ilgilenen kullanıcılar fiyatlarımızı göz önünde bulunduracaktır. Alacakları ürün ya da hizmetler ile ilgili zaten araştırma yapıyor olan müşterilerimiz piyasadaki değere göre karar verecektir. Zaten daha önce yapmış olduğumuz fiyat analizleri sayesinde doğru fiyatı belirlediğimiz için müşterimiz ürün ya da hizmetimizi fiyat yüzünden almamaya karar vermeyecektir. Eğer müşterimiz ürünü almamaya karar verecek ise bunun sebebi çok çok düşük bir ihtimal ile fiyat faktöründen olmayacaktır.  

Ürünlerimizin neden satılmadığını anlamak için bazı yazılımlar kullanarak daha çok veriyi incelememiz gerekebilir. Kullanıcılarımızın sitemiz ve sosyal mecralarımız üzerindeki hareketlerini izleyerek dönüşümlerin neden istenildiği gibi olmadığını anlayabiliriz.  

İyi yapılmış bir fiyat analizi ürünlerimizin satış oranını artırma ihtimaline sahiptir. Fiyat dışında kalan kriterleri de en doğru  şekilde yerine getirmek için E-Ticarette en sık yapılan yanlışları yapmamaya dikkat etmek gerekir. Ayrıca E-Ticaret Nedir? E-Ticaret nasıl yapılır? Gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekir. E-Ticaret içeriklerimizi yakından takip ederek tüm E-Ticaret kavramlarını öğrenebilir ve Türkiye şartlarında başarılı bir E-ticaret uygulama sürecine girebilirsiniz.  

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın