E-Ticarette ürün Araştırması Yapmak – Ürün Araştırmasının Önemi

E-Ticarette başarılı olmanın pek çok kuralı var. Bu kurallardan birisi de E-Ticarette ürün Araştırması yaparak doğru ürün ve doğru stratejiler ile E-Ticarete girmek. Ücretsiz E-Ticaret Eğitim Serisinin bir diğer içeriği olan bu içerikte sizlere ürün araştırması yapmadan e-ticarete başlamak hakkında detaylı bilgilere yer veriyor olacağım. Bu bilgiler sayesinde E-Ticaret yapmadan önce ürün araştırması yapmanın ne kadar önemli olduğunu öğrenebileceksiniz.

E-Ticarette Ürün Araştırması Yapmanın Önemi

E-Ticarette Ürün Araştırması E-Ticaret süreçlerine girmeden önce yapılması gereken analizlerden biridir ve son derece önemlidir. Eğer hangi ürünü satacağınızı bilmeden E-Ticarete girmek istiyor iseniz öncelikle hangi ürün ya da ürünleri satacağınıza karar vermeniz gerekir. İnternette en çok satılan ürünleri hedeflemek her zaman doğru bir strateji olmayabilir. Çok satan ürünleri satan kişiler de oldukça çoktur.  

Pasta ne kadar büyük olursa o kadar çok kazancınız olur yanılgısına düşmeyin! 

Bir ürün çok fazla satıyor ise o ürünü çok fazla satan var demektir. IPhone X ilk çıktığında siz de bu ürün ile pazara girmiş olsaydınız çok büyük satıcılar yerine sizden alınır mıydı? Fiyatta rekabet edemiyor iseniz şansınız diğer satıcılardan daha az olacaktır. Ayrıca diğer satıcılar sizden çok daha fazla stok edinmiş ise sizden daha uygun fiyat verecektir. Tüm bunlar birleştiğinde zaten telefon satışlarında önde gelen firmaların gerisinde kalacaksınız.  

Fakat yeni çıkan bir telefon modelinin kılıflarını hedeflemek burada iyi bir strateji olabilir. Kılıf için oldukça fazla seçenek sunulabilir. Kılıfın kalıbı aynı olacak fakat tasarımın sonu olmadığı için çeşit çok fazla olacak. Bu çeşitlerden birini piyasada en uygun fiyata siz sağlıyor olduğunuzda kullanıcılar sizi tercih edebilecek. Bu da satış yapmanıza yardımcı olacaktır.  

Hangi Ürünü Satacağınıza İyi Karar Verin!

Bu basit bir örnektir ve türetilebilir. Örneğin T-Shirt satmayı hedefliyorsunuz. Çok satılan bir modeli eğer sadece siz üretmiyor ve tedarik edemiyor iseniz diğer üreticiler ile fiyat rekabetine girmeniz gerekir. O firmaların halihazırda alıcıları var ise yine sizden önde olacaktır. Siz, diğer satıcılardan farklı modeller ve tasarımlar içeren T-Shirt satıyor olduğunuzda şansınız daha da artmış olacaktır.  

Buradaki konu “olmayan ürünleri satın” olarak algılanabilir. Fakat tam olarak öyle olmadığını da bilmenizi isterim. Var olan ürünlerin varyantlarını da satabilirsiniz. Daha farklı modeller halihazırdaki ürünlerin kitlelerine hitap edebilir. Örneğin yeni çıkmış bir film için baskı T-Shirt sattığınızı düşünün. Bu film yeni çıktığı için internet üzerinde canlı erişim potansiyeli olacak. İzleyen insanlar bu dizi hakkında araştırma yapacak ve eğer reklam stratejileriniz iyi ise ürünlerinize denk gelecek.  

Stratejilerinizi Daha Akılcı Geliştirin!

Bu yaklaşım ile internetteki bir hareketi fırsata çevirmek hedefleniyor. Benzer stratejiler geliştirilip satışlar arttırılabilir. Pazarda en çok talep edilen ürünleri analiz edip bu analiz sonucunu rakip analizi ile kıyaslamanız çok önemlidir. Yeni çıkan bir film için sadece siz strateji uygulamıyorsunuz. Başkaları da oyunun içinde olduğu için onları da yakın takibe almanız gerekiyor. Onların stratejilerinin önüne geçecek stratejiler geliştirerek pazardaki alıcılara ulaşabilirsiniz.  

Bunun için ürünleri doğru analiz etmek gerekiyor. Analiz edilen ürünlerin rakiplerdeki fiyatlarını takip etmek gerekiyor. Pazardaki alıcıların talepleri, elinizdeki ürünler ile örtüşüyor mu bunu doğrulamak gerekiyor. En nihayetinde pazardaki kalite standartlarına uygun bir ürün yayınladığınızda eğer fiyatınız da uygun ise satış yapma potansiyeliniz artış gösteriyor. Ürünlerinizin alıcıya rahat ulaşabiliyor olması bu noktada oldukça önemli bir konudur. Pazarlama stratejileriniz bu konudaki başarınızı belirleyen en temel unsur olacaktır.  

Ürün araştırması yapmadan E-Ticaret süreçlerine girmek son derece yanlıştır ve geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir. Maddi ve manevi uğrayacağınız zararların önüne geçmek için E-Ticarette en sık yapılan yanlışları bilmeniz gerekir. Bu yanlışları tekrar etmeyerek sektörde var olan kalıplaşmış yapıları taslak olarak kullanabilir, daha sonra kendi E-Ticaret stratejilerinizi geliştirerek E-Ticaret projenizi yönetebilirsiniz.  

E-Ticaret Eğitim serimizde yer alan tüm konular hakkında aşağı kısımdan yorum yapabilirsiniz. Tüm E-Ticaret içeriklerimizi görmek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz E-Ticaret Eğitimi içeriğimize giderek tüm içeriklerimize oradan ulaşabilirsiniz. Yorum yapmaktan lütfen çekinmeyin. Elimizden geldiğince tüm yorumlara hızlı şekilde yanıt vermeye çalışıyoruz. Sorularınızı samimiyetle cevaplayacağımızdan şüpheniz olmasın. Serinin diğer yazılarında görüşmek üzere…  

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın