2023’nin en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı ✔️

Dünya genelinde en çok kullanılan internet tarayıcılardan biri hepimizin yakından tanıdığı Firefox Mozilla. Yıllardır çizgisini bozmadan kendine has özelliklerle internet sayfalarını görüntülememize yardımcı olan bu programa ait bazı uzantılar bulunuyor.

İçeriğimizde sizler için en iyi 10 Firefox Mozilla uzantısını inceliyor olacağız. Bu uzantılar internet tarayıcınızı daha efektif kullanmanıza yardımcı olacaktır.

2022'nin en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı
2022’nin en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

En iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı;

  1. Ücretsiz VPN Proxy
  2. LeechBlock NG
  3. Undo Close Tab
  4. Dark Reader
  5. Image Search Options
  6. Enhancer for YouTube
  7. Bitwarden
  8. Facebook Container
  9. Private Bookmarks
  10. uBlock Origin

Bu Firefox uzantılarının kendine has özellikleri ve görevleri bulunur. Kimisi reklam izleyicilerini engellemek, kimisi siyah tema etkinleştirmek kimisi ise son kapatılan sekmeyi tekrar açmak için biz dizi özellik içerir. Şimdi, hazırsanız en iyi 10 Firefox Mozilla uzantısının detaylarına yakından bakalım…

1. Ücretsiz VPN Proxy

VPN kullanmak pek çok açıdan güvenli internet deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. Gizliliğinize önem veriyorsanız ilk Firefox Mozilla uzantısı önerimiz olan Ücretsiz Firefox VPN‘i deneyin.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

VPN’ler sizi farklı bir sunucu üzerinden internete bağlar. Bu bağlantı sayesinde verileriniz şifreli olarak bağlantı kurduğunuz şifrelere iletilir. Böylece herhangi bir kişisel bilginiz saldırganların eline geçmemiş olur.

Firefox Mozilla için Ücretsiz VPN Uzantısı

2. LeechBlock NG

İnternette dolaşırken bazı siteler vaktinizi haddinden fazla mı alıyor? Bazı siteleri sırf vaktinizi aldığı için bazı saat aralıklarında engellemek, bazı saat aralıklarında ise erişime açmak mı istiyorsunuz? Bu ve benzeri işlemleri yapabileceğiniz harika bir uzantı var.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

Bu Firefox Mozilla uzantısının adı LeechBlock NG. Bu uzantı sayesinde bazı siteleri 09:00 – 17:00 gibi saatler arasında engelleyebilirsiniz. Bu sayede ilgili sitelere ilgili saatlerde erişim sağlayamazsınız. Bu da işinize daha çok konsantre olmanıza yardımcı olabilir. Bu uzantıyı ebeveyn denetimi amacı ile de kullanabilirsiniz.

Firefox Mozilla için LeechBlock NG uzantısını incele

3. Undo Close Tab

Bir siteyi yanlışlıkla kapatmak son derece can sıkıcı bir durum. Bazı tarayıcılarda son kapatılan sekmeyi aç ayarı bulunuyor. Fakat bu en son kapatılan sekme için geçerli.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

Undo Close Tab adlı bu Firefox Mozilla uzantısı son kapattığınız sekmeleri tekrar kurtarmanıza yardımcı oluyor. Uzantının geçmiş sekmeler listesinde 25 adet kadar kapanmış sekme görmenize izin veriliyor. Daha fazlası için ayarlara erişmek gerekebilir.

Yine de 1 sekmeyi kurtarmak ile 25 sekmeyi kurtarmak arasında 25 kat fark var.

Firefox Mozilla için Undo Close Tab uzantısını incele

4. Dark Reader

Karanlık tema pek çok kişinin varsayılan tercihi. İnternet sayfalarını siyah görüntülemek özellikle gece, odanızın ışığı kapalıyken ya da loşken oldukça faydalıdır. Ayrıca gece ekranın gözünüzü almasını ve gözlerinizin yorulmasını engeller.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

Dark Reader Firefox Mozilla uzantısı sayesinde internet sitelerinin karanlık şekilde görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Her sitede karanlık mod olmadığını düşününce bu uzantının oldukça işe yaradığını söylemek mümkündür.

Firefox Mozilla için Dark Reader uzantısını incele

5. Image Search Options

Firefox Mozilla ile gezindiğiniz bir sitede gördüğünüz görselin benzerini bulmayı isterseniz bunun için harika bir uzantı vardır. Bu uzantının adı Image Search Options. Bu uzantı sayesinde herhangi bir resme sağ tıklayarak benzerlerini Google görsellerde arayabilirsiniz.

Eklentinin çeşitli özelleştirme ayarları bulunur. Tüm özellikleri deneyimlemek ve aradığınız görsellerin benzerlerini bulmak için bu eklentiyi mutlaka deneyin.

Firefox Mozilla için Image Search Options uzantısını incele

6. Enhancer for YouTube

YouTube’u hemen hepimiz sık sık kullanıyoruz. Fakat bu sitede her zaman tam anlamı ile istediğimiz gibi dolaşamayabiliriz. Ayrıca sitenin daha verimli olabileceğine inanıyor olabiliriz.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

Eğer böyle düşünüyorsanız YouTube sitesini ziyaret ettiğinizde çeşitli özelleştirmeler yapabileceğinizin müjdesini vermek istiyoruz! Enhancer for YouTube adlı bu uzantı; videolardan reklamları kaldırmanıza, videoları her seferinde 4K, HD veya tercih edilen başka bir formatta otomatik olarak oynatmanıza, videoları döngüye sokmanıza, özel temalar kullanmanıza, video oynatıcıyı sabitlemenize, kendi eylemlerinizi gerçekleştirmenize olanak tanır.

Firefox Mozilla için Enhancer for YouTube uzantısını incele

7. Bitwarden

Web sitelerinde parola girmek bazen oldukça fazla vakit alabiliyor. Bu yüzden parolaları tarayıcıya kaydediyoruz. Fakat bu işlem çok da güvenli değil. Parolaların daha güvenli ortamda saklanmasını sağlayan, cihazlar arası bu parolaları eşitleyen ve daha fazla özellik sunan Bitwarden Firefox Mozilla uzantısını mutlaka deneyin.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

Eğer şifrelerinizi çok sık unutuyorsanız ve hatırlamakta zorlanıyorsanız böyle bir şifre yönetici uzantısını mutlaka denemenizi öneririz.

Firefox Mozilla için Bitwarden uzantısını incele

8. Facebook Container

Facebook eskiden bir numaralı sosyal medya sitesiydi. Bu unvanı elinde tutamayan site elde avuçta ne kadar veri varsa satarak ya da başka şirketlerle paylaşarak gelir elde etmeye çalıştı. Pek çoğumuz biliyoruz ki Facebook verilerimize saygı duyan bir proje değil.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

Bu sebeple Facebook.com sitesinde dolaşırken tarayıcımızdan alınan verileri kontrol etmek ve veri sızıntısını engellemek, Facebook’un bizi izlemesini engellemek için Facebook Container uzantısını kullanmamız gerekiyor. Uzantıyı etkinleştirip birkaç küçük ayar yaptığınızda Facebook artık sizi izleyemeyecek.

Firefox Mozilla için Facebook Container uzantısını incele

9. Private Bookmarks

İnternet tarayıcılarında yer imleri oldukça kullanışlı ögelerdir. Yer imlerini bilgisayarımızın ekranını gören herkes görebilir. Fakat bazı yer imleri gizli ve özel kalmalı, herkes tarafından erişilememelidir. Bu gibi durumlarda Private Bookmarks adındaki uzantıyı kullanabiliriz.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

Parola ile yer imlerinizi korumak için bu uzantıyı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Firefox Mozilla için Private Bookmarks uzantısını incele

10. uBlock Origin

Sitelerin sizi izlemesini sağlayan izleyicilerden rahatsızsanız iyi bir izleme engelleyici kullanmanız gerekir. Firefox Mozilla zaten hali hazırda birkaç izleme engelleyicisi ile gelir. Fakat daha özelleştirilebilen ve kontrol edilebilen, daha fazla izleme ayarlarına erişebileceğiniz bir uzantıya ihtiyacınız olduğunda Firefox Mozilla’nın izleyicisi yeterli gelmeyebilir.

en iyi 10 Firefox Mozilla Uzantısı

Böyle bir durumda kullanmanız gereken uzantı uBlock Origin’dir. Sitelerin sizleri izlemesine engel olan izleyici engelleyici uzantısı uBlock Origin’i mutlaka deneyin.

Firefox Mozilla için uBlock Origin uzantısını incele


Uzantılar internet tarayıcılarımızı özelleştirmeye ve geliştirmeye yarayan küçük programlardır. Uzantıların uzun süredir yayında olması ve iyi derecelendirme puanları alması, uzantı seçerken dikkat edilmesi gereken kriterlerdendir. Her uzantı vaat ettiği işi yapamayabilir.

Firefox Tarayıcı Eklentileri ve Ayarları Nasıl Sıfırlanır?

İlgili İçerik

Pek çok uzantının yayıncısı güvenilir kişiler ya da şirketlerdir. Bazı güvensiz uygulamalar kişisel bilgilerinize zarar verebilir. Bu gibi uzantıları etkinleştirmeden önce uzantının yayıncısı hakkında biraz ön araştırma yapmak gerekebilir.

Firefox Mozilla için en iyi 10 uzantı hakkında oluşturduğumuz bu listenin sonuna geldik. Kullandığınız internet tarayıcısının gelişmesini ve daha keyifli bir internet deneyimi yaşamanızı sağladıysak ne mutlu bizlere. Sonraki içeriklerde görüşmek üzere.

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın