E-devlet İnternet Bankacılığı ile Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet İnternet Bankacılığı ile Giriş İşlemi Nasıl Yapılır? | E-Devlet hizmeti, resmi kurum ve kuruluşlarda yapılabilen işlemlerin daha hızlı yapılabilmesini sağlayan oldukça işlevsel bir dijital hizmet. E-devlet internet bankacılığı da bu hizmetin içerisinde yer alan alt bir hizmet. İnternet bankacılığı işlemlerimizi kolaylıkla halledebildiğimiz E-Devlet internet bankacılığı hizmetleri hakkında detaylı bilgilere yer verdiğimiz bu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

E-devlet İnternet Bankacılığı ile Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?
E-devlet İnternet Bankacılığı ile Giriş İşlemi Nasıl Yapılır?

Basit ve zahmetsiz kullanımı sayesinde kişiler E-devlet hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanmaktadır. Ayrıca hizmetler arası yönlendirme açısından da basit kullanım imkanı sağlamaktadır. Kamu kuruluş işlemleri, Çevrimiçi bir şekilde internet üzerinden çözüme e-Devlet sayesinde ulaşmaktadır. E-devlet bankacılık işlemleri için; mobil imza ile giriş, kullanıcı adı ile giriş ya da PTT’den alınan şifre ile giriş yapmak mümkün!

E-devlet Üzerinde Bulunan Anlaşmalı Bankalar

E-devlet, bankalar ile anlaşmalı olarak banka müşterilerine ücretsiz kullanım ve işlem yapma imkanı sağlıyor. Bu sayede bankalar üzerinden giriş yapılarak, E-devlete kolay bir şekilde giriş yapmak da mümkün oluyor. Bu kapsama dahil devletin anlaşmalı olduğu bankalar ise; Akbank, Albaraka Bank, Anadolubank, Finansbank, Enpara.com, Garanti, INGBANK, TEB, Şekerbank, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi ve Ziraat Bankası’dır.

İnternet Bankacılığından Yararlanma

İnternet bankacılığı ile sisteme giriş yapmak için öncelikle E-devlet şifresi ile siteye girilmesi gerekmektedir. Daha sonra işlem yapılacak banka seçilmelidir. Bu sayede de işlem yapılacak bankanın bilgileri girilerek, ihtiyaç duyulan hizmet kolaylıkla alınabilir. İşlemler, tüm bilgilerin onaylanmasının ardından yapılabilir. Bu işlem ise sistem üzerinde yapılan işlem bilgilerinin doğruluğunu gerektirmektedir.

e-Devlet İnternet Bankacılığı
İnternet Bankacılığı

E-Devlet İnternet Bankacılığı Şifre Almak

Bu hizmetin kullanılması için ise E-devlet kullanıcılarının şifrelerini değiştirmelerini isteyecektir. Bu istek elbette ki tüm kullanıcıların banka bilgilerinin korunması ve güvenliğin sağlanması amaçlıdır. Yeni şifre oluşturma yöntemleri 3 şekildedir. PTT’den belli bir ücret karşılığı şifre almak ilk yöntemdir. Bir diğer yöntem, sistem üzerinden kaydı olan telefona gelen kodu kullanmaktır. Son yöntem ise e-posta adresine gelen kodun kullanılmasıdır.

Şifre alma ve değiştirme işlemleri yapıldıktan sonra sisteme bağlı ve anlaşmalı olan bankalardan her hizmet alınabilir. Yine E-devlet şifresinin unutulması durumunda, bankaların mobil uygulamalarında bulunan e-Devlet’e erişme özelliği sayesinde banka bilgiler kullanılarak sisteme erişilebilir. Sisteme girişte görünen “internet bankacılığı” seçeneği ile yönlendirmeler takip edilerek, kolay bir şekilde tüm işlemler sağlanır.

Tüm Kamu Kuruluşları Sorgularına Ulaşma

E-devlet internet bankacılığının en büyük artılarından bir tanesi bankalara giderek sıra beklemek zorunda kalmamaktır. Bankaların internet üzerinden verebilecekleri hizmetler, E-devlet uygulamasında belirlenmiştir. Belirlenen bu hizmetler rahatlıkla alınır ve işlemler sağlanır. Kamu kuruluşlarına ödenecek meblağların, buradan ödemesi gerçekleştirilebilir. İsteğe göre dekont ve makbuz işlemleri de sağlanmaktadır.

e-Devlet İnternet Bankacılığı
İnternet Bankacılığı

E-devlet kapısı, tüm kamu hizmetlerine ulaşmayı sağlar. Bu hizmetler birçok alanı kapsamaktadır. Sorgulamalar ve borçlar buradan görünebilir. Herkesin özel bir sistem hesabı olması, güvenlik kurallarını maksimum düzeye çıkarır. Kamu hizmetlerinin tüm vatandaşlara ulaştırılması, bu sistem sayesinde pratik bir hale gelmektedir. Teknolojinin imkanlarından yararlanan sistem tüm vatandaşlara kolaylık sağlamaktadır.

E-Devlet İnternet Bankacılığı Girişi

E-devlete giriş yapmak için e-Devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekir. Herkesin kullanabileceği şekilde tasarlanan sistemde öncelikle E-devlet kapısına girilerek, internet bankacılığı seçeneği seçilmelidir. Daha sonra bankaların bulunduğu alandan istenilen banka seçilmelidir. Bu işlemin ardından bankanın size tanımlamış olduğu şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. (Bu tür önemli şifreleri girerken tarayıcınızın adres çubuğunda ilgili servisin orijinal adresinin yazılı olduğundan emin olun. Detaylar)

Tüm bu işlemler sayesinde herhangi bir başka şifreye ihtiyaç duyulmadan, kolay bir şekilde e-devlet kapısı sistemine otomatik olarak yönlendirilebilirsiniz. Pratik bir çözüm sunana E-devlet kapısına hem bilgisayar üzerinden hem de telefonlara indirilecek uygulamalardan ulaşabilirsiniz. iOS ve Android için e-Devlet uygulamasını indirin. Bunun için internet sitesi; www.turkiye.gov.tr olmaktadır. Giriş yapılması gereken uygulama ise; e-devlet kapısıdır. Kolay bankacılık işlemleri ve E-devlet internet bankacılığı kullanmak için en basit yol bu olmaktadır.

Photo of author

Bilir Kişi

"Takdir ediliyorsanız değil taklit ediliyorsanız başarmışsınız demektir." - Einstein Profesyonel işbirlikleriniz için bilirkisi[at]webdeyazilim[.]com adresime mail gönderebilirsiniz.

Yorum yapın