E-ticaret SEO Kılavuzu: E-ticaret Web Siteleri için En İyi Uygulamalar

Anahtar kelimeleri akıllıca dahil edin ve daha fazla ilgi çekmek ve daha fazla satış elde etmek için cihazlar arasında sayfa içeriğini optimize edin.

Çevrimiçi işinizi başlatmaya hazır mısınız? Hazır E-ticaret yazılımları ya da CMS’ler iile ürünlerinizi doğrudan sitenizden satabilirsiniz. Ayrıca, yerleşik pazarlama özellikleri satışları artırmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olur.

Milyonlarca insan her zaman ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetleri bulmak için internette arama yapıyor. Ve çoğu insan sonuçlar için ilk sayfadan diğerine geçmez.

 SEO nedir?

İşletmenizi nasıl pazarlayacağınızı araştıran küçük bir işletme sahibi olarak, muhtemelen “arama motoru optimizasyonu” veya SEO terimiyle karşılaşmışsınızdır. Bu, genellikle arama motorları arasında en büyük pazar payına sahip olan Google’da arama sıralamanızı iyileştirmek için web sitenizin içeriğini ve yapısını değiştirme işlemidir.

Web sitenize iyi bir e-ticaret SEO’su eklemek sizin sayfanıza olan ilgiyi artırır ve işletmenize daha fazla gelir sağlar. Başlamak için SEO’nun nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir.

E-ticaret SEO Kılavuzu

E-ticaret SEO diğer herhangi bir web sitesi için SEO’ya çok benzer. İnternette gezinen botnetlere web sayfanızın bir arama terimiyle en alakalı sayfa olduğunu göstermeye çalışıyorsunuz. E-ticaret mağazanız için ilgiyi bu şekilde oluşturursunuz.

Verimli e-ticaret SEO’su sayfanızı Google arama motoru sonuçlarında sayfanızı en üste, ücretli reklamların hemen altına ve sponsorlu kenar çubuğu içeriğinin yanına, herhangi bir ödeme yapmadan yükseltebilir. Bunun için yalnızca zaman ve emek gerekir.

Google ve diğer arama motorları siteleri tarandığı zaman SEO sıralamasını belirlemek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktörü göz önünde bulundururlar:

 • Sitenizde ilgili anahtar kelimelerin ne sıklıkla kullanılmaktadır
 • Bu anahtar kelimelerin hangi bağlamda kullanılmaktadır
 • Site içeriğinizin ne kadar güvenilirdir
 • Sitenizdeki bağlantıların kalitesi nasıl
 • Diğer sitelerin sayfanıza ne sıklıkla geri bağlantı mevcut
 • Diğer siteler ne kadar yetkilidir

SEO 2 kategoriye ayrılır: sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO. Sayfa içi SEO kullandığınız anahtar kelimeler, bağlantı verdiğiniz kaynaklar, içeriğinizin yapısı ve sayfa biçimlendirmesi gibi doğrudan web sitenizdeki öğeleri içerir. Sayfa dışı SEO, sitenize diğer kaynaklardan gelen geri bağlantılar gibi harici unsurları içerir. Devam etmeden önce SEO hakkında daha fazla temel bilgi için SEO nedir ve nasıl çalışır makalemizi okuyun.

E-ticaret için SEO en iyi uygulamaları

Siteniz için hedefiniz arama motoru sonuçlarının ilk sayfasında olabildiğince yüksek bir konum elde etmek için sayfa içi ve sayfa dışı e-ticaret SEO’sunu birleştirmektir. Veriler tıklamaların %67’sinin ilk 5 listeye gittiğini göstermektedir. Sayfa içi e-ticaret SEO’su için en kolay kısımlarından biri anahtar kelimelerinizdir.

İpucu 1: Ödevini yapmak

E-ticaret SEO anahtar kelime araştırması blog gibi başka bir sayfa türü için anahtar kelime araştırmasından biraz farklıdır. E-ticaret anahtar kelimeleri,satın alma amacına ve ürün açıklamalarına yöneliktir. SEO’da yalnızca en iyi arama sonuçlarında değil, aynı zamanda en iyi alışveriş arama sonuçlarında da sıralama elde etmeye çalışıyorsunuz.

Anahtar kelimeleri akıllıca kullanmak

2017 yılında Google, Panda güncellemesini başlatmıştır. O zamandan beri, algoritmaları, sistemi oynamak için tasarlanmış anahtar kelimelerle dolu içeriği bir kenara iterek, yüksek kaliteli içeriği sonuçlarının en üstüne taşımayı hedeflemektedir.

E-ticaret mağaza sayfanızı anlamsız olsa bile anahtar kelimelerle doldurursanız, müşteriniz için kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturacaksınız. Çok anahtar kelime kullanımı düşük kaliteli içeriği gösterir ve Google’ın Panda algoritmasında sayfaları daha aşağı kaydırır.

Sayfanızın ve hedef kitlenizin belirli kategoriniz için bulabileceği en iyi ve değerli sonuç olmasını istiyorsunuz. Ve bunun bir yolu uygun anahtar kelimeleri doğru şekilde kullanmaktır.

Google ve Amazon önerilerini kullanmak

Google veya Amazon gibi sitelerden gelen otomatik tamamlama önerileri hedeflenecek doğru anahtar kelimeleri bulmada çok yardımcı olabilir. Örneğin, spor ayakkabı satıyorsanız, önerilen aramaların neler olduğunu görmek için Google’a “en iyi spor ayakkabısı” veya yalnızca “en iyi ayakkabı” yazmayı deneyin.

“En iyi ayakkabı” için önerilen aramalar arasında “hemşireler için en iyi ayakkabılar”, “düz tabanlıklar için en iyi ayakkabılar” ve “yürüyüş için en iyi ayakkabılar” bulunur. Bu anahtar kelimeleri uygun olduğunda ürün açıklamalarınızda ve mağaza sayfanızda kullanabilirsiniz, böylece Google tarayıcıları sayfanızın bu terimler için iyi bir sonuç olduğunu bilir.

Hedef kitlenizin arayacağı kelimeye göre tahmin edin. Varsayımsal ayakkabı mağazanızın “koşmak için en iyi ayakkabılar”, “erkek koşu ayakkabıları”, “kadın koşu ayakkabıları” vb. terimler için iyi bir sıralamaya sahip olmasını isteyeceksiniz.

2. İpucu: En iyi anahtar kelimeleri hedefleyin

Dört faktör hangi anahtar kelimelerin hedeflenmesinde en etkili olduğunu belirler.

Hacim: Bir anahtar kelimenin ortalama olarak aranma sayısı—ne kadar çok arama olursa, sitenize olan ilgiyi artırma potansiyeli de o kadar artar

Rekabet: Aynı anahtar kelimeye sahip kaç site var ve ne kadar yaygın. Rekabet ne kadar azsa, o terim için üst sıralarda yer alma olasılığınız o kadar yüksek olur

İlgi düzeyi: Anahtar kelimenin ürününüz veya hizmetinizle ne kadar yakından ilişkili olduğu—yalnızca ürününüzle gerçekten uyan anahtar kelimeleri eklediğinizden emin olun.

Amaç: İnsanların arama yaptıklarında bulmaya çalıştıkları şeyi, meselen “12 numara erkek koşu ayakkabısı” gibi belirli ürünleri satın alırken arayacakları anahtar kelimeleri kullanın.

Hedeflemeniz gereken en iyi nokta, yüksek arama sayı, ancak düşük ile orta arama rekabetidir. Mağazanız için “ayakkabı” anahtar kelimesini seçerseniz, bu ürününüzle alakalı olabilir, ancak yalnızca Google’da 5 milyar sonuç çıkıyor. Çok yüksek arama rekabetine sahip bir anahtar kelimedir.

Uzun anahtar kelimeler, genellikle 3 ila 4 kelime uzunluğundadır, kapsamı büyük ölçüde daraltır. Anahtar kelime ne kadar uzun olursa, o kadar spesifik olur ve rekabeti o kadar az olur.

Ayrıca sitenizin arama sıralamasını yükseltmek için gizli anlamsal indeksleme (LSI) anahtar kelimeleri kullanmayı deneyebilirsiniz. LSI anahtar kelimeleri, genellikle birlikte bulunan ve daha geniş bir bağlamla ilgili terimlerdir. Örneğin, “elma” kelimesini “Honeycrisp” veya “Golden Delicious” ile birlikte listeleyen bir site meyve ile ilgili aramalarda sıralanır. “iTunes”, “iOS” ve “iMac” ile birlikte “elma” kelimesini kullanan bir sayfa, teknoloji markasıyla ilgili aramalarda sıralanır.

Bütün işleri kendin yapmak zorunda değilsin. Hangi yüksek sıralamalı anahtar kelimelerin müşterilerinizle en alakalı olduğunu bulmak için kullanabileceğiniz araçlar vardır. Ubersuggest, belirli bir alan adı veya sektör ifadesi için size en iyi anahtar kelimeleri ücretsiz olarak gösterir. Mozbar size anahtar kelime rekabetini gösterebilir. Biraz daha fazla bütçeniz varsa, SEMrush gibi ücretli bir aracı denemek isteyebilirsiniz.

Doğru anahtar kelimeleri bulduktan sonra bunları kullanılabilecekleri ve anlamlı olabilecekleri her yerde kullanın.

 • Sayfa kopyası
 • Ürün Açıklaması
 • URL’niz
 • Başlıklar
 • Resim alt metni

3. İpucu: Sayfa içi SEO’nuzu optimize edin

Uygun anahtar kelimeler, arama sonuçlarının en üstüne çıkma yolculuğunuzda sizi uzun bir yol kat edebilir, ancak sayfa e-ticaret SEO’nuzun da katkıda bulunmasını isteyeceksiniz.

Anahtar kelime optimizasyonuna ek olarak, sayfa içi SEO aşağıdaki unsurları içerir:

 • Mobil optimizasyon
 • Site yapısı
 • Kullanılabilirlik
 • Dahili bağlantılar

Mobil optimizasyon

Site tasarımınızın mobil uyumlu olduğundan emin olun. Mağazanız kullanıcının gördüğü ekran boyutu ne olursa olsun, duyarlı ve uyumlu olmalıdır. Tüm site işlevlerini hem masaüstünde hem de mobilde aynı şekilde kullanabilmelidirler.

Site yapısı ve kullanılabilirliği

Ayrıca mağaza sayfanızı aramayı ve kullanmayı kolaylaştıracak şekilde yapılandırmalısınız. Başlıklar, alt başlıklar, madde işaretli veya numaralı listeler ve beyaz boşluk, sayfaları kolayca taranabilir hale getirir.

Diğer bir kullanıcı deneyimi en iyi uygulaması sitenizin tüm sayfalarının ana sayfanıza birkaç tıklamayla ulaşıldığından emin olmaktır. E-ticaret için insanların aradıkları ürünü olabildiğince hızlı bulmasını istersiniz.

Bunu, ürünleri geniş kategoriler halinde düzenleyerek ve ardından daha spesifik kategorilere daraltarak yapabilirsiniz. Örneğin, ayakkabı web siteniz ürünleri “erkek” ve “kadın” olarak ayırabilir ve ardından bunları “spor ayakkabı”, “çizme” veya “sandalet” gibi kategorilere ayırabilir.

E-ticaret mağazalarının sayfalarında genellikle blog gibi sitelere kıyasla düşük veya “ince” içerik bulunur. Ayrıca içerik çoğaltma ile de uğraşmak zorundalar, bazı ürünler birden çok kategoriye sığar ve birden çok sayfada görüntülenir. Bunu çözmek için belirli sayfaların koduna kurallı bir etiket eklemek yararlıdır; bu etiketler Google için hangisinin ana sürüm olduğunu söyler.

Dahili bağlantılar

Dahili bağlantılar bir sitenin Google arama motorunda otoritesini artırır. Dahili bağlantı web sitenizin bir sayfasını diğerine bağladığınız zamandır. Anahtar kelimelerde olduğu gibi, bu tekniği aşırı kullanmayın.

Örneğin, daha fazla bilgi için işletmenizdeki biriyle iletişime geçmekten bahsediyorsanız, bu metni iletişim sayfanıza bağlamak normaldir. Daha önce blog yazdığınız bir konudan bahsederseniz, daha fazla ilgi almak için o blog girişine bağlantı verebilirsiniz.

Ancak çok fazla dahili bağlantı sitenizin yetkisini azaltabilir, bu nedenle bunları yalnızca anlamlı olduklarında kullanın. Dahili bağlantılar için kendi bağlantı metninizi oluşturabileceğiniz için her birini benzersiz yapmak iyi bir fikirdir. Yinelenen bağlantı metni Google tarayıcılarının sayfanızın yasal olmadığını düşünmesine neden olabilir.

Daha fazla e-ticaret trafiği için optimize edin

E-ticaret SEO’nuzu güçlendirmenin ve içeriğinizin kalitesini korumanın birçok yolu vardır. Tek yapmanız gereken yol sunduğunuz ürün için en iyi şartları araştırmak ve bunları sitenize düşünceli bir şekilde yerleştirmektir. Ardından, insanların iyi bir kullanıcı deneyimi yaşaması için sitenizin sayfalarında sağlam bir yapıya sahip olduğundan emin olun. Bunu yapın ve daha fazla görünürlük ve böylece daha fazla çevrimiçi satış yolunda ilerlemiş olacaksınız.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın