Başlangıç Teknoloji Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

0

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri nelerdir? Çeşitli nedenlerden dolayı bilgisayarımız yavaşlayabilir. Bilgisayarlarını hızlandırmak isteyen kişiler, yavaşlamak istemedikleri için internette hızlandırıcı programlar arıyorlar. Bilgisayar, virüsler veya sistem yaşlanması nedeniyle yavaşlayabilir. Bilgisayarı hızlandırmak için kullanılabilen bu programlar kısa sürede bilgisayarın hızını ikiye katlayacaktır.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?
Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri Nelerdir?

Bilgisayar genellikle virüs nedeniyle yavaşlamaya başlar. Bilgisayarınızı hızlandırmak için bazı yöntemler kullanabilirsiniz. Ayrıca, bilgisayarınızı hızlandırmak için ücretsiz olarak sağlanan hızlandırma programlarını da kullanabilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Öncelikle, bilgisayarı hızlandırmak için virüsü sistemden temizlemeniz gerekir. Ne kadar çok virüs olursa, bilgisayar o kadar yavaş çalışır. Ayrıca bilgisayarınızdaki başlangıç uygulamasındaki gereksiz uygulamaları silmeniz gerekir. Bunu yapmak için, arama bölümüne “msconfig” yazarak başlat seçeneğine tıklıyoruz. Tüm başlangıç uygulamalarını bu sekmeden kapatıyoruz. Bu şekilde, bilgisayar daha hızlı çalışacak ve daha hızlı işlemler yapacaktır. Disk silme işleminin başlatılması bilgisayarı hızlandıracaktır. Bilgisayar diski ağırsa, gereksiz dosyaları silerek bilgisayarın hızını artırabilirsiniz.

Kontrol paneline gidip program ekle veya kaldır kısmını seçerek bilmediğiniz veya ihtiyacınız olmayan uygulamaları bilgisayarınızdan silebilirsiniz. Bunu yaptığınızda bilgisayarınız gereksiz yazılımlardan kurtulacak ve daha hızlı çalışacaktır.

1- Arayüzü Düzenleyin

Öncelikle lütfen fotoğrafı masaüstünüzden silin ve siyah beyaz resmi yükleyin. Zamanla masaüstündeki resimler bilgisayarı yavaşlatacaktır. Ancak, masaüstünde çok fazla dosya tutmayın.

Masaüstüne bir dosya yüklemeniz gerekiyorsa, bir klasörde toplayın ve bilgisayarınızın eskisine nazaran daha hızlı olduğunu göreceksiniz. İkinci adım, bilgisayara yüksek kaliteli bir virüs programı kurmaktır. Bilgisayarınızı sık sık farklı siteleri ziyaret etmek için kullandığınızdan, farklı yerlerden virüs toplayabilir. Virüsler ayrıca bilgisayarı yavaşlatabilir ve zamanla çökebilir. Bilgisayarı yüklü virüs programı ile tarayın.

2- Güncellemeleri Takip Edin

Bilgisayarı hızlandırabilecek güncellemeler var. Bilgisayarınızı sık sık güncelleyin. Bir süre sonra, bilgisayar sistemi güncellenmemiş programları silemeyecek ve zaman geçtikçe hız düşecektir. Bu nedenle, lütfen programı düzenli olarak güncelleyin. Gerekirse, bilgisayarı en az 6 ayda bir biçimlendirin.

3- Geçmişi Temizleyin

Masaüstünüzde bir posta programınız varsa, lütfen postanızı düzenli olarak temizleyin. Spam, zamanla bilgisayarınızı yavaşlatır. Takip edemiyorsanız, posta programını masaüstünden silebilirsiniz. Bilgisayarınızdan gereksiz dosyaları temizlemelisiniz. Gereksiz dosyalar bilgisayarın belleğini doldurur ve dolayısıyla bilgisayarı yavaşlatır.

Lütfen İnternet geçmişinizi silmeye dikkat edin. İnternet motorlarındaki aramalarınızı zaman zaman silerseniz, bilgisayarınızın diski rahatlayacak ve bilgisayarınızın yavaşlamasına engel olacaktır.

4- Güç Ayarlarını Düzenleyin

Bilgisayarınız taşınabilir bir bilgisayarsa, lütfen güç ayarlarını en tasarruflu şekilde olarak yapın. Kaydedilen güç ayarlanarak şarj cihazının ömrü uzatılabilir. Şarj cihazı olmadan belirli bakım ve güç tasarrufu işlerini yapmazsanız, bilgisayar kısa süre içinde çalışmayı durduracaktır. Bilgisayarınızı nasıl kullanırsanız kullanın, bir temizleme programı yüklemelisiniz. Gereksiz dosyaları silmek için düzenli olarak bir temizleme programı kullanın.

5- Depolama Alanını Temizleyin

Bilgisayar sabit sürücüleri veya SSD kartlarının sınırlı depolama alanı vardır. Doluluk oranı bu sınıra yaklaştığı zaman bilgisayarınız zorlanmaya başlar. Bu durumda yeni bir sabit disk veya yeni bir SSD kartı satın almak gibi pahalı çözümler uygulayabilirsiniz.

Yeni bir hafıza kartı satın almak zorunda kalmadan bulut depolama hizmetlerini kullanabilirsiniz. Mevcut dosyaları bulut sistemine aktardıktan sonra, bunları bilgisayarınızdan silebilir ve depolama alanınızı büyük ölçüde rahatlatabilirsiniz. Bu bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında sıklıkla uygulanan verimli bir yöntemdir.

Bilgisayar Hızlandırma

6- Donanımları Gözden Geçirin

Bilgisayarın yavaşlama sorununa en büyük katkıda bulunanlardan biri bilgisayar donanımıdır. Özellikle son zamanlarda eklenen donanım, bilgisayardaki mevcut donanımla çakışabilir, dolayısıyla bilgisayarın hızını düşürebilir ve performans düşüşüne neden olabilir.

Bilgisayar dönmeden önce yeni bir donanım taktıysanız, donanımı bilgisayardan kaldırmayı deneyin. Mevcut donanımı arka arkaya çalıştırarak, hangi donanımın yavaşlama sorununa neden olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca donanım sürücülerinin güncel olduğundan emin olun.

7- Her şeyi Silin

Ne yaparsanız yapın, bilgisayarınız hala hızlanamıyorsa, Windows’u kaldırarak temel bir karar verebilir ve bilgisayarı yeniden yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki (Windows dahil) her şeyi silip yeniden yüklediğinizde, hız düşüşü sorununa neden olan yazılımı görme şansınız da olacaktır.

Açıkladığımız tüm yöntemleri uygulayarak bilgisayarınızı hala hızlandıramıyorsanız, yeni bir SSD kartı satın almak, RAM satın almak ve hatta yeni bir bilgisayar satın almak gibi pahalı yöntemleri kullanmayı düşünmelisiniz.

8- Görev Yöneticisini Kullanın

Görev çubuğuna sağ tıklayarak Görev Yöneticisine kolayca erişebilirsiniz, bu size bilgisayarınızda çalışan programları gösterir. Açtıktan sonra birkaç saniye bekleyin, daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz.

Görev Yöneticisinde ne kadar çok programın çalıştığını görürseniz, bilgisayarın yavaş çalıştığını söyleme olasılığınız o kadar artar. Gereksiz açık programları kapatarak bilgisayarınızın yavaş çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Bilgisayar Yavaşlamasının Nedenleri Nelerdir?

Bilgisayarın yavaşlamasının birçok nedeni vardır. Bu, yetersiz disk alanı gibi basit bir sorun veya virüs, casus yazılım gibi bir uç nokta sorunu olabilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu, bu faktörleri aşamalı olarak ortadan kaldırmaktır.

Yazılım

PC’lerin karşılaştığı sorunların çoğu, arka planda çalışan çok sayıda programdan kaynaklanır. Bu yazılımların her biri bellek ve işlem gücü tüketir. Bir bilgisayarda ne kadar çok bellek varsa, programları yüklemek ve çalıştırmak o kadar az zaman alır. Bu, aynı anda daha fazla program çalıştırmanıza izin verir.

Yetersiz Disk

Sistemin yavaşlaması nedeniyle disk alanı bellek kadar önemlidir. İşletim sisteminiz yine de sanal belleğin tükenmesini sağlayamıyorsa, bilgisayarınız geçici dosyaları depolamak için bir sabit disk kullanıyordur. Etkili olarak çalışması için büyük bir disk alanı gerektirdiğinden Windows bir alan yetersiz hatasıyla karşılaşır. Windows’un gerektirdiği bu alana sanal bellek denir.

Virüsler

Virüsler veya casus yazılımlar bilgisayara kolayca girebilir ve maalesef soruna neden olmaktan başka bir işlevi yoktur. Bu yazılımlar dosyalarınızı kullanılamaz hale getirebilir, silebilir veya sistemi yavaşlatabilir. Virüsten koruma yazılımı ve casus yazılım temizleme araçlarının (Microsoft AntiSpyware gibi) yüklenmesi yardımcı olacaktır.

Bilgisayar Hızlandırıcı Uygulamalar Nelerdir?

Tüm bu işlemleri gerçekleştirirseniz ve bilgisayar hala yavaş çalışıyorsa, ücretsiz bir bilgisayar hızlandırma programı kullanabilirsiniz.

1- Rkill

Rkill, yavaş çalışan bilgisayarları düzeltmek için kullanılan bir programdır. Tüm kötü amaçlı yazılımları tespit edebilir ve yavaşlığa neden olan tüm faktörleri kaldırabilir. Rkill programı, bilgisayarın çalışmasını hızlandırabilen ücretsiz bir yazılımdır. Windows işletim sisteminde kullanılan bir program olan Rkill programını kullanmak oldukça kolaydır. Sıradan bilgisayarları güvenle tarayabilen bu programı tercih edebilirsiniz.

2- Wise Care

Bilgisayarın tüm kayıtlarını tarayan Wise Care programı, mevcut hızı ikiye katlayan bir programdır. Wise Care programı, ara yüzünde 6 seçenekli bir programdır. Bu program tüm kötü amaçlı yazılımları sistemden kaldırabilir ve bilgisayar belleğini boşaltabilir, böylece çalışmasını hızlandırabilir. Akıllı temizlik programı tüm işletim sistemlerinde kullanılabilir.

3- CCleaner

Tüm kötü amaçlı yazılımları kaldıran Ccleaner programı da bilgisayarı hızlandırabilir. Tüm işletim sistemleri için Ccleaner programı ayarları optimize edebilir ve bilgisayarı hızlandırabilir. Ccleaner programı kompakt bir programdır ve her bilgisayarda kullanılmalıdır.

4- Disk Clean Pro

Adından da anlaşılacağı gibi Disk Clean Pro, diskleri temizlemek için tasarlanmış bir programdır. Disk Temizleme programı, mevcut hızı büyük ölçüde artırabilen ve bilgisayarın daha hızlı açılıp kapanmasını sağlayan bir programdır.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Eski Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır?

Eski bilgisayarınızı hızlandırmak için çeşitli yöntemler denediyseniz ve istediğiniz performansa sahip değilseniz, yeni donanım satın almanın zamanı gelmiş olabilir. Çünkü yazılım geliştirmelerine ek olarak donanımı da optimize edebilirsiniz. Bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, seçenekler biraz daha geniş olacaktır.

Donanımın tamamını veya bir kısmını RAM, harici bellek, ana kart, işlemci veya video kartı gibi yeni bileşenlerle güncelleyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken cihazların birbirleriyle uyumlu olduğundan ve yapılan değişikliklerin fiyat performans açısından makul seçenekler olduğundan emin olmalısınız. Anakartlar ve işlemciler en pahalı donanım olduğundan yükseltme sürecini RAM ve HDD’den başlatmak daha ekonomik olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen bir yorum yazın!
Lütfen Adınızı Girin!