Google Anahtar Kelime Planlayıcı | Anahtar Kelime Bulma Türkçe

Google anahtar kelime planlayıcı sayesinde anahtar kelime bulma Türkçe olarak gerçekleştirilebiliyor. En çok tıklanan kelimeler analiz edilip planlanırken bu kelimelerin aranma hacimleri de yine Google Kelime planlayıcı ile yapılıyor. Bu yazıda ise Google anahtar kelime planlayıcı ve Türkçe anahtar kelime bulma ile ilgili bilgilere yer veriyor olacağız.

Google, bilindiği üzere dünyanın en büyük arama motoru. Sayısız index taraması yapıp arama sorgularına göre pek çok içeriği karşımıza getiren Google arama servisi, düzenli olarak güncelleniyor. Bu güncellemelere ayak uydurmak zorunda olan içerik üreticileri ise içeriklerini bu güncellemelere göre revize etmek veya yayınlamak zorundalar.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı Kullanımı

Google anahtar kelime planlama konusunda oldukça faydalı araçları bize sunuyor. Bu araçların en çok tercih edileni Google anahtar kelime planlayıcı aracı. Google’ın geliştirmiş olduğu bu araç eskiden adwords anahtar kelime planlayıcı olarak anılıyordu. Geçtiğimiz yıllarda Adwords olan adını Ads olarak güncelleyen Google, aynı hizmeti adwords anahtar kelime planlayıcı olarak değil de Ads anahtar kelime planlayıcı olarak servis ediyor.

Google anahtar kelime planlayıcı aracını kullanarak elimizdeki kelimelerin aranma hacimlerini, TBM tekliflerini ve sayfanın üst kısmına ilişkin tekliflerin karşılıklarını görebiliriz. Google anahtar kelime planlayıcı kullanmak en çok tıklanan anahtar kelimeler için yapılan araştırmada her zaman doğru bir hamle olmayabilir.

En çok tıklanan anahtar kelimeler analiz edilirken öncelikle pek çok araç kullanılabilir. Manuel olarak da analiz yapılabilmektedir. Hangi içerik ne kadar tıklanıyor bilen içerik üreticileri bu içeriklere daha fazla yatırım yapıyor. Fakat hangi konuda içerik üreteceğini bilmeyen içerik üreticileri en çok tıklanan anahtar kelimeler hangisi diye merak ediyor.

Anahtar Kelime Bulma Araçları


Anahtar kelime bulma Türkçe dilinde de yabancı dillerde olduğu gibi pek çok araç ile yapılabiliyor.

Piyasada bulunan en popüler ücretsiz kelime planlayıcı araçları ise şu şekildedir:

  • Google Ads Kelime Planlayıcı
  • KeySearch
  • SEOmonitor
  • Keyword Tool
  • KWFinder
  • UberSuggest

Piyasada bulunan en popüler ücretli kelime planlayıcı araçları ise şu şekildedir:

  • SEMRush
  • Mox Keyword Explorer
  • Ahrefs Keywords Explorer

Google anahtar kelime planlayıcı aracını kullanarak Google üzerindeki anahtar kelime aranma hacimleri görülebiliyor demiştik. Elimizdeki halihazırda bulunan anahtar kelimeleri analiz etmek için genelde Google anahtar kelime planlayıcı kullanıyoruz. Fakat en çok tıklanan anahtar kelimeler analiz edilirken Google anahtar kelime planlayıcı aracını kullanmak her zaman doğru bir strateji olmayabiliyor.

En çok tıklanan anahtar kelimeler analiz edilirken yukarıdaki ücretli ve ücretsiz kelime planlayıcılar tercih edilebiliyor. Özellikle ücretli olan kelime planlayıcı araçları oldukça faydalı bilgileri bize sunabiliyor. Anahtar kelime bulma Türkçe olarak deneniyor ise bu araçların Türkçe destek sunuyor olduğuna tercih sırasında dikkat edilmeli. Listedeki anahtar kelime planlayıcılar Türkçe dilini desteklediği için bu konuda herhangi bir sorun yaşamıyoruz.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google anahtar kelime planlayıcı aracı ile elimizde bulunan anahtar kelime fikirlerinin aranma hacimlerini öğrenmek için şu adımları izleyebiliriz:

Google Anahtar Kelime Planlayıcı aracına ulaşmak için öncelikle Google Ads hesabınıza giriş yapın ve araçlar ve ayarlar menüsünden anahtar kelime planlayıcı aracını seçin.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı
Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Açılan sayfa içerisinde yeni anahtar kelimeler keşfedin kartını tıklayın ve yeni anahtar kelimeler keşfetme arayüzüne geçiş yapın.

Google-Anahtar-Kelime-Planlayıcı
Google-Anahtar-Kelime-Planlayıcı

Yeni anahtar kelimeler keşfedin arayüzü içerisinde ilgili alana hedef anahtar kelimenizi ya da kelimelerinizi yazarak sonuçları görelim:

Google Anahtar Kelime Planlayıcı
Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Sağladığımız anahtar kelimelerin ve bu anahtar kelimelerle ilgili olan yeni kelimelerin aranma hacimleri ve rekabet durumları karşımıza geliyor:

Google Anahtar Kelime Planlayıcı
Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google anahtar kelime planlayıcı aracı sayesinde elimizdeki anahtar kelimeleri ve alakalı anahtar kelimeleri analiz edip aranma hacimleri ve rekabet durumlarını gördük. Bu yöntem ile anahtar kelime bulma Türkçe dilinde mümkün oluyor. En çok tıklanan anahtar kelimeler Google anahtar kelime planlayıcı ile bu şekilde analiz edilebiliyor.

En Çok Tıklanan Anahtar Kelimeler

En çok tıklanan anahtar kelimeler analiz edilirken bazı kurallar göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı makalelerin ne kadar tıklandığı çeşitli yöntemler ile anlaşılabiliyor olsa da bu makalelerin ne şekilde tıklandığını da analiz etmek gerekir. Kimi siteler sosyal medya yönlendirmesi ile trafik elde ederken kimi siteler organik ziyaretçilerini arama motorlarından elde etmektedir.

Bu içeriğin amacı doğrudan arama motorları üzerinden trafik çekmeye odaklı oluşturulduğu için en çok tıklanan anahtar kelimeleri arama motorları üzerinden analiz ediyoruz. İncelediğimiz yazıların tıklanma sayılarının arama motorları üzerinden oluştuğunu anlamadan bu içeriğin arama motorlarında çok tıklanan anahtar kelimeler içerdiğini düşünmemiz yanlış olur.

En çok tıklanan anahtar kelimeler bir önceki başlıktaki Google anahtar kelime planlayıcı içerisindeki tahminler yardımıyla bulunabilir. Google anahtar kelime planlayıcı aracının vermiş olduğu anahtar kelime ve tahminleri Google üzerinde aratarak sayfa sonuna inebilir ve buradaki benzer diğer sorguları görebiliriz:

En Çok Tıklanan anahtar kelimeler
En Çok Tıklanan anahtar kelimeler

Buradaki benzer sorgular için tek tek içerik üretmek yerine bir içerik içerisinde tüm sorgular hakkında çalışma yapmak sayfa otoritenizi artıracaktır. Her sorgu için içerik üretmeyip bu içerikleri tek bir yazıda detaylandırmanız ayrıca daha kaliteli bir içeriğin oluşmasına yarayacaktır.

En çok tıklanan anahtar kelimelerin öğrenilmesinde pek çok yöntem etkilidir. Bu yöntemlerin bir  kısmı dilden dile dolaşıyor olsa da bazıları içerik üreticilerin ve SEO uzmanlarının sırları olmaktadır. Bu tür yöntemler kişilere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sabit bir yöntem kümesi olmadığı için sıralamada herkesin şansı adil orandadır. Sıralamayı yapan algoritmanın manipüle edilmesi, ilgili içeriğin daha üst sıralarda çıkmasını sağlıyor. Bu işleme genelde SEO adı veriliyor. SEO için çeşitli stratejiler bulunmakta.

SEO Uyumlu Anahtar Kelimeler

SEO sadece içeriğin arama motorlarına uygun hale getirilmesi değil, tüm silahların kullanılarak o içeriği üst sıralara çıkarma stratejilerine verilen genel bir isim. Bu konuda oldukça fazla uzman var. Bir çoğunun blog yazılarını okuyor ve bir şeyler öğreniyoruz. SEO hakkında pek çok içerik bulunuyor. Bu içerikleri okuyup belirli kalıpları öğreniyor olsak da iş her zaman bize kalıyor. Herkesin bildiği bazı seo kuralları var elbette. Fakat tüm kurallara uyan içerikler 1. sırada çıkabilir mi? Kesinlikle hayır.

Sıralamanın neye göre yapıldığını bilmek sıralamada daha iyi konumlar elde etmemize yardımcı oluyor. Fakat tam anlamı ile sıralama kriterlerini bilmediğimiz için sürekli bir yarış içerisindeyiz. Google bu konuda sürekli güncellemeler yaparak ezber bozmaya devam ediyor. Bugün yaptığınız bir SEO girişimi yarın gelecek bir güncelleme ile sitenize fayda değil zarar veriyor olabilir. Bu yüzden SEO’nun çok geniş ve ucu olmayan bir kapsam olduğunu unutmamakta fayda var.

Bu kadar SEO terimi üzerinde durmamın sebebi ise anahtar kelime araştırması yapılırken temel SEO kavramlarına da ihtiyaç duyuluyor. Rakip analizi yaparken nereye bakmanız gerektiğini bilmek ve rakiplerinizi iyi tanımak onları geçmek için kullanabileceğiniz en güçlü silahtır. Sadece belirlediğiniz anahtar kelimede sizden önde çıkan birinin içeriğini analiz ederek bile rakip analiz edilmiş olmadığından bu tür işlemler oldukça dikkatli ve mantıklı olarak yapılmalı.

anahtar kelime bulma türkçe
anahtar kelime bulma türkçe

En çok tıklanan anahtar kelimeleri bulmak için yapılacak olan belli başlı yöntemler bulunuyor. Daha önce de bahsetmiş olduğum gibi bu yöntemlerin bir çoğu kişilerin kendi stratejilerine göre şekilleniyor. Bazı sitelerin ürettiği içerikleri analiz edip hangilerinin popüler olduğunu ve hangilerinin çok tıklandığını bulabilirsiniz. Demek ki ilgi gören bir içerik ki tıklanıyor. Bu içerik hakkında yeni bir içerik oluşturabilirsiniz. Bu içerik girişinin aynı strateji ile uzun süre devam ettiğini bir düşünün. Siteniz bir süre sonra ilgi gören ve tıklanma potansiyeli olan anahtar kelimelerden oluşmuş içerikler ile dolacaktır. Bu da trafiğinizi artırmak için yapabileceklerinizden sadece bir tanesi.

Bu tür stratejiler ile ziyaretçi artışı sağlamak mümkün. Nitelikli ziyaretçiler elde etmek için de içeriklerin oldukça kaliteli olması gerekir. Örneğin, sadece yazmak için yazılan makaleler clickbait makalelerdir ve bir kullanıcı bu içeriğe bir kere girer. Belki yanlışlıkla iki kere girer. Ama arada bir boş kaldıkça okuyup yeni bilgiler edinebileceği güncel bir içerik kadar tıklanmayacak ve tavsiye edilmeyecektir.

Bir içeriğin kalitesi, kalitesiz birkaç içeriğin de tıklanmasını sağlayabilir. Her içeriğin kalitesine odaklandığımızda eski içeriklerimiz daha çok ilgi görebilir. Eski içeriklerimiz zaten kaliteli olacağı için sonraki içeriklerimize referans olacak ve onların da ilgi görmesini sağlayacaktır. Eğer yeni içeriklerimiz de daha iyi durumda ve kaliteli ise bu döngü zaman içerisinde devam edecek ve siteye eklenen her içerikte site biraz daha fazla ziyaretçi sayısına ulaşacaktır.

Ayrıca içerik üretirken eğer yazılı içerik üretiyor iseniz makale yazım kurallarını dikkate almanızda fayda var. Her ne kadar her makale yazarı tarafından biçimleniyor ise görünmeyen belli başlı kurallara da hakim olmak içerik kalitesini artırabilir. Düzenli ve kaliteli üretilen içeriklerin SEO odaklı yapılmış içeriklerden daha çok değer gördüğü günlere ulaşmak dileği ile…

Photo of author

Burak Durmuş

Belgeli Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Dijital Pazarlama uzmanı. Tecrübeli E-Ticaret Yöneticisi. Öğrendiklerini öğreterek pekiştirmeye çalışan gönüllü bir yazar. Kişisel Hesaplar: Instagram @oburakdurmus * Twitter @oburakdurmus

Yorum yapın