Ücretsiz Backlink 2023 ✔️ Ücretsiz Backlink Alma ✔️ 1001+

Ücretsiz Backlink Alma Yöntemleri birçok webmaster’ın merak ettiği bir konu. Web sitelere alınan referans linklerin ne kadar önemli olduğunun herkes farkında. Hal böyle olunca ücretsiz backlink alma yöntemleri gün geçtikçe değişmekte ve zorlaşmakta. Eskisi gibi ücretsiz backlink kaynakları bulmak kolay olmayabiliyor. Ücretsiz backlink 2022 yılında ne şekilde alınıyor, hangi siteler ücretsiz backlink veriyor, hangi sitelerden backlink edinebiliriz bu yazıda detaylı olarak ele alıyor olacağız…

Ücretsiz Backlink Alma Yöntemleri | Ücretsiz Backlink 2022

ücretsiz backlink alma yöntemleri
ücretsiz backlink 2022

Web sitenizin arama motorlarında daha iyi konumlara gelebilmesi adına backlinkler oldukça önemli. Bu kadar önemli olan bu uygulamanın haliyle ücretli olanı kolay ve makbul. Fakat herkesin parası olmayabilir. Herkes para vermek istemeyebilir. ‘Bu işin yok mu ücretsiz bir yolu?‘ diyenler olabilir.

Bu yazıda hangi sitelerden, forumlardan, sosyal medya hesaplarından ücretsiz backlink alabileceğinizi ve bu linklerin sitenize ne kadar etki edebileceğini anlatacağımızı yazının henüz başında ifade etmiştik. Yazının bundan sonraki kısmında ise ücretsiz backlink 2022 listesi hakkında detaylı bilgilere yer veriyor olacağız.

ücretsiz backlink alma yöntemleri
ücretsiz backlink kaynakları

UYARILAR!

 • Bu yazıdaki bilgiler webdeyazilim.com tarafından verilmektedir. CTRL + D tuşları ile yer imlerinize ekleyip sürekli faydalanabilirsiniz.
 • Sitenize backlink alacağınız servisler ve siteleri kesinlikle analiz etmelisiniz! Değersiz sitelerden alınan linkler sitenize zarar verir.
 • Sitenizin backlink sayısının çok olması değil backlink kalitesinin iyi olması gereklidir. 100 tane gereksiz siteden alınan backlink 1 tane özgün içerik üreten kaliteli siteden alınan backlinkten çok daha fazla değersizdir.
 • Bu yazıdaki yöntemleri, siteleri ve dosyaları kullanmak tamamen kişinin sorumluluğundadır. Doğru link çalışması için lütfen sabırlı olun ve linkleri özenle seçtikten sonra kronolojik sırayla doğru  zaman aralığında gönderin.
 • PA (Page Authority) yani sayfa otoritesini Moz PA Analiz Aracı‘nı kullanarak öğrenebilirsiniz. (Bağlantıya tıkladıktan sonra sayfanın en altına inip Link Analyze alanına analiz etmek istediğiniz siteyi yazın.) Burada bulunan Page Authority değeri 30 dan fazla olan sitelerden link alabilirsiniz. Spam Score alanının 0 olması da önemli bir konu.
 • Link ve diğer SEO terimleri hakkında üretilmiş gelişmiş SEO Araçları hakkında ön bilgi edinmenizde ayrıca fayda var.
moz pa analiz aracı
moz pa analiz aracı

Aşağıdaki sıralama kolaylık derecesine göre belirlenmiştir. En baştaki yöntem en kolay, en sonraki yöntem en zor olan yöntemdir. (Zor dediysek hemen korkma, neticede diğerlerinden zor olması yapılamayacağı anlamına gelmiyor…)

Ücretsiz backlink alma yöntemleri #1

ücretsiz backlink alma yöntemleri
backlink kaynakları

#Etkileşimi yüksek site rehberlerine sitenizi veya firmanızı ekleyin!

Ziyaretçi sayısı yüksek olan site rehberleri, firma rehberleri ve çeşitli site ekleme servisleri başlangıç olarak ücretsiz backlink ihtiyacınızı görecektir. Ücretsiz backlink alınabilecek siteler arasında en kolay backlinki firma rehberlerinden ve site ekleme servislerinden alabilirsiniz.

Ücretsiz backlink alabileceğiniz 16 Firma & Site Rehberi;

 1. linkedin.com
 2. firmasec.com
 3. bulurum.com
 4. turk5.com
 5. e-sehir.com
 6. turktuccar.com
 7. firmaekle.com
 8. yellowpages.com.tr
 9. intiko.com
 10. firmaeklemerehberi.com
 11. firmaekle.com.tr
 12. reklamkap.com

Yukarıda bulunan listedeki siteler firma ekleme siteleriydi. Bu sitelere firmanızı yada  web sitenizin url’ini ekleyerek ücretsiz backlink kazanabilirsiniz. Yukarıdaki siteler Google’da sıralamaları en iyi olan firma ve site ekleme siteleridir. Google’da iyi bir sıralamaya sahip oldukları ve Zararlı olmadıklarını düşündüğüm için ekledim. Siz yine de analizlerinizi yapın!.

Ücretsiz backlink alma yöntemleri #2

ücretsiz backlink alma yöntemleri
backlink

#Sitenizin dilinde yayın yapan forum sitelerinden sitenize link verin!

Web sitenizin kategorisinde ve dilinde yayın yapan forum sitelerinden sitenize link çıkarın. Bunu yaparken siteniz ile alakalı bir içeriğin içerisinden sitenize link vermeye özen gösterin. Alakasız konular içerisinden sitenize link çıkarmanız hem bir fayda sağlamaz, hemde oradaki zehir gibi zeki topluluk yapmaya çalıştığınızı kolayla anlar. Bu da yükseltmek istediğiniz o sitenin itibarının zedelenmesine yol açar. Link çalışmalarında doğal olun, doğal görünün!

Aşağıdaki sıralama ‘Forum’ sorgusunda çıkan ilk sitelerden oluşmaktadır. Etkileşimi yüksek forumlardan aldığınız linkler daha faydalıdır!

Web sitenize link verebileceğiniz 23 büyük forum sitesi;

 1. Quora
 2. WordPress Destek Forumu
 3. Apple Support
 4. Microsoft Yanıtları
 5. StackOverflow
 6. forum.donanimhaber.com
 7. forum.memurlar.net
 8. forum.shiftdelete.net
 9. amazoncular.com/forum
 10. mackolik.com/Forum
 11. wmaraci.com/forum
 12. motosiklet.net/forum
 13. hisse.net/topluluk/forum.php
 14. webmastersitesi.net
 15. otopark.com/forum
 16. zirveyazilim.net/forum
 17. forum.ayyildiz.org
 18. forum.miuiturkiye.net
 19. forum.kayiprihtim.com
 20. forum.webtekno.com
 21. technopat.net/sosyal/
 22. kızlarsoruyor.com

Yukarıdaki forumlar birden fazla konuda olduğu için bu hatırlatmayı tekrar yapmak istiyorum; kendi kategorinizde olan forumlardan link almanız her zaman daha faydalı olacaktır.

Ücretsiz backlink alma yöntemleri #3

ücretsiz backlink alma yöntemleri
ücretsiz backlink

#Sosyal Medya sitelerinde paylaşımlar yapın ve bu paylaşımlar içerisinde sitenizin linkini bulundurun!

Sosyal medya hesaplarından sitenize göndereceğiniz linkler, sitenizi olumlu ölçüde etkiler. Burada dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Örneğin sitenize bağlantı  yolladığınız forum kategorisi ve değeri nasıl önemli ise, sosyal medya hesabı da önemlidir. Sitenizin linkini paylaşacağınız sosyal medya hesabının yine özgün paylaşımlar yapan, spam içerikler paylaşmayan hesap olmasına dikkat edin!

Web sitenize link verebileceğiniz 10  büyük Sosyal Medya;

 1. Reddit
 2. Digg
 3. Imgur
 4. Flickr
 5. DeviantArt
 6. Pinterest
 7. Facebook
 8. Twitter
 9. Google+
 10. Instagram

Yukarıdaki sosyal medya siteleri, çeşitli amaçlarla kullanılan sitelerdir. Bir çoğunuzun bildiği bu sitelerin kullanıcı etkileşimi oldukça fazla olduğu için web sitelerinize bu sosyal medya sitelerinden ücretsiz backlink almanız faydalı olacaktır.

Ücretsiz backlink alma yöntemleri #4

ücretsiz backlink alma yöntemleri
ücretsiz backlink alma yöntemleri

#Blog platformlarından yazılarınızı paylaşın. Yazılarınızın-bağlantılarınızın başka bloglarda yayınlanmasını/paylaşılmasını sağlayın.

Çeşitli blog platformlarında yazılarınızın paylaşılmasını sağlayın. Burada bulunan hali hazırda kitleyi kazanıp, web sitenize buradan ziyaretçi çekebileceğiniz gibi, bu platformlardan ücretsiz backlink de almış olacaksınız.

Ücretsiz backlink yerine ücretli backlink çalışması yaptırmak istiyorsanız sizin için neler yapabileceğimize bir bakalım. Hemen aşağıdaki görsele tıklayarak bize taleplerinizi iletin. Çok uygun fiyatlardan başlayan fiyatlarda webdeyazilim.com’dan do-follow link alın. Unutmayın ki Google, doğal ve kalıcı sever.

Premium Backlink ve Tanıtım Yazısı
Premium Backlink ve Tanıtım Yazısı

Web sitenize link verebileceğiniz 5  blog platformu;

 1. WordPress.com
 2. BlogSpot
 3. Tumblr
 4. Weebly
 5. Wix

Bu listedeki blog platformlarında diğerlerinde yaptığınız gibi, tamamen özgün çalışma yapın. Spam hesaplar açıp binlerce paylaşım yapmak size faydalı değil zararlı olacaktır. Lütfen uyarıları dikkate alarak daha uzun sürse bile özgün içerikler üretip linklerinizi bu özgün profillerden paylaşın.

Ücretsiz backlink alma yöntemleri #5

ücretsiz backlink alma yöntemleri
ücretsiz backlink 2021

#Çeşitli web sitelerinden tanıtım yazısı, footer yada herhangi bir site konumundan backlink alın.

Tanıtım yazılarının ücretsiz olanı eşinizin, dostunuzun yada arkadaşınızın sitelerindeki yazılardır. Belki rica minnet başka sitelere de ulaşıp siteniz hakkında yazdığınız özgün tanıtım yazısını yayınlamalarını sağlayabilirsiniz. Bu tanıtım yazıları içerisinde sitenize link vermek oldukça faydalı olacaktır.

Diğer yandan erişiminiz olan sitelerin (uygun siteler olmasına dikkat edin) footer gibi yerlerine sitenizin linkini ekleyin. Linklerinizi ekleme imkanınız madem var, bir de bu linkleri dofollow olarak ekleyin ki referans linki bir işe yarasın…

ücretsiz backlink alma yöntemleri
ücretsiz backlink 2021

Örn. <a href=”https://www.webdeyazilim.com”>Ücretsiz Backlink Alma</a> kodu varsayılan olarak dofollow eklenen bir linktir. Aksi belirtilmediği sürece linkler dofollow olarak eklenir. Fakat bazı sistemlerde otomatik olarak no-follow olarak eklenir. Backlink kodunuzun rel=”” parametresine nofollow etiketi girmediğiniz sürece sitenize verdiğiniz link dofollow olacaktır.

Dofollow Backlink yapısı ise şu şekildedir;

<a href="https://www.webdeyazilim.com" rel="dofollow">Ücretsiz Backlink Alma</a>

Linkleri eklediğiniz sitelerde kontrolünüz varsa mutlaka linklerinizi Dofollow olarak verin. rel=”nofollow” belirtilmiş ise bu alanda düzenleme yaparak rel=”dofollow” olarak güncelleyin.

Ücretsiz backlink alma yöntemleri #6

ücretsiz backlink alma yöntemleri
ücretsiz backlink alma yöntemleri

#Sözlük sitelerinden sitelerinize ücretsiz backlink alın!

Ziyaretçi sayısı oldukça yüksek olan ve arama motorları tarafından oldukça sevilen sözlük sitelerinden, sitelerinize ücretsiz backlink almanız son derece faydalı olacaktır. Sözlük sitelerini bu yazının sonuna bırakmamın sebebi başta da belirttiğim gibi zor bir yöntem olması.

Sözlük sitelerindeki üye kabulu, entry oluşturma ve link paylaşma gibi süreçler oldukça uzun ve diğer sitelere nazaran daha zor olduğu için sözlüklerden ücretsiz backlink almayı en sona bıraktım.

Ücretsiz backlink alabileceğiniz 4 sözlük sitesi;

 1. eksisozluk.com
 2. uludagsozluk.com
 3. incisozluk.com.tr
 4. itusozluk.com

Bu yazıda bulunan 6 farklı yöntemde çeşitli sitelerden link almanız gerektiğini anlattım. Bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Sırf ücretsiz backlink almak için bu mecralarda çizginizi bozmayın. Gereksiz ve değersiz konular açıp insanları rahatsız edecek davranışlarda bulunmayın. Karşınızdaki siteler büyük siteler ve ne yapmaya çalıştığınızı mutlaka anlarlar. 

Ücretsiz DoFollow Backlink Veren Siteler 2022

# 01microsoft.com7296
# 02ibm.com6393
# 03disqus.com8594
# 04blogger.com81100
# 05studiopress.com7891
# 06livejournal.com9595
# 07dell.com4792
# 08about.me7192
# 09storify.com6792
# 10instructables.com7592
# 11deviantart.com8492
# 12Amazon.com9197
# 13noaa.gov7692
Ücretsiz Backlink veren siteler

Buradaki sitelere kullanıcı hesabı oluşturarak profilden backlink alabilirsiniz. Bu backlinkler yüksek DA ve PA değerlerinden geleceği için alan adınıza büyük otorite sağlaması muhtemel.

NoFollow Backlink Listesi – Bonus

# 01soundcloud.com8395
# 02gravatar.com8195
# 03issuu.com8294
# 04buzzfeed.com7793
# 06bbpress.org6271
# 07lenovo.com3991
# 08plus.google.com8399
# 09github.com8595
# 10flickr.com9397
# 11ted.com8193
# 14imgur.com8194
# 16goodreads.com8193
# 17moz.com7090
# 18udemy.com7291
# 19amazon.in6891
# 20youtube.com100100
# 21quora.com7592
# 22hp.com6393
Ücretsiz NoFollow backlink veren yüksek otoriteli siteler

Bu listedeki sitelere kayıt olarak profil backlink alabilirsiniz. Ayrıca bu sitelerin amacına uygun içerik üreterek içeriklerin açıklama bölümünden de backlink alabilirsiniz. Bu durum siteye göre değişmektedir.

DoFollow Ücretsiz Profil Backlink Listesi

# 01vimeo.com9799
# 02pinterest.com88100
# 03myspace.com9699
# 04typepad.com9392
# 05createspace.com9189
# 06theverge.com9493
# 07qualtrics.com8582
# 08visual.ly8987
# 09gameinformer.com8683
# 10frontiersin.org8482
# 11pearltrees.com8480
# 128tracks.com8075
# 13yudu.com7277
# 14magcloud.com7975
# 15dead.net7874
# 16armorgames.com8075
# 17warriorforum.com7671
# 18skillsforhealth.org.uk6760
# 19hostsearch.com6254
# 20onrpg.com5860
# 21rtsoft.com4253
# 22cheaperseeker.com4232
# 23bitcointalk.org7974
# 24behance.net9594
# 25nature.com7793
# 26intensedebate.com6485
Profil Backlink Siteleri

Yukarıdaki tablodaki sitelere kullanıcı kaydı oluşturarak ücretsiz profil backlink edinebilirsiniz.

Profil Backlink Oluşturma Siteleri (Ücretsiz)

# 01authorstream.com7772
# 02triberr.com6761
# 03letstalkbitcoin.com6254
# 05trello.com9290
# 06huntingnet.com5852
# 07openstreetmap.org9594
# 08zillow.com9393
# 09dailykos.com9188
# 10polyvore.com9088
# 11plurk.com5287
# 12audioboom.com8885
# 13weheartit.com8480
# 14foodspotting.com6978
# 15linksys.com8381
# 16bookcrossing.com8481
# 17maxthon.com5174
# 18billion7.com7874
# 19lipperhey.com5344
# 20aeriagames.com6278
# 21getsatisfaction.com5684
# 22codecademy.com7287
Ücretsiz Backlink Siteleri Tablosu

Ücretsiz Backlink 2022 | Ücretsiz Backlink Kaynakları

SEO’nun vazgeçilmezi Backlink, ücretsiz olarak yukarıdaki kısımlarda anlatıldığı gibi pek çok kaynaktan alınabiliyor. Ücretsiz backlink alma yöntemleri gelişen Google algoritmaları ile birlikte değişkenlik gösterebilir. Yeni yöntemler ve backlink alınabilecek ücretsiz siteler çıktıkça bu konuyu güncelleyeceğim. Buraya kadar okuyan değerli okurlarıma selam olsun, sağlıcakla kalın. 🙂

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

“Ücretsiz Backlink 2023 ✔️ Ücretsiz Backlink Alma ✔️ 1001+” üzerine 50 yorum

 1. Oldukça Faydalı Paylaşım Bu Tarz Paylaşımların Devamı Gelmedi Dileğiyle.. Ayrıca Teşekkürler

  Cevapla
 2. Oldukça Faydalı bir yazı olmuş. Hepsini kullanacağım. İzmir Araç Kiralama da (www.umutotokiralama.com.tr/izmir-arac-kiralama/) yükselmesini istediğim sitem vardı. Bakalım ne kadar işe yarayacak. Bu kadar faydalı içerik beklemiyorum. Sağolun. Çok hora geçti.

  Cevapla
 3. TÜRKON Evden Eve Nakliyat Türkiye’nin Lider nakliyat firmaları arasında en güçlü nakliyat firması olarak Kocaeli Gebze’de 1993 kurulan firmamız 30 Yıla varan deneyim ve tecrübe ile Kocaeli Ve çevresine Türkiye’nin tüm il ve ilçelerine Evden evden nakliyat hizmetini işin ehli olan personellerle ve geniş araç filomuzla şehir içi Şehirler Arası Nakliyat nakliye taleplerinizi en uygun fiyatlarla ve sigorta kapsamı altında eşyalarınızı taşınmasını sağlamaktayız

  Cevapla
 4. Özellikle Türkçe sitelerde site sahiplerinin başka sitelere link vermekten korkmaları, kaynak gösterirken bile link vermeden site adresini paylaşmaları backlink alabileceğimiz siteleri bizim için çok daha değerli hale getiriyor. listeye bunu da ekleyebilirsiniz [sansür]

  Cevapla
 5. Merhabalar Ücretsiz bir şekilde içeriklerinizi ve blog formatında olan yazılarınızı ekleyebiliyorsunuz.

  [sansür]

  Cevapla
 6. Çok faydalı her noktasına kadar ayrı bir değere sahip elinize yüreğinize sağlık

  Cevapla
 7. Aslında bilip hep sonra sonra dediğimiz siteleri bir yere toplamanız güzel olmuş sık kullanılanlara ekleyip sıra ile tek tek dedikleirnizi yapmaya başlıyorum. Teşekkürler

  Cevapla

Yorum yapın